22 Mayıs 2010 Cumartesi

FIBA'dan Referandumla Tarih Çakışıklığına Sert Tepki

Dünya basketbolunun patronu FIBA, 12 Eylül’de oynanacak Dünya Basketbol Şampiyonası'nın final maçı ile referandumun aynı güne rastlamasının kendilerini ilgilendiren bir sorun olmadığını belirterek “Değişiklik kesinlikle söz konusu değil” açıklamasını yaptı. Habertürk gazetesinden Mete Aktaş imzalı haberin tamamını şuradan okuyabilirsiniz. Özellikle haberde bir kısım var ki, dayanamadım bold ve pembe yaptım. Şaşırt bizi TBF, şaşırt biziiii.

Habertürk’ün sorularını yanıtlayan FIBA’nın iletişimden sorumlu müdürü Florian Wanninger ‘12 Eylül günü final maçı dahil olmak üzere 3 tane maç oynanacak ve altın, gümüş ve bronz madalyalar sahiplerini bulacak. Bu kadar önemli maçlara sahne olacak bir günde Türkiye'de referandum yapılacak olması, FIBA olarak bizi ilgilendiren bir konu değil. Biz, referandum yüzünden aylar öncesinden belirlenmiş fikstürümüzü bozacak değiliz. Her şey önceden planlandığı gibi devam edecek ve Dünya Şampiyonası 28 Ağustos-12 Eylül 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bunun aksi söz konusu dahi olamaz” dedi. İsminin gizli kalmasını isteyen bir başka FIBA yetkilisi ise FIBA'nın referandum ve final gününün çakışması konusundan ilk kez Habertürk sayesinde haberdar olduğunu, Türkiye Basketbol Federasyonu'ndan konuyla ilgili herhangi bir uyarı gelmediğini belirtti. Öte yandan FIBA yönetiminin fikstür değişikliği konusunda takındığı bu sert tavırlar üzerine gözler Yüksek Seçim Kurulu'na çevrildi. Hatırlanacağı üzere Basketbol Federasyonu, YSK'ya referandumun tarihinin değiştirilmesi konusunda hafta başında başvuruda bulunmuştu.

"SIKINTI YOK"
Basketbol Federasyonu yetkilileri ise YSK’dan olumsuz bir cevap gelmesi halinde bile maçların 12 Eylül’de sorunsuz bir şekilde oynanacağını düşünüyor. Habertürk’e açıklamalarda bulunan Dünya Şampiyonası Yerel Organizasyon Direktörü Emin Balcı “Seçim kanunlarında spor müsabakalarını yasaklayan bir madde yok. Sadece eğlence yerleri ve içkili mekanlarla ilgili yasaklar mevcut. Ayrıca seçim yasakları 17.00’de sona erecek. Final maçının saati ise 21:00. En kötü ihtimalle maç saatleri biraz ileri alınabilir. Bence bir sıkıntı olmaz” dedi.

KANUNLAR NE DİYOR?
“Seçimlerin Temel Hükümleri” yasasında, “Oy verme günü, bütün umumi eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalır” hükmü yer alıyor. Spor tesislerini düzenleyen GSGM Spor Tesisleri Yönetmeliği’nde ise “Tesislerde yapılacak her türlü faaliyetlerde seçim yasaklarına uyulur” deniliyor.

Mete Aktaş / Habertürk

3 Yorum Yapılmış:

Fanatik Basket dedi ki...

pembe yazılı kısmı sanki habertürk'ün yazı işleri sonradan eklemiş gibi bi izlenim var ama günahlarını almayalım :)

o kadar resmi kurum, kuruluş varken olaydan habertürk sayesinde mi haberdar oluyorlar? hadi onu geçtim
fiba yetkilisi niye adını vermek istemiyor? gizli tanık konumunda mı :) bana bu cümleler hiç inandırıcı gelmedi valla..

Cengizhan dedi ki...

habertürk günlük 250 yalan haber yazma kapasitesine sahip bir gazete.. evet haber dramatik fakat yazanların ruh hali daha dramatik

Mete Aktaş dedi ki...

Yoğunluğumdan ötür bir kaö gün geciken cevap hakkımı kullanmak isterim...

@Cengizhan: Haberi yazan benim. Ruh halimde dramatik bulduğun şey nedir. Açıklarsan, yardımcı olabilirim. Konumuz basketbol ve bir basketbol blogunda olduğumuz için soruyorum. Habertürk'ün basketbol haberlerinden hangileri yalandı?

@ Fanatik Basket: Bir kaç ay sonra spor yazarlığında 10 senemi geride bırakacağım. Bu 10 senenin 7'si senin de nickinin esin kaynağı olan Fanatik Basket ve Milliyet'te geçti. Yaklaşık son 1.5 senedir de Habertürk'te yazıyorum. Bugüne kadar yazdığım haberlerden hiç biri için herhangi bir tekzip yapılmadı. Yazarlık kariyerimde çok şükür bir kez bile olsun "işkembe-i kübra'dan" haber yapmadım.
Belki size ilginç gelebilir ama maalesef FIBA bu olayı bizim sayemizde öğrendi. Tıpkı Basketbol Federasyonu gibi...
FIBA yetkilisinin adını vermek istememesinin nedeni ise çok basit. Yönetim kademesinin alt sıralarında olması ve işiyle ilgili başına bir dert almak istememesi.

Aslında belki siz de haklısınız. Yaşanan olay o kadar vahim ki insan bu haberlerin doğru olduğuna inanmak istemiyor. Hem, YSK'nın seçim gününü aylar öncesinde programı belirlenen dünya çapında bir spor etkinliğini göz ardı etmesi hem de federasyonun aczi gerçekten hayret verici...