9 Mayıs 2010 Pazar

Olin Gençlik Beko Basketbol Ligi'nde!

Dünkü sonuçların ardından 'kazan ya da evine git' maçına dönüşen bugünkü maç dörtlü finallerin gerçek anlamda finaliydi. Yozgat'ta Dixon'ı sakatlığa kurban veren Olin'e karşılık Hacettepe de Melih Yavşaner'i kaybederek geldi bugünkü finale. Bu anlamda maç öncesinde dengeler eşitlenmiş gibiydi aslında. Gökhan Taştimur buraları defalarca oynayıp, kazanmış bir teknik adam olarak dengeyi Olin lehine bozan temel faktördü. Asıl dengeyi bozan ise maça yağmur gibi şut sokarak başlayan Olin kısaları oldu. Savunmada tüm oyuncuları ile içeriye gömülen Edirne ekibinin bu dış şutu riske eden savunmasını cezalandıramayan Hacettepe, devrenin bitimine dört dakika kala 39-21 ile onsekiz sayı farkla geride olan taraftı. Düşük tempoyu ve hatta temposuzluğu oyun şekli olarak benimseyen Olin'e karşı final maçında bu noktalardan dönmek pek de kolay gözükmüyordu aslında. Ama bu dört dakikada 3/3 üçlük isabetiyle 13-3'lük bir seri yakalayan Hacettepe, soyunma odasına yalnızca sekiz sayılık farkla geriye girmeyi başardı (42-34). Kötü oynadıkları bir devrede farkı tek haneye çekebilmiş olmaları önemliydi onlar adına.

Devre arasında Olin taraftarları ile sözlü diyaloga giren Kemal Tunçeri önderliğinde ikinci yarıya iyi başlayan taraf bu kez Hacettepe oldu ve Kemal'in kritik anlardaki kolay basketleri ile maçı kafa kafaya getirmeyi başardılar. Tecrübe gereken anlarda ortaya çıkan ve farkını hissettiren Kemal'in oyunu gerçekten değerliydi. Oyununu tamamen dış şutuna yıkan ve üçüncü çeyrekte 1/7 ile isabet bulabilen Olin'in bu hücum performansının ardından bitime yedi dakika kala skor 55-54'e kadar geldi. Son çeyreğin başında bulduğu basketin ardından yüzüne dirsek gelen ve burnu kanayan Kemal'in soyunma odasına gidişi ise maçın en kritik anıydı kesinlikle. O ana kadar ürettiği 16 sayı ile sahanın en skoreri olan Kemal, sahanın en sıcak ismiydi aynı zamanda. En gerekli anda ivmeyi yakalamış iken bu sakatlık ile önemli bir kozunu kaybetti Hacettepe. Kemal, burnu bandajlı şekilde ve soğumuş bir halde oyuna döndüğünde ise skor 60-54 Olin lehine idi. Skoru 60-56'a getiren basketi attıktan sonra bu kez adalesinde bir sıkıntı yaşadı Kemal ve Sercan Ergin'in kucağında kenara gitti. Olin de son üç buçuk dakikasında saha içi isabetin olmadığı karşılaşmayı 65 - 58'lik skorla kazanarak Beko Basketbol Ligi'ne yükselen ikinci takım oldu.

Koç Gökhan Taştimur kırılması zor rekoruna bir halka da Olin ile eklemiş oldu böylece. Kolay kolay ortak olunamayacak bir rekor bu. Oynadıkları oyun göze hoş gelmese de bu oyun planları ile iki takımını saf dışı bırakıp, şampiyon Trabzonspor'u da son anlara kadar zorlamayı başardılar. İzlerken insan fazlasıyla sıkılıyor ama dediğim gibi saygı duymak gerek bu noktalarda başarısı defalarca kanıtlanmış bu felsefeye. Bu sistemde halen iyi işler yapabilen Dixon'ı kaybetmişken gösterdikleri bu başarı ayrıca değerli. Ömer Ünver'in sezon arasında Olin'e gelip, burada gösterdiği performans da önemli elbette. Kariyeri için bu hamle gerekiyordu diye düşünüyorum naçizane.

Ankara'lı bir basketbolsever olarak gönlüm Hacettepe'den yanaydı en başından beri. Fakat Dearman'ın dörtlü finallerin en etkisiz yabancısı olması onlar için bu sonu hazırladı. Olin ise gösterdiği mücadele, kırk dakika boyunca sadık kaldığı oyun felsefesi ve lige katacağı Edirne deplasmanı ile önemli bir tat olacak ligimizde. Maç sonunda Özgün'ün Trakya ezgileri eşliğindeki dansı bu tadın habercisiydi diyebiliriz sanırım. Trakya bölgesinden de bir takımın lige katılışı coğrafi dağılım yelpazesini biraz daha açacak tabii ki. Bu da önemliydi bence. Maç esnasında açılan pankartta yazdığı gibi 'Edirne Beko Basketbol Ligi'nde, İşin Sırrı Olin'de'. Yoksa Gökhan Taştimur'da mı demeliydim? :)

6 Yorum Yapılmış:

Kinyas dedi ki...

Bu Playoffların sonucunda Beko Basketbol ligi iki muazzam deplasman kazanmış oldu.
Bence Cuma günü Trabzonspor'un ve bugün Olin'in gelmesiyle Türk Basketbolu kazanacak, ligin kalitesi artacaktır.
Her iki takımında gerçekten desteğini esirgemeyen taraftar gücü var ki şu an Beko Basketbol Ligi'nde eksik olan şeylerin başında geliyor bu.
Tebrikler Olin, tebrikler centilmen Olin taraftarı.

oscar dedi ki...

olin yag markası degilmiydi. yag gibi uste cıktılar yani:)

Utku61 dedi ki...

İlk başta Gökhan Baştimur hocayı gösterdiği bu başarılardan dolayı kutluyorum. 2.ligden o kadar takım alıp 1.lige çıkartmak herkesin yapabileceği bir iş değil. Maç için söylenecek tek şey Hacettepe ta ilk maçtan beri hiç bir oyun disiplinleri yok. Tek yaptıkları dış atış. Şu istatistiklerine bakmak lazım ya da Pivot mevkiinde oynayan oyuncuların istatistiklerine..

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

Kinyas'a tamamen katılıyorum.

Ömer dedi ki...

Edirne'yi şehir olarak çok severim. Çok sevindim Olin'in çıkmasına. Keşke denk gelse de Olin 1.ligdeyken bir deplasman yapabilsem..

seckinm dedi ki...

Tebrikler Edirne Olin Gençlik, Takımı ve taraftarıyla bunu hak ediyordu.