12 Mayıs 2010 Çarşamba

F.Bahçe Ülker: 79 - Banvit: 77 (On Dakika Yetti)

Serinin ilk maçında F.Bahçe Ülker'i fazlasıyla zorlamasına karşın devirmeyi başaramayan Banvit, aldığı yenilgiye rağmen rakibini alt edebileceğini hissetmişti. Bu psikolojinin yarattığı hırsla ve yüksek dış şut yüzdesiyle başladılar maça. Henüz beşinci dakikada sakatlığa kurban verdikleri Barış Ermiş'siz bir rotasyonla kusursuza yakın bir devre oynadılar. Bu devrede takımın hücumdaki temel iki sac ayağı Lance Williams - Chuck Davis ikilisinin 1/5 sahaiçi isabeti ile yalnızca iki sayıda kalması farkın onlar adına daha da açılmasını engellerken, F.Bahçe Ülker cephesinde ise oyunun her iki alanında da fazlasıyla vurdumduymaz tavırlar vardı. Üçüncü çeyrek sonunda hareketlenmeye başlayan sarı lacivertliler, final periyodunda Davis'in teknik faulün ardından şiddetli itirazları neticesinde diskalifiye edilişi ile maçta ilk kez öne geçmeyi başardılar. Son on beş dakikada uyku modundan çıkarak hareketlenen sarı lacivertli savunma ile skor 45-23 F.Bahçe Ülker lehine oluşurken, seri de 2-0'a gelmiş oldu Bandırma turu öncesinde.

İlk maçta olduğu gibi bugün de Ukic - Greer - Ömer Onan üçlüsü ile başladı koç Ertuğrul Erdoğan. Banvit ise Barış Özcan'ın sakatlığı sonrası klasikleşen beşi ile sahadaydı. Barış'ın sakatlığı sonrası sürelerini arttıran ve bu fırsatı iyi değerlendiren Yunus Çankaya önderliğinde isabetli dış şutlarla maça başladı Banvit. Beşinci dakikada skor 13-2 Banvit lehine iken, Mirsad'ın parmaklarının Barış Ermiş'in gözüne gelmesi ile sol gözü tamamen kapanan Barış kenara gelmek durumunda kaldı. Onun kenara gelişi ile direksiyonu Yiğitcan ve İbrahim'e devretti Orhun Ene. Sezon boyunca bu genç oyuncuları maç ritmi içinde tutma çabasının karşılığını bu son dönemde fazlasıyla alan koç, gönül rahatlığıyla yaptı bu değişimi. Takım içinde herkesin rolünü net olarak çizmesi ve kadrodaki herkesi birşekilde bu keyifli sisteminin parçası yapmayı başarması gerçekten taktirlik. Yüzdeli dış atışlarla skora tutunmayı başararak çeyreği 22-13 önde kapattı Banvit. Ev sahibi takımın yalnızca iki takım faulü ile çeyreği tamamlaması ve üretilen 13 sayının onunun Ukic'in tamamen bireysel oyunu ile gelmiş olması F.Bahçe Ülker'in oyunun her iki alanındaki durumu hakkında yeterli fikri veriyordur sanırım.

İkinci çeyreğe de yüzdeli dış atışlarla başlayan Banvit, beşinci dakikada skoru 35-19'a taşıyarak o ana kadarki en yüksek farkı görmemizi sağladı. Yunus Çankaya'nın yalnızca bir şut kaçırarak 14 sayı ürettiği bu dönemde Yiğitcan Turna'nın Semih Erden'in üstünden hücum ribaundu almaya çalıştığı pozisyonun üzerinden okunması gereken çok önemli noktalar var. Hücumda tamamen deliciliği ve şutörlüğü ile kaliteleri tartışılmaz oyuncularının eline bakan F.Bahçe Ülker, savunmada ise sadece gereken anlarda hareketleniyor. Bu şekilde sadece gereken anlarda savunma yaparak final serisine gelecek olmaları onlar adına büyük handikap elbette. Saha içinde de eski yıllardaki o havayı görmek pek mümkün değil. Berbat oynadığı bir devrenin son üç dakikasında 8'i Mirsad'dan olmak üzere 11-3'lük bir seri yakalayan F.Bahçe Ülker, içeriye 40-32 yenik girdi. Bu serideki dokuz sayının dış atışlardan gelmesi de bahsettiğimiz modern baskebtolun gereği iç dış dengesi gerçekliğinden bihaber hücum edildiğinin bir göstergesi aslında.

Kısaların çok formda başladığı maçta sezon boyunca hücumun iki ana taşıyıcısı Chuck Davis - Lance Williams ikilisinden 1/5 ile yalnızca iki sayılık katkı alabilen Banvit, ikinci yarıya bu iki oyuncunun üstüste bulduğu 13 sayı ile başladı. Ve fark yirmi sayıya kadar çıktı (34-54). Bu dakikadan itibaren çeyrek sonuna kadar yakalanan 16-6'lık F.Bahçe Ülker serisinde takımın ateşleyicisi Ömer Onan'ın 6 sayısı ve iki uzun Semih Erden - Vidmar ikilisinin dokuz sayısı dikkat çekici noktalardı. Bu sekansda Banvit'e yalnızca bir saha içi isabet izni veren savunmanın devamında topların uzunlara inmeye başlaması sarı lacivertliler adına önemli bir gelişmeydi.

Final periyoduna da bu ivmeyle iyi başlayan taraf ev sahibi takım oldu. Fakat bu iyi başlangıcın tek sebebi Kinsey'in bireysel hücum performansıydı. Savunma üçüncü çeyreğin ortasından itibaren hareketlenmişti ama hücumda Kinsey'in bireysel performansı ana etkendi bu geri dönüşte. Bu desteğe yardım ise hiç beklenmedik bir isimden, Chuck Davis'den geldi. Maç boyunca faul problemi nedeniyle fazlaca kenarda oturan Davis, hücum faul yaptığı pozisyonun devamında itirazlarını sürdürünce teknik faul alarak diskalifiye edildi. Ve beklenen kıvılcım yakılmış oldu böylece. Bu çeyrekte 13 sayı üreten Kinsey'in serbest atışları ile maçta ilk kez öne geçen F.Bahçe Ülker, salondaki az sayıdaki taraftarının da desteğini alarak galibiyete uzanırken seriyi de 2-0'a taşımış oldu böylece.

Sevgili Caner Eler'in yorumlarıyla daha da tatlanan maç son dönemde izlediğim en keyifli maçlardan biriydi. İzleyemeyenler varsa, tekrarını yakalamalarını tavsiye ederim. Seride durum artık 2-0 ve F.Bahçe Ülker'e bir galibiyet yetecek final için. Şu iki oyundan galibiyet çıkaramayan Banvit'in, Davis'i de kaybetmesinin ardından serinin çok uzun sürmeyeceğini tahmin etmek zor değil. Fakat F.Bahçe Ülker için final serisi öncesinde çok çok ciddi uyarılar var. Sadece istedikleri anlarda savunma yaparak finalde mutlu sona ulaşamayacaklarını biliyor olmalılar, geçen iki yıldaki yaşanmışlıkların ardından.

F.Bahçe Ülker (79): Roko Ukic 14 (2 ribaund- 1 asist), Mirsad Türkcan 8 (5 ribaund- 1 asist), Ömer Onan 11 (2 ribaund), Semih Erden 7 (5 ribaund- 3 asist), Damir Mrsic, Gasper Vidmar 5 (3 ribaund- 1 asist), Lynn Greer 4 (1 ribaund- 1 asist), Oğuz Savaş 6 (4 ribaund), Tarence Kinsey 17 (5 ribaund- 2 asist), Emir Preldzic 7 (5 ribaund- 4 asist)

Banvit (77): İbrahim Yıldırım 11 (2 asist), Barış Ermiş 4 (1 ribaund- 2 asist), Lance Williams 15 (3 ribaund- 4 asist), Charles Davis 7 (4 ribaund- 2 asist), Yiğitcan Turna 4 (2 ribaund), Barış Hersek 5 (4 ribaund), Keith Simmons 16 (5 ribaund), Goran Cakic (3 ribaund- 3 asist), Yunus Çankaya 15 (1 ribaund- 3 asist)

9 Yorum Yapılmış:

bonzo dedi ki...

sevgili dejavu,
son periyottaki muhteşem geri dönüşü kinsey'in bireysel performansına ve davis'in atılmasına bağlamışsın ya!! Pes doğrusu. Yapılan efsane savunmayı sanırım bir başka yazına sakladın arkadaşım.

Lebowski dedi ki...

Bu akşam Banvit takımı mükemmel bir oyun ortaya koydu hatta maçı kazanmayı bile bizden daha çok hak etti, son topu Lance taça atmasaydı sonuç daha farklı olabilirdi ancak basketbol güzel yapan taraflardan biri de bu zaten. Umarım ligimizde Banvit gibi bir kaç takım daha olur ve ACB seviyesine gelebiliriz. Banvit'e böyle bir maç seyrettirdikleri için teşekkür ederken, takımımızın final için pek ümit vermemesi üzücü. Bu arada İstanbul'da olup da maça gitmeyen (zaten hiç bir maça gitmiyorlar-hafta içi diye gitmedik demesinler) renkdaşlarımıza da buradan tessüflerimi bildirmek istiyorum

Herkese iyi akşamlar

dejavu dedi ki...

'İstedikleri anlarda savunma yapmaları' kısmını boldladım hocam senin için. Yine ayrıca üçüncü çeyreğin ortasında hareketlenen ve yalnızca bir saha içi isabetine izin veren savunma hareketliliğini de gözden kaçırdın sanırım. Davis'in teknik faulü ve diskalifiyesi sonrası F.Bahçe Ülker'in maçta ilk öne geçişine de ayrıca dikkat diyorum. Ve evet hücumda tamamen Kinsey'in bireysel performansı etkendi bu geri dönüşte. Gidebilirdi de gelebilirdi de. Bugünlük geldi.

İnsanın yazdığı yazıyı açıklamaya çalışması da ne zormuş.

Sevgiler,

Çağlar..

10ur dedi ki...

çağlar arkadaşımızın sinirleri gergin bugünlerde yahu adam ona buna laf yeteiştirmekten meram anlatmaktan kafayı sıyırmak üzere galiba.
benden dejavuya tavsiye git okulların 1 hafta gelme bahar şenliklerinde stres at dostum :))))

kerim can dedi ki...

Öyle olmuş böyle olmuş demeyip feneri alkışlamak lazım. Bu rüzgarla bandırmadaki maçıda alıp seriyi uzatmadan bitirirler. 20 sayı öndeyken maçı kaybetmek banvitlilerin motivasyonunu zaten sıfırın altına çekmiştir.

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

20 sayı geriden geldik. Tebrik ediyorum !

serpil dedi ki...

20 sayı nasıl geriye düştük asıl onu anlamıyorum!!!

norton dedi ki...

Banvit in kadrosu ile Fenerbahçenin kadro derinliğini karşılaştırdığınız zaman son periyotta yaşanan sıkıntının sebebi anlaşılıyor zaten eğer Banvitin kadrosunda 1 tane daha kaliteli kısası olsaydı aradaki fark kolay kolay kapanamazdı diye düşünüyorum .... Chuck Davisin atılmasıyla birlikte fenerbahçenin kazandığı ivmeye rağmen Banvitli oyuncular yinede maçı bırakmadılar... son çeyrekte maçın kontrolunu kaybeden hakemler de o dakikadan sonra toparlandılar ... ( Murat Biricik en beğendiğim hakemlerin arasındadır ama fenerasyon destekli fenerbahçenin maçında da bundan iyisi de biraz zor olurdu )

Bir şeyi çok merak ediyorum ama Ömer Onan hiç teknik faul aldı mı şu son senelerde acaba ? çok iyi savunmacı olmasının ve de yılın savunmacısı falan seçilmesinin sebepleri arasında da yaptığı faullerin çogunun çalınmıyor olması ve sürekli şikayet ediyor olması da olabilir mi? merak ettim sadece ...

Rumeras dedi ki...

Ahh Özcan yaktı bizi bu seneki gibi bir Fener denk getiremeyebiliriz seneye..