25 Mayıs 2010 Salı

Erdemir Kepenk İndirmesin

Efes Pilsen varken insanların kaçının ilgisini çeker bilemiyorum ama bir ilçeyi basketbola, hatta spora bağlama konusunda birinci dereceden etkin rol oynayan bir takımın da kepenk indirip indirmeme durumu söz konusu şu sıralar. Olmayacağını düşünüyorum ama yine de ihtimalinin varlığı bile yeteri kadar üzücü.

Erdemir kulübünü son dönemden yakınen tanırsınız. 2008'de yeniden çıktıkları 1. ligde, işler kötü giderken sezon ortasında göreve getirilen genç koç Ahmet Çakı'nın usta dokunuşlarıyla hem kupa finali oynamış hem de o rüzgarla ligde kalmışlardı. 2009-10 sezonunda Ahmet Çakı ve ekibini daha da zorlu bir görev bekliyordu. Zira yarısında aldıkları ve o durum için mucize sayılabilecek bir başarı hikayesinin ardından yeni sezondaki bütçe 2008-09 sezonundakinin (3.5 M $) yarısından bile aza (1.5 M $) düşürülmüştü. Takmadılar fazla kafaya, imkanlar dahilinde iyi bir kadro kurdular, işlerine baktılar, ilk 13 maçta 8 galibiyet alıp ligde beşinciliğe kadar yükseldiler, ama sonrasında yaşanan performans ve konsantrasyon düşüklüğü ile ligi 13 galibiyetle bitirebildiler. Yine de ilk 8 içinde kalmayı başarıp kulüp tarihinde ilk kez Play-Off oynama başarısını gösterdiler.

Ne acı ki bütçe aşağıya giderken, başarının yukarı gitmesi bile tatmin edememiş bazı kimseleri. OYAK grubunun basketbola çok da sıcak bakmıyor oluşu nedeniyle Erdemir kulübünün kepenk indirme durumu bile varmış. Erdemir Genel Müdürü Oğuz Özgen (ki kendisi yaklaşık 30 yıldır Erdemir fabrikasının binbir farklı kademesinde çalışmış gerçek bir Erdemirlidir) tüm gücüyle bunun aksi için uğraşmaktaymış. Bu hafta içinde yapılacak toplantıların ardından ne olacağı ve şayet devam edilirse -biraz daha küçülmesi kesin- bütçenin ne olacağı soruları da netlik kazanacakmış.

Oğuz Özgen'in gücüne güveniyor herkes. Elbette biz de. Erdemir seneye de bu ligde olacaktır. Ama düşük bütçeyle, ama aynı bütçeyle. Fark yapmaz. Basketbolu yeni yeni öğreniyor olsa da heves konusunda hiçbir eksiği olmayan, hatta çoğu şehre, çoğu ilçeye göre iştah fazlası bulunan Erdemir seyircisi de bayraklarıyla, formalarıyla o sıcacık salondaki yerini alacaktır yine. Salsabasket özel.

9 Yorum Yapılmış:

roland deschain of gilead dedi ki...

:(

burnovic dedi ki...

Bu ülkede basketbolu sevmek, sporu sevmek ne zor!

Türkiye'nin en büyük basketbol kulübü Efes Pilsen'i kapatmayı aklından geçirenler mi ararsın, yoksa tarihinde ilk defa play-off yaptı diye kapatalım biz bunu diyenler mi?

Başarıları kapatarak mı ödüllendiriyoruz?! Erdemirspor voleybolda şampiyon oldu, ertesi sene kapatıldı! Basketbolda tarihinde ilk defa play-off yaptı, kapatılmak üzere!

Semih Ural dedi ki...

Ben bu Oyak grubunu anlamıyorum arkadaş. 3 sene çalıştım bu grupta anlamlandıramadım.

Türkiyede sosyalleşmeyi sağlayacak destek verecek bir grup varsa Oyak grubu olmalıdır bu. Ereğliye çok defa gittim küçücük harika bir sahil kasabası gibi. Basketbola ilgi üst düzeyde. Ve bu kasabanın en büyük geçim kaynağı Erdemir. Teşvik edin arkadaş. 5 milyar dolar nakit paranız para basıyor faizde. Erdemir gecen sene hariç her sene milyar dolarlarca kar yazıyor. Koskoca Oyak grubub 3-5 milyon doların hesabını yapıyor. Aklım almıyor.

dejavu dedi ki...

Ahmet Çakı'nın 2 yılda minimum düzeyindeki bütçelerle yarattığı güzel basketbol ortamının kapanma ihtimali bile ülke insanının spora bakış açısını, içinde bulunduğumuz can sıkıcı durumu fazlasıyla özetliyor. İnşallah dönülür bu yanlıştan..

burnovic dedi ki...

Sayın Semih Ural güzelce özetlemiş durumu.

Büyük kurumların spora, gençlere yatırım yapması gerekir. Bunu bir sosyal sorumluluk olarak görmeliler. Bu noktada varlıklarına göre 3-5 milyon $'ı esirgememeleri gerekir bence, ki geçen sene bütçe 1.5 m $'dı! Bu sene ben artar, tepeye oynayan bir takım olunur diye tahmin etmekteydim ancak bu kapanma olasılığı beni resmen şok etti!

Hayır bu işten zarar ederler, başarısız olurlar onu da bir nebze anlarım ama öyle bir durum da yok! Amaçları ne gerçekten çok merak ediyorum!

Erdemir kullandığı bütçe doğrultusunda fazlasıyla başarılı oldu bu sezon. Yaptıkları reklam ortada... Bir zararın olması söz konusu bile olamaz.

Bu arada zaten tüm çalışanların maaşından her ay düzenli olarak Erdemirspor'a için bir miktar para kesiliyor. 10 ya da 20 lira olmalı bu. 10 TL olduğunu varsayarsak yıllık yaklaşık 1 M $ buradan geliyor zaten. Kombineler, biletler, yayın gelirleri vs zaten kendi yağı ile kavruluyordur Erdemirspor. Kavrulmasa bile çok fazla yük olmuyordur Erdemir'e, kaldı ki kazandırdıkları imaj cabası...

Gurcay dedi ki...

Erdemir ligin en güzel renklerinden... Umarım kulüp kapanmaz. Yalnız kapanmasa bile, sadece Genel Müdür'ün çabasıyla olacak galiba; bu da ilerisi için ümit vermiyor. :(

Sarıkaya dedi ki...

Türkiye'nin devi Erdemir basketbola sıcak bakmıyorsa, yine Türkiye'nin devi OYAK ile dünya devi Renault ortaklığı basketbola şaşı bakıyorsa, yuh! demekten başka bir şey demek gelmiyor içimden!:-((

onur dedi ki...

Erdemir olayına destek olan "herkesi" aynı gerekçeler ile Efes's de destek çıkmaya davet ediyorum; Aziz Yıldırım ne derse desin...

Cakivu dedi ki...

Erdemir kesinlikle kapatılmasın, şehirde basketbola ısındı, eminim oradaki herkes haftasonu olsada basketbol izlesek diyordur. Yatırımlar da denge sağlanabilir ve takım gene devam eder ama kapatmak malesef ülkemizde daha öncede olmuş olan şeyler. (beslen,çukurova...)Aziz Yıldırım la bu olayların ne ilgisi var yahu? Ne kadar çok paranoyak insanımız var? Aziz Yıldırım efesi istemese biten sponsporluk sözleşmesini uzatır mı? Burada bana Aziz Yıldırımıda savundurtunuzya bravo. Ben Fenerliyim Aziz Yıldırım ı eleştiririm de en ağırından ama artık bu habere Aziz Yıldırım yorumu yapmak komiktir, acizliktir adını siz koyun. Ne derse desinmiş ne dicek acaba biliyorsan paylaş?