25 Mayıs 2010 Salı

F.Bahçe Ülker: 72 - E.Pilsen: 70 (Smith Direndi, Mirsad Bitirdi)

Maçtan önce SkyTürk'le yaptığım telefon bağlantısında F.Bahçe Ülker'in klasik iç saha maçı taktiği olmasından mütevellit oyunu olabildiğince hızlandırma taraftarı olacağını belirtmiştim. Ki öyle de oldu. Maçın ilk dakikasından itibaren iştahını ve galibiyet isteğini açıkça ortaya koyan F.Bahçe Ülker 2.5 dakikada 9-0'ı yakaladı. Smith ve Rakocevic'in kişisel gayretleri ile üretilen penetre arkası basketlerle oyuna tutunmaya çalışan Efes Pilsen skoru 15-10 yaparak biraz toparlar gibi olduysa da içinde Vidmar'ın bile (bir uzun pas, bir parmak ucu turnikesi) bulunduğu sarı lacivert bir kasırga izledik. Serinin ilk maçına benzer bir şekilde daha ilk çeyrekten çılgın bir fark yakalamayı başardı F.Bahçe Ülker. Ender'in şans üçlüğü olmasa 15 sayıyla bitecek ilk çeyrek, 27-15 sonlandı. Efes Pilsen'de Nachbar'ın Oğuz'a vurduğu blok dışında hiçbir reaksiyon göstermeyen Efes savunması, sarı lacivertli rakiplerinin her penetresini içeriye buyur ederek kendilerini destekleyenleri hayli şaşırttı.

İkinci çeyreğe de Emir ve Oğuz ile hızlı girdi F.Bahçe Ülker. Durmayacak gibiydiler ama durdular. Maçın 11. dakikasında elde ettikleri 31-15'lik skorun üstüne devreye kadar pek bir şey koyamadılar. Efes Pilsen savunmada durumu toparlamayı başarsa da, ofansta isabet bulma konusunda sıkıntı çekmeye devam edince maç iki taraf için de kısır bir hale geçti. Kerem Tunçeri'nin iki isabetli üçlüğüyle skor üretimi sağlayan Efes Pilsen devreyi 38-27 geride kapatırken, iyi savunma yaptığı 9 dakikalık dilimin karşılığını alamadı. Diğer bir yandan bakarsak da F.Bahçe Ülker hızını kestirmese rakibine, daha ilk yarıdan maçı cebine koyup gidecekti, onlar da onu beceremedi. 11. dakikadan sonra sadece 7 sayı bulabildiler.

Maçın ikinci çeyreğinde farkı kapatma fırsatını tepen Efes Pilsen Kerem Tunçeri'nin üçlüğüyle girdiği üçüncü çeyrekte savunmadaki başarısının yanına şut sokma lüksünü de ekleyince şok bir karşı baskın yaptı F.Bahçe Ülker'e. Son çeyreğe girilmesine 01:30 kala Shumpert'in üçlüğü potadan geçtiğinde skro tabelasında 50-51 ile bu maçta ilk kez Efes üstünlüğü vardı. Bu üçlük Efes Pilsen'in bu çeyrekte bulduğu 5. isabetli üçlüktü. Kerem - Sinan - Rako - Shumpert - Kasun ile o an için doğru beşi yakalayan Ataman, karşısında Ukic - Ömer Onan - Kinsey üçlüsünü (bu serinin en etkili üçlüsü) bir araya getirmekte geç kalan Ertuğrul hocayı yakalayınca affetmedi tabii. Üçüncü çeyrek 53-55 Efes Pilsen üstünlüğüyle kapandı. Bu çeyreğin şöyle de bir özelliği vardı ayrıca: Greer tam 95 dakika sonra bu serideki ilk sayılarına, ha keza Rakocevic de bu serideki ilk isabetli üçlüğüne bu çeyrekte kavuştular.

Son çeyreğin ilk 5 dakikasını izleyemedim ev değişikliği nedeniyle, misafirlik kapısından geçip kanalı açtığımda skor 65-60 F.Bahçe Ülker üstünlüğünü işaret ediyordu, bitime de 5 dakika falan vardı. Smith'in resitaline yetişmişim tam. Peşpeşe bulduğu 8 sayıyla skoru 68-68'te dengeleyen tecrübeli oyuncu maçtaki 25. sayısına ulaştı. Rakocevic'in faulleriyle 01:28 kala 69-70 öne geçen Efes Pilsen, aynı oyuncunun elinden kritik bir top kaybetti, Ukic'in iki penetresinden çıkarttığı 3 sayıyla da 72-70 geriye düştü ve 12 saniye kala son topu elinde buldu. Switch edemeyen Mirsad'ı teke tekte karşısında bulan Ender Arslan kolay bir şekilde Mirsad'ı geçip o an için tamamen dışarıya kanalize olan ve boyalı alan savunmasını unutan F.Bahçe Ülker savunmasının içinden geçip bomboş bir turnikeyi bırakacakken arkadan yetişen Mirsad'ın bloğuna maruz kaldı, maç da evsahibinde kaldı.

Serinin uzak ara en güzel maçını izledik bugün. 11 dakikada çılgın bir kasırgaya dönüşen F.Bahçe Ülker'i Charles Smith önderliğindeki direnişle durduran, sonra da öne geçen Efes Pilsen geçen yıl yaptığı 15 farktan gelip maç alma travmasını bir kez daha yaşatacaktı rakibine ama dedim ya Mirsad son sözü söyledi, böyle bitsin dedi. Seride 2-1 öne geçti F.Bahçe Ülker. Thornton'un sezonu kapattığı haberiyle sarsılan Efes'te Charles Smith bugün çok çok ekstra efor sarfedip, çok çok ekstra oynayıp onu pek aratmadı ama maçın kaybedildiğini düşününce de ekstradan yorulduğuyla kaldı. 4. maç Perşembe günü aynı yerde aynı saatte.


F.Bahçe Ülker (72): Roko Ukic 10 (1 ribaund-3 asist), Mirsad Türkcan 10 (7 ribaund- 2 asist), Ömer Onan 8 (1 ribaund- 1 asist), Semih Erden 2 (2 ribaund), Gasper Vidmar 14 (3 ribaund), Lynn Greer 4, Oğuz Savaş 8 (2 ribaund), Tarence Kinsey 11 (6 ribaund- 1 asist), Emir Preldzic 5 (3 ribaund)

Efes Pilsen (70): Mario Kasun 2, Charles Smith 25 (4 ribaund), Igor Rakocevic 16 (3 ribaund), Preston Shumpert 6 (3 ribaund), Kerem Tunçeri 12 (1 ribaund- 1 asist), Kaya Peker 4 (2 ribaund), Bostjan Nachbar, Ermal Kurtoğlu, Sinan Güler 2 (2 ribaund- 4 asist), Ender Aslan 3 (2 ribaund)

13 Yorum Yapılmış:

Adsız dedi ki...

Başlık cuk oturmuş. Aynen, Smith direndi, Mirsad bitirdi. Maç ile ilgili analiz yazım:

F.Bahçe Ülker: 72-70: Efes Pilsen (Analiz)

serpil dedi ki...

iki takıma da tebrikler harika bir maçtı özellikle 4. periyod... bu arada hoca iyi oynayan vidmar ı niye kenara alır anlamış değilim?

Bapsteba dedi ki...

maç içerisinde bi ara kameraların ısrarla gösterdiği kel adam,FB Ülker'in gelecek sezonki müstakbel coachu muydu?(maçı sessiz olarak izleme şansım oldu da)

10ur dedi ki...

bence fener maç boyunca çok iyi oynadı ancak üçüncü periyot bittiğinde ben dumur bir vaziyette yahu bu fener böyle oynarken efes nasıl önde kapadı bu periyodu diye derin düşüncelere daldım tabii bu sırada keremin smithin biraz da rakonun yolladığı üçlükler dönüyordu beynimdeki fragmanlarda. eh efes yorulmuştur sokamaz şut artık deyip başladım izlemeye lakin smith makinalı tüfek gibi saydırdıkça saydırınca ben barcelona olsa kesmez efesi deyip kendimi avutmaya başladım. neyseki efeslilerde insan olduğunu hatırlayıp yorulup birazda son dakika stresine girip kaçırmaya başlayında maç bıyunca doğruları oynayan ve 3.cü periyottan sonra açılmış olan ukiçe sahip olan fener maçı kazanmayı başardı tabii bence efes bu kadar formda şut atıyorken ya herru ya merru deyip son topuda 3lük denemliydi oda ayrı konu...

Da Vinci dedi ki...

Ukic'in nasıl bir balon olduğunu görmüş olduk. Baskı altında hiçbir şey yapamayarak ve devamlı takımına zarar verecek şekilde oynayarak ne kadar yetersiz bir oyun kurucu olduğunu göstermiş oldu.

10ur dedi ki...

@ da vinci sana katılmıyorum hatta son periyotta maçı getirende ukicin oyunuydu ki bunu ergin atamanda verdiği röportajda belirtti. kabul ediyorum 2periyot fazla gözükmedi ama gözükmesinede gerek yoktu zira fener hep cift haneli sayılarla önde idi sorumluluk alması gerektiği zaman sorumluluk aldı ve maçı kazandırdı..

tarski dedi ki...

@da vinci,
steve nash'a aziz baskana mesaj gondererek seneye fener'de oynamak istedigini belirtmis, icin rahat olsun.

KskHyTr dedi ki...

@tarski
Nash çok top taşıyor bence rondo daha iyi gider:)

Gurcay dedi ki...

Son dakikaya girerken 4/5 üçlük sokan Kerem benchte, maçın adamı Smith de saha içinde Rako ve Ender'in saçmalamalarını izliyordu. Ataman Ender yerine Kerem'i oyuna sürse son 2 topu mutlaka bu iki oyuncu paylaşır, büyük ihtimalle en azından bir tanesi basketle sonuçlanırdı. Ataman maça hatasıyla damga vurdu.

Kapkan dedi ki...

Gerçektende inanılmaz hatalar yaptı ergin ataman maçı hediye tti fbülker'e son dakikalarda ukiç'i ender ile tutması resmen saçmalıktı. zaten bundan bir faul +1 sayı ve 2 sayı çıkardı bununla maçı aldı fbülker. son olarak sinan güler ne zaman oyunda olsa resmen müthiş oynadı efes'in savunması diriliyor bu adam oyunda oldukça sinan bu takımda her zaman oynar özellikle son dakikalarda kesinlikle oynar.Ender'e gelince Mirsad'ın bloğunu yemesi inanılır gibi değil bu adma yıılardır aynı tuzağı kuruyor bir açık bırakıp sonra girene blog yapıyor. yine çocukça bir blog yedi ender.
ama bu mücadele enazından ümit verici. efes pilsen zaten gönderecek ergin ataman'ı inşallah Gs ye gelmez

Sarıkaya dedi ki...

Ya Ender'e kızmayın, o temiz aile çocuğu!..

Konuyu bilmeyenler için aktarayım ;

Geçen sene şampiyonluk yemeğindeyiz, laf döndü dolaştı konu EL'de final 4 hedefleyen bir takımda Ender'in işinin olup olamayacağına gelmişti.. Ergin Ataman'ın yanıtı yukarıda!:-((

Da Vinci dedi ki...

Ukic, iyi savunma varken ne yaptı veya yapabildi? Top kaybı, hücum süresini boşa harcamak, zorlama şut... başka birşey kaldı mı? Hele elindeki topu rakibe kaptırması yok mu ona bayıldım. Sanki yıldız takım oyuncusunun elinde top alır gibi rahattı efesliler. Bu mudur

10ur dedi ki...

@ davinci üçüncü maçta ukiç ilk sayılarını 3.cü periyodun ortalarında attı ve sorumluluk alıp topları kullanmaya başladı bunun nedeni efesin inanılmaz şut performansıyla feneri yakalamasıydı. daha önce sorumluluk almasınada gerek yoktu zira top sürekli içeri indirilip rahat sayılar buluyordu. sonuç olarak adam 10 sayı ile tamamladı ve bence maçı getiren adam oldu keza ergin atamanda benle aynı fikirde olsa gerek ki şu açıklamayı yapmış http://www.tbl.org.tr/beko/haber_detay.asp?Haber=7587
senin beğenmediğin o oyun kurucu ne hikmetse 3 farklı adam tarafından sürekli değişilerek ve karşısına sürekli dinç savunmacılar verilerek tutuldu