23 Mayıs 2010 Pazar

Genç Erkeklerde Şampiyon Yine Pertevniyal

İlk gün Furkan Aldemir'siz kadrosuyla Pertevniyal'e 58-48'lik skorla mağlup olan Karşıyaka, Furkan'ın takıma katılmasıyla diğer dört maçını kazanarak finale gelmeyi başardı. Son iki yılın şampiyonu Pertevniyal ise yine namağlup olarak geldi finale. Geçtiğimiz senelerde bu turnuvanın yarı final ve final maçlarını yayınlıyordu TRT. Bugün de yayınlayacaklar diye bakındım ama Roland Garros'u tercih etmişler bu sene. Dolayısıyla izleyemedim maçı. Furkan'ın hiç çıkmadan 5/8 saha içi isabeti ile oynayıp 13 sayı üretmesi ve yanına 8'i hücum olmak üzere 23 ribaund eklemesi galibiyet için yeterli olmamış. Furkan'ın bu turnuvada en az sayı ürettiği karşılaşmanın finale denk gelmesi Pertevniyal'in savunma başarısı olarak gözüküyor ama yine de salondan gelecek doğru bilgiyi beklemek lazım. Can'ın turnuva başından beri dikkat çektiği serbest atış çizgisinde de 3/8 ile sezon ortalaması civarında bir yüzde yakalamış Furkan. Gerçi önce üniversite oyunları, şimdi burası, hemen ardından milli takım kampı. Hem kafa olarak hem de fiziksel olarak yorgunluk olma ihtimali de oldukça yüksek. Orhun - Güray ikilisinin 36 sayısılık oyununa karşılık Pertevniyal'de 7/16 ile üçlük isabeti bulan Can Korkmaz'ın 28 sayısı fark yaratan faktör olarak duruyor. Can'ın 28 sayısıyla sahadan 78-68 galip ayrılan Pertevniyal, namağlup şekilde üstüste üçüncü kez şampiyonluğa ulaşmış oldu böylece.

Pertevniyal'in şampiyonluğu ile tamamlanan turnuvada Furkan Aldemir, 26.6 sayı - 23.8 ribaund - 3.2 blok ortalamaları tuttururken turnuvanın en iyi pivotu ve MVP ödüllerini de elde etmiş oldu. Ribaund krallığında zirvede bulunan Furkan, sayı krallığını ise 27.7 sayı ortalaması ile oynayan Göksenin Köksal'a kaptırdı. Karşıyaka altyapısından Telekom'a transfer olan Sertaç Şanlı da maç başına 4 blok ortalaması ile bu kategoride zirvede tamamladı turnuvayı.

1 Yorum Var:

mustafa can dedi ki...

furkan bu macta cok bitkin ve yorgundu.Playoff sonrası üniversite macları ustunede bu turnuva 9 gün de sanırım 9 mac yada 10 gün de bunu fizk olarak kaldıramadı.suot olca da onu gruotaki bazı maclarda dinlendirmeyi tercih erse belki bu macta daha etkili olabilirdi.Pertevniyal uzunlarıda macı sadece defansif olarak düşünmüşler hucumda nerdeyse topa dokunmaktan kactılar nerdeyse ama pertevniyal guard ları karsıyaka kısalarına cok buyuk ustunluk kurdular mac boyunca orhun unda cabaları yetersız kaldı.