2 Mayıs 2010 Pazar

Erdemir: 72 - Efes Pilsen: 99 (İlk Yarı Finalist Efes)

Serinin üçüncü maçında Ereğli'de baştan sona rahat bir oyun sergileyerek sahadan 27 sayılık farkla galip ayrılan Efes Pilsen, beklenildiği gibi seriye noktayı koydu bugün. Son dokuz lig maçında olduğu gibi bu serinin iki karşılaşmasında da rakibine karşı ortalama 23.5 sayılık bir marj yaratan Efes Pilsen, bu sonuçla birlikte yarı finale yükselen ilk takım oldu. Serinin ilk maçındaki yüksek şut yüzdesini bugün üç çeyrek boyunca aynı düzeyde tutmayı başaran lacivert beyazlıların, son çeyrekteki rahatlıklıkları bu yüzdeyi biraz düşürse de, yine de takım halinde çok iyi şut attıkları bir seriyi geride bıraktıklarını söylemek yanlış olmayacaktır herhalde. Özellikle Kerem Tunçeri'nin oyun kuruculuktan ziyade şutör oyununu ortaya çıkarışı dikkat çekiciydi bu seride. İki maçta 10/14 saha içi isabeti ile toplam 28 sayı üreten Kerem'in yalnızca bir asist ile bu turu tamamladığını ekleyelim. Nachbar'ın 21 dakikada yalnızca bir şut kaçırarak ürettiği 15 sayının yanına eklediği 5 asist, 4 ribaund, 2 top çalma ve 2 blok günün açık ara en efektif performansıydı. Kasun'un yabancı kontenjanından tribüne çıktığı karşılaşmanın son dakikalarında Dusan Cantekin ve Ali Işık da süre buldular. Genç Dusan attığı iki basketin ardından salondan epeyce alkış aldı.

Erdemir bu tur öncesinde işinin imkansıza yakın olduğunu hepimiz kadar biliyordu tabii ki. Ama yine de evlerinde normal bir lig maçından daha farklı bir havada oynamalarını bekliyordum şahsen. İzin vermedi Efes Pilsen buna, çok rahat bir oyunla çeyrek final serisini olabilecek en kısa sürede tamamlayarak yarı finaldeki rakibini beklemeye geçti artık.

Son bir söz de maçı Ereğli'den bizlere aktaran Mehmet Ayan için gelsin. Sezon boyunca yanına yorumcu olarak Nur Germen/ Nejat Sayman ikilisinden birini alarak yayın yapan Ayan, bugünün yoğun programı nedeniyle yalnızdı Ereğli'de. Hem anlatayım hem yorumlayım işine girişince keyifsiz bir sunum çıktı ortaya. Shumpert'ı Thornton zannedip bir önceki pozisyonla ilişkilendirmeye çalışmalar, tüm ikinci çeyrek boyunca Hakan Veyseloğlu da kim acaba diye sahayı taramamıza neden olmalar ve daha nice ilginçlikler. Bunlar sadece ilk yarıda yaşanan ilginçliklerin bir kısmı. İkinci yarıyı sessiz izlemeyi tercih ettim, ilk yarıdaki deneyimlerimizin ardından. Başta yayıncı kuruluş olmak üzere her fırsatta ligin marka değerinden bahsedenlerin, bu maçların izleyiciye nasıl aktarıldığından pek haberi yok sanırım. Bütün sene boyunca böyleydi bu durum zaten ama bugün zirve yaptı adeta.

Erdemir (72):
Melih Yıldız 6 (1 ribaund), Adam Funk (1 ribaund), Ümit Türkoğlu 7 (2 ribaund- 1 asist), Erdal Bibo 5 (2 ribaund- 2 asist), Hakan Köseoğlu 3 (7 asist), Erhan Yetim (3 ribaund), Mohamed Kone 4 (2 ribaund), Leon Williams 9 (9 ribaund), Erkan Veyseloğlu 15 (2 ribaund), Emre Ekim 12 (7 ribaund)

Efes Pilsen (99):
Charles Smith 5 (2 ribaund- 6 asist), Igor Rakocevic 12 (4 ribaund- 2 asist), Preston Shumpert 15 (5 ribaund), Kerem Tunçeri 12 (1 asist), Bootsy Thornton 6 (2 ribaund), Kaya Peker 10 (6 ribaund), Dusan Cantekin 4, Bostjan Nachbar 15 (4 ribaund- 5 asist), Ermal Kurtoğlu 4, Sinan Güler 7 (8 ribaund- 4 asist), Ender Arslan 9 (2 ribaund- 3 asist), Ali Işık

1 Yorum Var:

burnovic dedi ki...

Kdz.Ereğli'li olarak bugün tekrar tekrar gurur duydum! Dusan'ı oyuna isteyen ve attığı basketlerden sonra alkışlayan, destek veren Kdz.Ereğli seyircisi sezonun en güzel taraftar hareketlerinden birine imza attı. Daha önce belirttiğim konularda yanıltmadılar beni; Kdz.Ereğli ve Erdemir çok daha güzel işlere imza atacak...