28 Mayıs 2010 Cuma

Preldzic Yaktı, Greer Alevlendirdi

25. dakikada 57-40'lık skorla tam 17 sayı geriye düşen F.Bahçe Ülker, mola dönüşü Ukic - Ömer Onan ikilisi ile ön alanda başlayan presi alan savunması ile destekleyerek bir anda maçın ritmini değiştirmeyi başardı. Maçın başındaki futbol odaklı protestodan dolayı sessiz kalan tribünlerin de işin içine girmesiyle maç birden canlanmaya başladı. Final periyoduna 62-54 ile sekiz sayı geride giren sarı lacivertlilerde, periyodun başında 75 saniyede bulduğu dokuz sayı ile Emir Preldzic hemen devamında ise bitime yedi dakika kala Ukic'in dörtlemesi ile oyuna giren Lynn Greer serinin ve hatta belki senenin kaderini çizen isimler oldular. Son on dakikada 4/6 ikilik, 3/3 üçlük, 6/7 serbest atış isabeti ile tam 23 sayı üreten bu ikili performansları ile tek başlarına Efes Pilsen'in toplam skoruna altı fark attılar. Son çeyreğe gelirken toplam dört sayısı bulunan bu ikili final periyodundaki bu oyunun ardından maçı 27 sayı ile tamamladılar. Emir'in sol forvette bekleyen Ömer Onan'a yaptığı servis, Greer'in çok kritik anlardaki bir top çalması ve kaçırdığı tek serbest atışın ribaundunu alması da sayı hanesine yazılmasa da bu ikilinin ekstra oyunları olarak öne çıkan detaylardı.

Emir'in sarı lacivert forma altında gösterdiği gelişime tanıklık ediyoruz ve zor anlarda sorumluluk almaktan kaçınmamasına da aşinayız ama Greer'ın performansı F.Bahçe Ülker kariyerindeki en iyi performanslardan biriydi. Belki de en iyisi. Bu ikilinin muazzam hücumunun yanı sıra Vidmar'ın boyalı bölgede başlattığı sertlik, Ömer Onan - Ukic ekürisinin ön sahadaki yıldırıcı baskısı ve Mirsad'ın salonu havaya sokması son on beş dakikadaki yangını başlatan kıvılcımlar oldu. F.Bahçe Ülker 17 sayılık farkı kapatıp, 72-71'de öne geçtiğinde ise ortalık alev alevdi. Efes Pilsen'li oyuncuların bu baskıya karşı sinmeleri ve cevap verememeleri ise ayrı bir yazı konusu olmayı hakediyor kesinlikle.

3 Yorum Yapılmış:

guepetto dedi ki...

Emirin basketbol karyeri çok üst düzeye çıkacak.FB de ilk profesyonel yıllarını yaşamış olması çok büyük bir gurur.Tanjeviç ve FB doğru ata oynamışlar , ya giğer FB li gençler ???????

Bootsy en kritik zamanlarda hep görünür görünmez kahramandı,bir basit sayı bulma bir ekstra hücum reboundu , el titremeden bir orta mesafe , bir basket faul bir yerinde asist .... efesin bootsy siz kolu kanadı kırık .

Ukiçin teke tek kafkas dansı solo tarzı oyunu olmuyor.Defansın konsantrasyonunu artırıyor,takım arkadaşlarını hareketsizleştiriyor, zorlama artıyor ,yardım artıyor , kaçan topun hucum reboundunu almak zorlaşıyor, mutlaka sokmak durumunda.Oyun akışı içerisinde penetre etmesi çok daha can yakıcı ,oyun alanını açıyor arada sayı veya asist opsyonlarını çok arttırıyor.
Emirin orkestrasyonu bu yüzden daha güven verici , şut seçimi çok daha iyi . Hele ilk maçta olduğu gibi ikisi de beraberken oyunu akarak oynadıkları zaman modern basketbolun gerçek tadı alınıyor

tozlu parkeler dedi ki...

guepetto'nun Ukiç hakkında söylediklerine büyük oranda katılıyorum. Bu final serisinde ukiç'in ihtiyaç duyduğumuz guard olmadığına inanmaya başladım.
Lider özellikleri zayıf ayrıca takımı doğru hücum ettirmiyor, maç sonlarında soloya başlıyor ki bu büyük hata takımın kalan unsurlarınuı etkisizleştiriyor.
Hırvat bir guarddan ziyade Amerikalı bir guard gibi oynuyor.

saLsa dedi ki...

guepetto'nun cevabıdır:

Ukiç ihtiyaç duyulan guarddır...daha iyisi tabii prigioni dir teodosiç tir rubio spanoulis jasilevicius tur alabilirsen,
ukiç top hakimiyeti şüt becerisi oyunu dağıtıp toparlaması
asist ,fast break hepsini beceriyor sorumluluk alıyor , bir de agresif defansı var,oyun disiplinine sahip,hata yapınca oyundan kopmuyor . aynı özellikler Preldziçte var. ukiçin penetreleri daha delici gereken yerde bir dripling eksik bir fazla dozajı çok iyi ayarlayıp yardım gelince şaşırmıyor,ama bunu oyun akışı içinde yaptığı zaman son derece etkili ,herkes açılsın ben solo yapayım moduna sokmamak lazım,emirde penetre boy avantajından dolayı çok etkili bir de penetreden vazgeçme ayarı çok iyi bütün defansın dengesini bozup oyunu ters tarafa taşıyabiliyor.Bunlar hem öğrenilen şeyler hem de zeka ile ilintili.Her ikisinin de spor zekasının çok gelişmiş olduğunu görüyoruz.Ayrıca psikolojik sıkıntı da görünmüyor.ikisinde de liderlik var Amerikalı veya hırvat, guard pozisyonun ve oyunun gereğini yapıyor ise farketmez hepsi iyidir.Pozisyonlara bazan hakim bazan esir oluyor ise gitmeyen birşey var demektir.
ukiç ve preldziç güven veriyorlar hem defansta hem hücumda.
Daha iyisi şamda kayısı yerlilerden birtek kerem tunceri o kıvama yakın bir basketbol oynadı "bu sene". David Rivers amerikalı idi Hırvat gibi oynuyordu :) ondan iyisi gelmedi