10 Mayıs 2010 Pazartesi

Ratgeber Transferi Macar Basınına Doğruladı

Perşembe günü Caferağa'da oynanan derbiyi yerinden izleyen Lazslo Ratgeber'in önümüzdeki sezon sarı lacivertli kadınları çalıştıracağını cuma günü Fenerbasket kaynaklı olarak yazmıştık. Bugün Macar basınına konuşmuş koç ve transferi doğrulayarak önümüzdeki sezon İstanbul'da olacağını açıklamış. Ayrıca kıta dışı oyuncu tanımı ile alakalı yaşanacak gelişmelerin ardından takıma Macar oyuncuların katılabileceğini de eklemiş Ratgeber. Bilmeyenler için hatırlatalım, Euroleague'de kıta dışından yalnızca iki oyuncu oynatabiliyor takımlar. Fakat bu konunun epeyce suistimal edildiğini düşünen FIBA yeni bazı düzenlemelere gidiyor. Yeni kuralla birlikte oyuncular oynadıkları milli takımların vatandaşı sayılacaklar. Açıklanacak kararın bu sezon Avrupa'daki transfer hareketliliğini doğrudan etkileyeceği söylemekte fayda var. Koçun da aklında bazı isimler var belli ki Fenerbahçe için.

Spartak Moskova'da iken hücumu Taurasi'nin üstüne yıkmak yerine tüm takımı bir şekilde oyunun içerisine sokmayı başaran ve rotasyonu olabildiğince geniş tutmaya çalışan bir koç Ratgeber. Kurduğu yapı içerisinde herkesten maksimum verim almayı hedefleyen bir sistemi var. Bu sezonki final serisini sadece yedi kişi ile oynayan Fenerbahçe gerçeğini düşünürsek ciddi değişiklikler göreceğiz demektir seneye. Bütün bunlardan öte Fenerbahçe yönetiminin voleybolda gelen başarının ardından amatör branşlarda işin sponsorlar vasıtasıyla ehil kişilere bırakılması gerekliliğini geç de olsa fark etmesi sevindirici. Uzun zamandır devam eden yatırımlara rağmen son sekizin bir adım dışına gidilememesi üzüntü vericiydi açıkçası. Bu tabloyu bozmak adına Ratgeber ismi ilk halka olarak yorumlanabilir, devamı gelecektir, gelmelidir de zaten.

Bu transferin ardından önem kazanan asıl soru ise son dönemde ezeli rakibi ile kıyasıya bir mücadeleye giren ve önümüzdeki sezonda da yatırımlara devam etme kararı alan Galatasaray'dan bu atağa karşılık teknik ekip değişikliği noktasında bir hamle gelip gelmeyeceği.

8 Yorum Yapılmış:

Cengizhan dedi ki...

yeni spartak moskova olucaz inşallah :)

Selda dedi ki...

fisilti gazetesine gore de bu sezon mersin'i ipten alan mete babaoglu onumuzdeki sezon icin mersinle anlasamamis. daha dogrusu mersin, babaoglu'nu tutamamis.

oscar dedi ki...

cska'dan niye ayrilmis ki hem de sampiyon yapmasina ragmen. bi de ne olucak bu chp'nin hali.

TUNABASKET dedi ki...

Fenerbahçe'nin hamlesine Galatasaray'dan teknik ekip anlamında hamle gelmesine gerek yok.Kadın basketbolunun en iyi Türk hocası var zaten.Gelecek oyunculara bakmak lazım

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

Zafer Kalaycıoğlu Bayan basketbolunun en iyi Türk hocası değildir. Ceyhun Hoca en iyisidir. Zafer Kalaycıoğlu elindeki kadroyu çok da iyi kullanamayan bir koçtur..

TUNABASKET dedi ki...

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU
Haklısın yazıyı yazarken Ceyhun Hocayı unutmuşum bir an için.En iyi hocalarından biridir diyelim.Elindeki kadroyu kullanamayan koçtur sözüne katılmıyorum.

Sarp dedi ki...

Zafer Kalaycıoğlu'nu iyi coach yapan faktörler nelerdir? Burada ya da değişik forumlarda zayıf noktaları defalarca yazıldığından bıktım; ama Galatasaray'ın bu yılki oynadığı basketbola bakınca başındaki antrenör nasıl övülebilir? Buna Fenerbahçe'deki rakiplerin çok daha önünde bütçelerle alınan domestic başarılara rağmen Avrupa'da çeyrek finalden ötesinin gelmemesini de katıyorum. Takıma hücumda kaos basketbolu oynatmak, Young gibi belki de dünyanın en iyi orta mesafe şutörünün bu yönünden hiç faydalanamamak (Hughes da Akdağ da ikili oyunlardan sonra bu oyuncunun nasıl durdurulamaz olduğun gayet gösterdiler) yıllardır devam eden, durup dururken döndüğü bayatlamış tam saha baskı sonrası alan savunmasına dönmek. Bunlar ilk aklıma gelenler.

Ayrıca, Young gibi bir oyuncunun en önemli silahından faydalanamamak, Catchings gibi Douglas gibi oyunculara da gerekli pozisyonları hazırlayamamak elindeki kadroyu kullanamamaktır. Elindeki kadronun %110'unu alan coachlar için Cem Akdağ ve Ceyhun Yıldızoğlu'nun takımlarını izlemek gerekir. Türkiye'de de bu iki antrenör dışında top class antrenörün en azından şimdilik bulunduğuna inanmıyorum.

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

@ Sarp

Yazınıza katılıyorum.