10 Mayıs 2010 Pazartesi

Rekortmen Koç: Gökhan Taştimur

Oynattığı basketbolu beğenmeyebilirsiniz belki ama onun bir fenomen olduğunu ve Türk Basketbol Tarihi'nde kırılması belki de imkansız bir rekora imza attığını da kabul etmelisiniz. Gökhan Taştimur'dan bahsediyorum. 2. lig fenomeni o. Kariyerinde bugüne kadar 7 farklı takımı 2. ligden 1. lige çıkartma başarısı göstererek zaten bu konudaki yeteneğini ortaya koymuştu. Şimdi bu sayı 8 oldu. Rekor da iyiden iyiye kırılamaz bir hal aldı. Bu sezon başladıktan sonra Kasım ayında devraldığı Olin Gençlik'e imza atarken söylediklerine bir bakalım tecrübeli koçun:

'Seneye burada Efes Pilsen’i, Fenerbahçe Ülker’i görmek istiyorsak sabretmemiz lazım. Kendime özgü bir sistemim var. Önümüzdeki 7 aylık süre içinde maç kazanabiliriz de kaybedebiliriz de. Kimse panik yapmasın, sabırlı olsun. Sistemimizi oturttuğumuz zaman Beko Basketbol Ligi’ne çıkmamak için bir neden yok. Bu süre zarfına kadar bizi eleştirenler olacaktır. Ama birinci lige çıktığımız zaman herkes takdir edecektir.'

Ekstra bir söze gerek var mı? Olin Gençlik bugün normal sezonun en fazla galibiyet alan takımı Hacettepe Üniversitesi'nin önünde (onları iki kez yenerek) Beko Basketbol Ligi'ne yükselmeyi başardı. Ve bunu Yozgat'ta sakatlığa kurban verdikleri Dixon'dan (yani kadrolarındaki tek yabancıdan) yoksun bir biçimde oynayarak yaptılar. Sırası ile sayacak olursak; Eczacıbaşı, Kültür Koleji, Kombassan Konya, Antalyaspor, Samsunspor, Kepez Belediyesi, Erdemirspor ve şimdi de Olin Gençlik. Tam 8 farklı takım ve farklı farklı illere yaşatılan çılgınca sevinçler. Kimbilir nasıl bir keyif ve nasıl bir iç huzurdur Gökhan Taştimur'daki?

En son 2008-09 sezonunda Erdemirspor'la yaşadı 1. lig tecrübesini koç, ama pek de başarılı olamayınca 1. lige çıkartıp, 1. ligde de başında başladığı takımından ayrılmak zorunda kaldı. Sonrasında zaten Ahmet Çakı önderliğinde ciddi bir sıçrama yaptı Erdemir. İlk yarım sezonda kümede kalma ve kupa finali, ikinci tam sezonda ise Play-Off başarılarına ulaştılar. Şimdi Olin Gençlik de yola Taştimur ile devam edecektir mutlaka. Etmesi de gerekiyor zaten. Bakalım 2. lig fenomeni Taştimur, bu kez 1. ligde başarıyı yakalayabilecek mi? Yoksa yine sezon ortasında takımdan ayrılıp, rekorunu 8'den 9'a çıkarttıracak bir 2. lig takımıyla mı anlaşacak? Bekleyeceğiz, göreceğiz.

Keyifli seyircinle, iştahınla, sponsorunla, rekortmen koçunla ve en önemlisi deplasman sayısına yaptığın +1'lik katkıyla hoşgeldin Olin Gençlik.. Başarıda emeği geçen herkese, başkanından masörüne her kademesine tebrikler..

5 Yorum Yapılmış:

Fanatik Basket dedi ki...

gerçekten çok önemli bir coach. belki seyir zevki olarak çok fazla şey vaad etmiyor ama bu ülkede kazanmayı, kazanmak için neler yapılması gerektiğini en iyi bilen adamlardan biri.

olin'in 1.lige çıkması çok önemli bi olay. hem edirne hem de trakya için. 80'li yılların sonunda 1 sene 1.ligde mücadele eden tekirdağ takımı büyük salat'tan sonra 1.lig seviyesinde oynayacak ilk trakya temsilcisi olacaklar. değil basketbolda futbolda bile 1.lig-2.lig seviyelirinde takımları yok.

bu açıdan baktığımızda da olin'in 1. lige çıkmış olması çok sevindirici bir gelişme. centilmen taraftarlarına ve trakya'nın güzel insanlarına hayırlı olsun :)

Fanatik Basket dedi ki...

TV'de Haftanın Basketbol Ekranı http://www.fanatikbasket.net/blog.asp?id=508

Kinyas dedi ki...

Kaliteli, efektif bir koç. BaSketbolu bilen, doğrularıyla oynatan bir spor adamı. Ben Olin'e BBL'de de çok şey katacağını düşünüyorum. Her ne kadar Olin'in mali yapısı hakkında bilgi sahibi olmasam da Edirne deplasmanı çok kolay olmayacak rakipler için.

serkan dedi ki...

Gökhan hocayla Kepez belediyesinde çalışma fırsatı buldum bu ülkedeki ender zeki insanlardan biri şayet 2.ligde bir takımınız var ve 1.lige çıkmak istiyorsanız dümene mutlaka ve mutlaka Gökhan abiyi oturtmanız gerekiyor.
Beko basketbol liginde başarılar Gökhan abi...

Sarp dedi ki...

Sanırım burada bitr yorumda okumuştum. Gerçekten de ikinci lig finallerinde Olin taraftarları gerek renkleri gerek verdikleri destekten dolayı Litvanya taraftarlarının şampiyonalara kattıkları gibi renk kattılar organizasyona. Umarım, iyi bir bütçeyle yola çıkarak Olin Gençlik de lige renk katar.