7 Mayıs 2010 Cuma

F.Bahçe'nin Yeni Koçu: Laszlo Ratgeber

Kapı dinleme skandalının ardından koç Haydar Kemal Ateş'le yollarını ayıran F.Bahçe Kadın Basketbol Takımı'nın yeni sezonda yabancı bir koç tarafından çalıştırılacağı aşağı yukarı bilinen bir şeydi. İsim netleşmiş. Fenerbasket'te gördüm ilk olarak. Kariyerinde onlarca başarı bulunduran, Spartak Moskova takımıyla 2009 yılında Euroleague ve Süper Kupa şampiyonluğuna ulaşan, bu başarıları neticesinde o yıl Avrupa'nın en iyi koçu seçilen Macar koç Laszlo Ratgeber yeni sezonda F.Bahçe Kadın Basketbol Takımı'nın başında olacak. Dün kendisi maçtaymış zaten.

Bana kalırsa çok ama çok yerinde bir seçim. Zaten yerli antrenörler arasında şu anda Ceyhun Yıldızoğlu dışında bir isim aklıma gelmiyor F.Bahçe için. O da Mersin'de kalacağını açıklayınca, ibre yurtdışına döndü doğal olarak. İyi bir yapılanma ve doğru oyuncu seçimleriyle 2009'da Moskova ile yaşanan başarıyı bir kez de Kadıköy'de yaşar mı acaba Ratgeber?

Koçun kariyerindeki takımlar ve başarıları şöyle:

MiZo-PVSK (1993-2008)
Spartak Moskova (2008-2009)

1 kez Euroleague Şampiyonluğu (09)
2 kez Süper Kupa Şampiyonluğu (08, 09)
9 kez Macaristan Ligi Şampiyonluğu (95, 96, 98, 00, 01, 03, 04, 05, 06)
2 kez Euroleague İkinciliği (01, 04)
4 kez Euroleague Final-4'u (01, 04, 05, 09)
9 kez Macaristan Kupası Şampiyonluğu (97, 98, 99, 00, 01, 02, 03, 05, 06)
9 kez Yılın Koçu Ödülü
2009 Yılında Avrupa Kadınlar Basketbolunda Yılın Koçu Ödülü

11 Yorum Yapılmış:

Furkan Zengin dedi ki...

bildiğim kadarıyla ilk başta pokey chatman'a gidilmişti ancak kendisi spartak'ta kalacak sanırım, şahsım adına kendisini fenerium turnuvarından hatırlıyorum, bence Chatman'dan daha iyi bir seçim , bu seçimde muhtemelen taurasi etkisi de vardır. Artık final serisi de bitsin Taurasi'yi de açıklasınlar diye bekliyoruz....

burnovic dedi ki...

Bence aynı zamanda Erkek Basketbol Takımı'nı da çalıştırsın! :)

Sarp dedi ki...

Bir Galatasaraylı olarak Chatman'in Fenerbhaçe'nin başında olmasını tercih ederdim. Furkan Zengin'e katılıyorum, bence de Chatman'den daha iyi seçim. Bu yıl Spartak'ı sadece Taurasi'nin sırtına bindiren Chatman'den daha iyi basketbol oynatıyordu. Hatta sene başında Süper Kupa'da takımın başında Ratgeber vardı ve çok daha fazla oyuncusundan faydalanan bir Spartak izlediğimizi hatırlarsınız.

Bakalım Galatasaray ne yapacak?

oscar dedi ki...

kapı dınleme olayı nedır? o kısmı kacırdım galiba.

dejavu dedi ki...

@oscar;

Oğuz Yenihayat imzalı haberi aşağıdaki linkten okuyabilirsin..

http://www.salsabasket.net/2010/04/haydar-kemal-ates-olaynn-perde-arkas.html

KEREM dedi ki...

Yapmak istediklerimizi daha doğrusu taraftarın hayalini ezeli rakibimiz yapınca üzüldük de sevindik de.

Üzüldük çünkü bir yanda üst düzey kadrolarla ligde ancak şampiyon olabilen ZK diğer yanda çok başarılı bir yabancı koç. Sevindik çünkü yerli hocaların kısır döngüsünden kurtulmak için bize de belki ilham verir bu haber.

Sonuç olarak koçu olmayan FB'yi yenemeyen ZK süper bir koçu olacak olan FB karşısında ne yapacak bakalım.

Şampiyon da olsa gönlüm gitmesinden yana ama.

Kapkan dedi ki...

Galatasaray büyük ihtimal Zafer Kalaycıoğlu ile yola devam edecek. FB şimdilik Taurasi ve kesin olmamakla birlikte İspanyol takımının Ros Cacares in 1.96 lık oyuncusu Erika De Souza'yı transfer etmiş. yabancı koç ile birlikte bu 3 yeni isime karşı bakalım GS, Slyvia FOWLES'tan sonra kimi transfer edecek. Bu yıl Sophia'yı Türk statüsüne geçirecek olan Galatasaray'da büyük olasılık veronica-Leuchenka Gönderilip 2 yabancı alınacak. Bunlardan birini zaten hepimiz biliyoruz. Augustus diğeri ise Işıl ile birlikte oynayacak bir oyun kurucu.
Bu çalışmalar şunu gösteriyor bana Rus bayan baksetbol hegamonyası Türkiye'ye dönüyor gibi.

Kapkan dedi ki...

kerem Daha önce Rusya'yı Avrupa şampiyonu yapan Blatt Efes Pisen'de hiç birşey yapamamıştı.Süper koç gelip çok büyük işler yapacak diye bir kaide yok. Ayrıca şu an ZK nin elinde doğru dürüst bir Guard mı var yok işte zaten bu yüzden kaybediyoruz.

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

Çok çok iyi bir hoca. Kendimi bayan basketbolunda bildim bileli (6-7 senedir) FB'nin başındaki en iyi koç olacak.

Bu arada Kapkan'ın yorumunun şu kısmına imzamı atıyorum;

"... Bu çalışmalar şunu gösteriyor bana Rus bayan baksetbol hegamonyası Türkiye'ye dönüyor ..."

KEREM dedi ki...

Kapkan guard konusunda haklısın ama şu anda takımı taşısa bile Tamika yerine o zaman bir guard alınmalıydı. Bu da hocanın inisiyatifinde tabiki. Bu yeni söylediğim birşey değil Tamika geldiği zaman çok şikayet etmiştim. Tamam Tamika süper oyuncu önce takım olgusu önemli. Yıllardır FB'nin GS'yi yenmesinin başlıca faktörü Esmeral-Birsel ikilisi. Bunu hala görememek ise ne ile tanımlanır bilemiyorum. Sonuç olarak guard alma fırsatları vardı bence, tercihlerini farklı kullandılar.

Blatt örneğin ise gerçekleşebilir tabiki, güzel de örnek ama hiç gerçekleşeceğini düşünmuyorum :)

Rusya olayına gelirsek zaten önemli bir yerdeydik bütçe olarak. Bu önemli yere rağmen çok da başarılı olamadık Avrupa'da. Şimdi 1 numarayız diyebiliriz resmi imzalar gelince. E o zaman da başarı gelmezse (birkaç yılda) yıllardır savunduğumuz Rusların para ile hegemmonyası yanlış bir düşünce olacak :)

Kapkan dedi ki...

Galatasaray'ın bu yıl bu yanlışına son verip kaliteli bir avrupa pasaporu olan guard alması gerekiyor galiba alacaklar.