30 Mayıs 2010 Pazar

E.Pilsen: 83 - F.Bahçe Ülker: 79 (4 Kişilik Yerli Rotasyonuna Rağmen Efes)

Elindeki 4 yerli oyuncusundan Ender - Sinan ikilisini tercih edip, Shumpert'i de 4 numaraya koyarak oyuna başlayan Ergin Ataman, Semih - Shumpert eşleşmesi sayesinde boşalan boyalı alanda Kasun'un ortaya koyduğu etkin ve yüzdeli oyun sayesinde daha maçın 4. dakikasında 13-5'i yakalayıverdi. Ömer Onan ve Vidmar'ın kişisel gayretleriyle bulduğu sayılarla durumu 13-13'e getirip toparlamış gibi gözüken F.Bahçe Ülker, alternatifsiz kalan Ender'i durduramayınca ilk çeyreği 24-17 geride kapattı. Süre biterken gelen Oğuz Savaş imzalı ve yine kişisel gayret içeren basketi farkı 9'dan 7'ye çekti. Kasun 10 sayı - 3 ribaund ile, Ender ise 6 sayı - 2 ribaund - 3 asist ile ilk 10 dakikanın evsahibi taraf için en iyi isimleriydi.

Oyunun her iki yönünde de sancılı görüntü veren F.Bahçe Ülker, ikinci çeyreğe Emir - Mirsad tercihleriyle başladı. Daha ilk çeyrekte faullerini ikileyen Vidmar - Semih ikilisinin yokluğunda Oğuz Savaş defansta olmasa da ofansta mücadeleci bir oyun ortaya koydu. Ve skor önce 26-23'e, sonra da 31-27'ye göz kırptı. Neredeyse oyundan hiç çıkmadan oynayan ve ciddi de bir efor ortaya koyan Ender'i dinlendirme maksatlı kenara alan Ataman, 2 faullü Sinan'ı saldı oyuna. Ama o da daha ilk pozisyonda 3. faulünü alınca, elde kalan 2 yerli isime düştü iş. Kaya ve Ermal'ın aynı anda oyunda olduğu beş, iki formsuz uzun nedeniyle dışarı doğru kaydı hafiften. Ve Rakocevic'in içeriden dışarıdan isabetli oyunuyla fark bir anda çift haneleri gördü. Faul hakkını erken dolduran Efes Pilsen'in bu zaafını bolca faul atarak değerlendiren F.Bahçe Ülker, zaten bu fauller olmasa hiç sayı atamayacaktı herhalde. Devrenin sonunda Ermal'e çalınan hücum faulün arkasından, aynı oyuncuya bir de ucuz teknik faul çalındı, ortam biraz gerildi. Ömer Onan'ın devre biterken yolladığı üçlük potadan geçtiğinde skorbord 46-41'i gösterdi ilk 20 dakikanın skoru olarak. O ana kadar sadece 1 isabetli üçlük (Maçın başında Ukic'le) bulabilen F.Bahçe Ülker, çok kötü oynadığı bir ilk yarıyı fazlaca iyi sayılabilecek bir skorla kapadı. Sinan, Ermal ve Shumpert'ın 3. faullerine ulaştığı Efes Pilsen'de Ender dışındaki yerlilerin (Kaya, Sinan, Ermal) ilk 20 dakikayı sadece 3 sayı ile kapaması ilginç bir detaydı. Özellikle Kaya'nın kafası pek de maçta değil gibiydi. Şayet Rakocevic'in üstün performansı olmasa, bu durum nasıl kamufle edilirdi bilmiyorum.

Sakinlikten uzak hücumlarla başladı ikinci yarı ama buna rağmen ilk 2 dakikada tek bir sayı dahi olmadı. Bu süre içinde Ömer Onan ve Igor Rakocevic arasında her iki oyuncunun da teknik faul almasıyla sonlanan ufak bir gerginlik yaşandığını da belirtelim. Vidmar'ın defansif gayreti ve bulduğu sayının üstüne, Mirsad'dan gelen bir pota altı sayısı, bir de üçlük maçta ilk kez F.Bahçe Ülker üstünlüğünü görmemizi sağladı. 17. dakikada 41-30 olan skor, 24. dakikada 46-48 olarak değişti. Mirsad ve Emir'le iki isabetli üçlük daha bulan sarı lacivertlilere Smith'in uzak mesafeli üçlüğü ve Nachbar'ın basket-faulü ile cevap veren Efes skoru üçüncü çeyreğin bitimine 02:40 kala 54-54'te dengeledi. Ve rakibe geçmekte olan momentumu yeniden kontrol altına aldı. Ermal'in çok kritik (aynı zamanda ekstra) 4 sayısı ve Ender'in bu maç sıkça izlediğimiz turnikelerinden biriyle kapanan üçüncü çeyreğin sonunda 61-58 Efes Pilsen üstünlüğü vardı.

Son çeyreğe çift guardla (Ukic-Greer) giren F.Bahçe Ülker'e karşı, Efes Pilsen beşinde alışkın olmadığımız şekilde 3 yerli (Ermal-Sinan-Ender). Üçüncü çeyreğin sonundaki kritik 4 sayısıyla formayı kapan Ermal, son çeyreğe de basketle başladı ama Efes cephesine kötü haber çok erken geldi. Aynı dakika içinde 2 faul alan Sinan faul sayısını 5'e yükseltti ve maçı erkenden bitirdi. Oğuz'un üst üste bulduğu 4 sayı ile skor üstünlüğünü bir kez daha eline alan (63-64) F.Bahçe Ülker'e bir kez daha Efes cephesinden reaksiyon geldi. Rakocevic ve Smith'in iki kritik üçlüğüyle farkı 6 sayıya çıkarttılar. Ama 'Yoruldum, beni oyundan alın' dediği sırada 5. faulünü alan Ermal'den bir darbe daha geldi Ataman'a. Zira elde kaldı 2 yerli, Ender ve Kaya. Çıkmadan oynamak zorundalar, Dusan ve Ali Işık finaldeki ilk dakikalarını almadıkça. 75-71 olan skoru aynı hücumda aldığı 2 hücum ribaunduna rağmen değiştiremeyen Efes Pilsen, bomboş durumda sol dipten üçlük yollayan Ömer Onan'ın yapamadığını Nachbar'la aynı bölgeden yapınca maçın bitimine 02:23 kala 78-71'i yakaladı. Tam saha baskıya geçen ve önce Kinsey sonra da Ukic ile 2 kritik top çalan sarı lacivertliler bunların ikincisini sayı ile değerlendirip 78-74'e getirdiler skoru. Son top kapma esnasında Ukic'in elinden kendi yarı sahasına düşen topun geri pas olduğu yönündeki itirazlar ise kabul görmedi hakemler tarafından. Efes cephesinde maçtaki ilk sayılarına 39. dakikada ulaşabilen Kaya, Ermal çıktıktan sonra aldığı 2 hücum ribaundu ve bulduğu ters turnike basketiyle çok ama çok değerli bir katkıyı verdi. Charles Smith'in 2 saniye içindeki 2 kritik top teması ise maçın Efes Pilsen'de kalmasını kesinleştirdi. (83-79)

Thornton ve Kerem'in yokluğunda hem genel rotasyonu hem de zaten dar olan yerli rotasyonuna büyük iki darbe alan Efes Pilsen, son çeyrekte önce Sinan'ı sonra da iyi oynayan Ermal'i 5 faulle kaybetmesine rağmen maçı bırakmadı. Rakocevic ve Smith önderliğinde skor üreten Efes Pilsen sahadan galibiyetle ayrıldı ve serinin bitmesine izin vermedi.

17 Yorum Yapılmış:

yunus dedi ki...

ben maçı izleyemedim ama aklıma takıldı.Diyelimki efesin elinde türk oyuncu kalmadı, yada 1 tane kaldı.Maçın seyri nasıl olur? kurallar ne diyor?

Adsız dedi ki...

Efes Pilsen bu kadar zorluğu rağmen gerçekten iyi direndi, tebrik ederim.Rakocevic sonunda o Euroleague'den ve Tau Ceramica'dan alıştığımız Rako gibi oynadı.


Efes Pilsen: 83-79: F.Bahçe Ülker (Analiz)

kontragelen dedi ki...

oyuncu kalmazsa genc takim kadrosundan oyuncu alirlar mac kadrosuna, bisey olmaz :)

kontragelen dedi ki...

http://contrabasketball.blogspot.com/2010/05/4-3-olur-mu.html

Utku61 dedi ki...

Doping yapsana doping yapsana Ergin Ataman doping yapsana. Şike yapsana şike yapsana Aziz Yıldırım şike yapsana. Fb taraftarı artık işin b.nu çıkartmasın! Her maç aynı lafı duymak ekran başında çok ekstra bir şey kazandırmıyor kimseye. Maç için Efes eksik kadrosuyla yendi işte. En ufak bir itiraza teknik faul çalmak Rüştü Nuran gibi suratı hayatında hiç gülmeyen bir hakeme kısmet olur. Hocam az gül ya! Bu ne suratsız derler adama biraz sempatik olun. Collina gibi oyunculara da sempatik yaklaşın artık!

Kapkan dedi ki...

Efes pilsen gibi eurlegue takımı son dakikalarda o elindeki 2 topu nasıl kaptırdı olacak gibi değil.
maçı almamak için çok uğraştılar. anlaşıldıki rako ve smith sazı eline alacaklar artık.lo

Huseyin dedi ki...

utku61 anlayamadım, dopingden ceza almış ve savunmasında bize ilaçları teknik ekip verdi demis birine yapılan tezahurat ile sike yaptigi ispatlanamamis birine yapilan tezahurat aynı mı...ergin atamanın herseye abuk subuk itirazlarini gormekden iyidir o tezahuratlari duymak...Futbolda ayrı takım basketbol da ayrı takım erkek voleybol da ayrı takım bayan voleybol da ayrı takım tutmayı bırakında takdir edin biraz...

Utku61 dedi ki...

Bizim tuttuğumuz takım bellidir Hüseyin bey! Size göre ispat edilmiş ama bana göre ispat edilememiş bir olay doping yapma durumu. Bana göre ispat edilmiş ama sümen altı edilmiş şike olayları da mevcuttur.Ama siz taraftarı olduğunuz için size göre de ispat edilmemiş oluyor dimi..

Takım tutma durumunu açsam burada yer kalmaz. Efes bana basketbol aşkı verdi açıkcası. Şimdi benim şehrimin takımı da 1.ligde o zaman tutacağım takımı sana soracak değilim herhalde. Efesin yeri herkesten ayrıdır! Hehalde sizde Ülker ile birleşmeden önce Efesi tutmuşsunuzdur diye düşünüyorum. Eskileri fazla karıştırmaya da gerek yok. Sizin basketbol geçmişinizi ben şöyle ayırıyorum Ülkerden önce ve Ülkerden sonra diye...

burnovic dedi ki...

@Huseyin

Hakem odası basmak şike sayılıyor mu? :-)

Ugur dedi ki...

Birisi dopingden ceza almış, fenerasyon başkanı da o işin altında başka şeyler de var demiş( ki kendisi GSlidir). Siz istediğiniz kadar kıvranın, Efes geçen sene bu işi yaptı. Hakem odası da maçın içine eden hakeme tepki olarak basıldı. Bu seride de hakemler odayı bastırmayı çok istiyor aslında. Efes şampiyon olsun diye kıvranıyor herkes. Abdi İpekçi'den hakemler olmadan çıkabilecek mi bakalım Efes? Ergin Ataman yine iddialı konuşmuş, vardır bir güvendiği geçen seneki tecrübelerinden..

Huseyin dedi ki...

utku61, kerem gonlum neden ceza aldı? ispantlanmadıysa neden oynamıyor kerem gonlum, efes pilsenin turk oyuncu rotasyon sıkıntısında. Adam ceza almis sen hala bana gore yok diyorsun. Efes sampiyon olur, erkek basketbolu temizlenir.

Gurcay dedi ki...

6. maç tam bir final maçı olacak. Kazanan şampiyon olur. Efes buradan seriyi son maça taşırsa, 7. maçı da bırakmaz. Favori FBÜ... EP maçın başında farklı geriye düşmez ise maçtan kopmaz.

İyi olan kazansın. Türk basketbolu kazansın. İnşallah yeni sezon Efes Pilsen ile ve artık doping geyiklerinden arınmış şekilde başlar.

Sarıkaya dedi ki...

Valla Efesli oyuncuların önünde tarihe geçmek için iki seçenek var ;

Ya Efes'in son takımı olmak

ya da soytarı takımı olmak.

Oyuncuların durumu zor, kabul ediyorum. Bir çoğunun gayet iyi koşullarda 2-3 yıllık sözleşmeleri devam ediyor. Sonra bir gün birden bire kendilerine, "Kulüp kapanıyor, kendinize takım arayın!" deniyor.. Neden kendilerini kasınlar ki? Neden herhangi bir sakatlık durumda piyasalarını düşürsünler ki?

Netice itibariyle ; Kahramanlar da korkaklar da aslında normal insanlardır!..

Oypa13 dedi ki...

@uğur
Nasıl bi zihniyet senin ki yahu?Maçın içine etmişmiş,hakem odası basılabilirmişmiş...
Birde Abdi İpekçiden nasıl çıkacaklar demişsin!Geçen sezon 6. Maç ben salonda izledim maçı Efes Karşıyaka Arenada oynarmış gibi rahattı.
6. Maçı Efes'in kazanacağını düşünuyorum umarım bu güzel seride en streslisinden bi 7. Maç izleriz.

dfn05 dedi ki...

@hüseyin

maçın kritigini yapmak daha dogru olmaz mı su yazdıklarındansa ??

hepimizin fenerbahçe hayranı olmamızı falan bekliyosunuz sanırım baskanınızın yardımcılarınızın paralarıyla düzgün yönetimiyle organizasyonlarıyla basardıgı bizim yönetiminse hataları sonucu başaramadıgı şeyler için utanç duymamızı( ki takımlarınızın basarı sebebi para ve düzgün yönetim.. başka hiçbir unsur bizden fazla degil bunu anlamak zor degil sanırım galatasaray ve fenerbahçenin taraftar sayıları ve taraftarların takımına bakısları aynı hatta taraftarlık kavramı dünyanın heryerinde aynı - üstün olan siz degilsiniz kulüp yönetiminiz )

ayrıca her efese sempati duyanda fbden nefret ettigi için ya da galatasaraylı oldugu için o sempatiyi beslemez bu kadar dar kafalı olmak zorunda degilsiniz 4 sene önce siz efesle yarışır düzeyde değilkende efesin taraftarları vardı .. yönetimler değişebilir ve bizim yükselişimiz sizinde düşüşünüz anlamına gelebilir bu o yüzden bu kadar günlük yorumlar yapmayın baydınız artık ..


son olarak efese sempati duymuyorum hatta fenerbahçe ülkerin şampiyonlugu hakettigini düşünüyorum tüm maçları izledim her açıdan çok daha fazla mücadele ettiler bunun için .. en azından bu finalin heyecanlı olmasını saglayan tek taraf var o da fb ülker..

Huseyin dedi ki...

Kusura bakmayin, macin kritigini yapmadigim icin. Buradaki herkes macin kritigini yapiyor zaten. Ben durup dururken tuttugum takimi savunmusum. Sizleri baydırdığım icin de ozur dilerim. Yapmis oldugunuz tarafsiz kriterleri zevkle takip edecegim. Tekrar ozur dilerim gereksiz polemik yarattigim icin.

serpil dedi ki...

ah o efes potaları diyorum başka bişey demiyorum.. ama bir yandan serinin uzamasına da sevniyorum çok güzel maçlar oluyor.. umarım daha fazla uzamaz çarşamba günü şampiyon oluruz :)