2 Mayıs 2010 Pazar

Hacettepe Üni: 66 - Olin Gençlik: 70 (Avantaj Olin'de)

Onbir sayıyla önde kapattığı devrede Lee Dixon'ı sakatlığa kurban verip, Ömer Ünver'i de üç faul ile yanında oturtan Gökhan Taştimur'u zor bir ikinci yarı bekliyordu. 'Devre sonundaki üçlüğü yemeseydik eğer maç bitmişti ama şimdi maç ortada.' demiş tecrübeli koç devre arasında Nejat Sayman'a. Yanılmadı bu tahmininde koç. Hacettepe Üniversitesi geri döndü ve bitime beş dakika kala maçta ilk kez öne geçmeyi başardı. Ama yerli oyuncuları ile direnen Olin, yüzdeli dış şutları sayesinde sahadan dört sayılık bir farkla galip ayrılarak İstanbul turu öncesi önemli bir avantaj elde etmiş oldu.

Erdemir - Efes Pilsen maçı devam ettiği için bu maçın ilk yarısını canlı skor linkinden takip ettim. İki takımın da ilk üç dakikada isabet bulamaması ile oldukça kısır geçen ilk çeyreği Olin Gençlik 12-7 önde kapattı. Edirne ekibinin ürettiği bu oniki sayının yedisi dünü kısmen de olsa dinlenerek geçiren Ömer Ünver'e aitti. Tecrübeli oyuncu tek başına Hacettepe hücumu kadar sayı üretmeyi başardı kısır geçen bu ilk on dakikada. İkinci çeyreğin ilk yarısında üç sayı çizgisinin gerisinden 3/4 ile hücum eden Olin, farkı ilk kez çift haneye çıkarmayı başardı (13-23). Caner Ercan ve Özgün Önver ile sayılar bulan Olin bitime saniyeler kala farkı 14 sayıya kadar çıkarmayı başarsa da devrenin suskun ismi Berent'in son saniye üçlüğüne engel olamayınca içeriye onbir sayı farkla, 35-24 önde girdi.

Maçın ikinci yarısı ile birlikte Yozgat'a bağlandı SkyTürk. Yorumcu Nejat Sayman vasıtasıyla Olin'li Lee Dixon'ın sakatlandığını duyduğumda aradaki farka rağmen Hacettepe'nin maçı kazanma noktasında büyük avantaj sağladığını düşünmüştüm. Beklediğim gibi farkı yavaş yavaş kapattı Ankara ekibi. 13 sayı 11 ribaund ile tamamladığı dünkü Selçuk maçında Dixon'ın pota altındaki dominant oyununu izlemiştik. Hızlı olmasa da kalıbı nedeniyle halen iş yapıyor oralarda ve mecburen ikili sıkıştırma getiriyor rakipler ona. Bu durumlarda da takımın şutör kısaları devreye giriyor. Onun oyuna devam edemeyecek durumda olmasının ardından Sercan Ergin - Dearman ikilisini oyunda tuttu Naci Özonay. Böylece şut tehtidini ve hareketliliğini de arttırmış oldu Hacettepe ekibi. Önce üçüncü çeyreğin bitimine iki dakika kala 42-42'de eşitliği sağladı Hacettepe. Ardından bitime beş dakika kala 55-53 ile maçta ilk kez öne geçmeyi başardılar.

Geri dönüşün Hacettepe adına taçlandığı anlarda ise devreye Olin'in skorerleri girmeye başladı. Bir dakikalık sekansda tam dokuz sayı üreten Özgün - Barkın ikilisi yeniden beş sayılık bir avantaj sağladılar rakiplerine. Bu noktada Özgür Adıgüzel'in Barkın'ın dış atışını bozmak isterken yaptığı net faul oldukça kritikti. Üç atışı da sayıya çevirdi Barkın. Bu dakikadan sonra eşitliği sağlayabilmek için bir fırsat daha geldi Hacettepe'nin eline. Ama ribaund mücadelesinde topu paylaşamayan Onur Altınmakas ile Kemal Tunçeri top kaybına neden olunca Olin de dört sayılık farkla sahadan galip ayrılan taraf oldu.

9 Yorum Yapılmış:

10ur dedi ki...

OLİN EDİRNE 1.LİGE ÇIKSIN. ÖNÜMÜZDEKİ YIL EDİRNEDE İŞ BULACAM YEMİN OLSUN :)

PandokraT dedi ki...

geçen sene itü'de oynarken yerden yere vurulan,çeşitli lakaplar takılan,basketbolcu haricinde herşeye benziyor denilen david dixon'ın bu sene dominant oyuncu olarak lanse edilmesi de değişik bir ironi olmuş :)

10ur dedi ki...

daha önce dixon hakkında ne yorum yapılmış bilmiyorum ama bencede olinin oyuncu tercihlerinde yaptığı en büyük hata onu almak olmuş. final 4 içindeki takımlardaki tüm yabancılar onun 2 gömlek üstü gibi geldi bana engin algın sahada iken takım kesinlikle daha güven veriyor bana...

kerim can dedi ki...

Dixon 2 sene önce Erdemir de oynarken iyi sayılırdı ancak aradan 2 sene geçmiş ki geçen sene İTÜ de çok kötüydü. Bence yanlış tercih olmuş. Muhtemelen Taştimur 2 sene önceki Erdemir performansı nedeniyle dahil etmiştir. Çünkü iyi bir savunmacıydı. Malum Gökhan hoca da savunmacı bir koç. Hatta Serhan kavutta Erdemirin 1. Lige çıktığı sene Erdemirin guardıydı ve 2. lig için başarılı bir oyun kurucuydu. Onun da Oline gitmesi aynı sebeptendir. Gökhan hoca esski öğrencilerini toplamış.:)

Kinyas dedi ki...

Engin tecrübesiyle çok şey katıyor Olin'e.
Geçen sezon Trabzonspor'da oynarken de yabancı uzundan çok daha etkili bir playoff performansı sergilemişti.
Dixon kesinlikle doğru bir yabancı tercihi değil. Sadece tek yabancının kadroda bulunduğu bir ligde bu kadar vasat bir oyuncu seçimi çok şeyi etkiler.

seckinm dedi ki...

Edirne'deki Olin taraftarlarını ve İstanbul'da yaşayan Edirneli, Trakyalıları haberdar ve organize edip İstanbul etabında takımımıza maksimum katkıyı sağlamamız gerekir.(Trakya, Edirne Dernekleri, Edirne Lisesi Yetişenler Derneklerine ulaşıp hafta sonu tüm Edirnelileri Ataköy Sinan Erdem salonunda görmek istiyoruz)

youla dedi ki...

Hacettepe de gördüğüm tek şey göremediğim yeni setler.
Sürekli 3-4 set üzerinden sayı bulmaya çalışıyorlar ve bunu bütün rakipleri çözmüş durumda 1 hafta içerisinde de yeni birşey katacaklarını düşünmüyorum. Berent-Dearman-Özgür üçlüsünde 1 tanesi aksadığı anda hücumda ciddi bir zayıflamaya götürüyor H.Tepeyi.
Rakipleri bunu bildiği için Berent üzerine baskı uyguluyor ve yaptıkları alan savunmasıyla Dearmanin içeri penetreye yada dış şuta zorluyor. Genelde adımlarını ayarlayamadığı zamanda hatalı yürüme yapıyor.
Trabzon bu yüzden rakiplerinin bayağı önünde. İçeriyi dağıtacak ciddi oyuncularının yanısıra dışardan önemli sutörleri var , benzer şekilde dış sütör tehditi Olinde de var. Selçuk ise savunmada oldukça iyi ama hücum yönü ve dış şutörü olmadığından sorunlar yaşıyor. Yozgat etabında bir şansızlıkları da her maçta en az 3-4 tane son saniye üçlüğü yemeleri oldu.

Sheed dedi ki...

olin 1. lige çıkarsa dixon'a rağmen çıkacak.. taştimur'un 2 sene önceki performansa bakarak kadroya kattığını sanmıyorum, zira geçen seneki olumsuz görüntüsünden muhtemelen haberdardır.. bazı avantajlar sağlıyor düşük tempolu takımda ve oyuncular dixon'ı İTÜ'deki görüntüye kıyasla daha fazla oyun içine katıyorlar ama tek yabancı kontenjanını dixon ile harcamak pek akıllıca bi iş değil.. yozgat'taki yabancılardan da hem dearman, hem de jamison çok daha yararlı isimler.. meeking'den de pek emin değilim.. sonuç olarak olin'in iyi derecesini dixon'ın varlığına bağlamak çok yanlış olur..

Randis dedi ki...

Hacettepenin pota altı zayıf kaldı bi süpriz olmazsa bu sene çıkamıycaklar gibi geliyor bana