13 Mayıs 2010 Perşembe

Selçuk Ernak Çin Milli Takımı'na Asistan Koç Oldu

Çin Milli Takımı'nda başantrenörlüğe getirilen Amerikalı koç Bob Donewald'un yardımcılıklarını yapacak isimler belli oldu. İçlerinde bir de tanıdık isim var. Banvit'ten Selçuk Ernak. Diğer asistan koç ise Çinli Guo Shiqiang. Yazın ülkemizde düzenlenecek olan Dünya Şampiyonası'nda Türkiye ile birlikte Ankara grubunda yer alan Çin'de artık bir de memleketli tanıdığımız olacak. Hoş bir gelişme. Dün ilk olarak Twitter'dan almıştım ön bilgiyi, bugün de işi netleştirdik.

Selçuk Ernak bu işin ciddi emekçilerindendir. Altyapılarda her kademede aldığı görevleri layıkıyla yerine getirmiş, çalışkan sıfatını köküne kadar haketmiş ve en önemlisi gelişime haddinden fazla önem veren bir koç. Banvit'le yaşadığı head coachluk deneyimi ligin bitimine 5 hafta kala sonlanmak zorunda kaldıktan sonra, Banvit tarafından kulüp bünyesinde görevlendirilmesi ve organizasyon çatısından çıkmasına izin verilmemesi de onun değerini çok net anlatıyor zaten.

Bu güzel ve ilginç gelişmeyle ilgili Selçuk Ernak'ın da görüşlerini aldık. Şöyle diyor koç:

'Çin Milli Takımı birkaç hafta önce Amerikalı koç Bob Donewald ile anlaştı. Ve Minnesotta Timberwolves scoutu Pete Philo (ki benim çok yakın dostumdur) aracılığıyla bana böyle bir teklif geldi. Kulübümle oturduk konuştuk ve Banvit'le olan birlikteliğimi bozmadan bu işi de yürütebileceğim konusunda hemfikir olduk. Henüz resmi imzayı atmadım ama kontrat şu an için 2 turnuvayı kapsıyor. Bu yaz Türkiye'de düzenlenecek olan Dünya Şampiyonası ve bir de Kasım ayındaki Asya Oyunları. Eğer iki taraf da memnun kalırsa 2011 Asya Şampiyonası ve 2012 Londra Olimpiyatları'nı kapsayacak şekilde uzatılacak sözleşme. Takım geçen hafta toplandı. 29 kişilik bir aday kadro açıkladı koç. 2 turnuva oynayacağız ve sonrasında Türkiye'deki Dünya Şampiyonası için buraya geleceğiz'.

'Nasıl bir his olacak Türkiye'ye karşı mücadele vermek?' şeklinde mutlak suretle merak edilecek bir soruyu sorduk koça, cevabı beklediğimiz gibi oldu:

'Yani diğer takımlara karşı oynamak belki bir anlamda kulüp takımları arasında mücadele gibi olacaktır ama Türkiye'ye karşı mücadele vermenin ne hissettireceğini inan şimdiden kestiremiyorum. Ankara'daki maç esnasında ararsan hiç çekinmem anlatırım. :)'

'Peki Çin'in bu tercihinde turnuvanın Türkiye'de düzenlenecek olmasının ve Tükr seyircilerinin sempatisini kazanma isteğinin de ağır basmış olabilceğini düşündünüz mü siz de?' dedik, cevabı gayet realistçe oldu koçun:

'Açıkçası Çin takımının Dünya Şampiyonası'ndaki hedefi grupta Fildişi Sahilleri'ni ve Porto Riko'yu geçip ilk 4'e girebilmek. Kadro Yao Ming gibi bir güçten yoksun olacağından ülkedeki başarı baskısı da oldukça az. Rahat bir şekilde mücadele edip öncelikli hedefimiz olan ilk 4'e girmeyi başarmak istiyoruz. Benim tercih edilmemde dediğiniz gibi turnuvanın burada düzenleniyor olmasının etkisi olmuştur muhakkak ben sezon öncesi ve sezon ortasındaki yurtdışı kamplarına sürekli dahil olan, Avrupa basketbolunu yakından takip etmemden ötürü oluşan bilgisini oradaki insanlara ispat eden bir koç olarak kendimi bir şekilde tanıtmayı başardığımı düşünüyorum. Neticesinde de bu güzel ve değişik teklif geldi. Kabul ettik, bekleyip göreceğiz, neler olacak, neler bitecek'.

Salsabasket özel haberidir.

7 Yorum Yapılmış:

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

Çok güzel bir haber :)

dejavu dedi ki...

Hayırlı olsun, şampiyonada Ankara'da destekleyeceğimiz ikinci bir takım daha oldu artık. :)

oscar dedi ki...

ya bu saka mi? bunun neresi guzel haber. cin, tr'yi turnuvada hedef takimlardan biri olarak gormus ve evsahibi avantajini noturlemek ve iceriden bilgi saglamak icin turk bi antrenor almis. bide soyluyo eger memnun kalirlarsa turnuvadan sonrada devam edicekmis. tek kelimeyle rezalet hangi ulke kendi ev sahibi oldugu turnuvada rakiplerinden birinde kendini taniyan birnin calismasini ister. bu haber ancak skandal haber kategorisinde yer alabilir. nasi bi eziklik bu.

KskHyTr dedi ki...

@oscar
Farklı bir bakış açısı getirmişsin ama kusra bakma saçmalamışsın bence... Çini yenemiyorsak zaten katılmayalım turnuvaya ev sahipliği yapalım sadece arkadaş...

onur dedi ki...

@Oscar,

Sanırım bu bakış açısı ile Amerikalıların ya da eski Yugoslavların (öncelikle Sırbistan ve Slovenya, ardından Hırvatistan ve diğerleri) ülke dışına hiç teknik adam göndermemeleri lazımdı. Sonuçta illaki herhangi bir turnuvada kendi takımları ile karşılaşacak diğer takım(lar)!!!

dfn05 dedi ki...

bencede oscar son derece ilginç bir yaklasım ancak türkiye yao ming in bile olmadıgı bir takımı yenemeyecekse hiç kampa bile girmesin prosedür grup maçlarını oynayıp bizim gibi tribünden takip etsin =)
ha sunu dersin mesela semihin en zayıf noktası şudur ömer aşık şu küfüre dayanamaz oyundan düşer ömer onan 2 kere karnına darbe alınca temastan kaçmaya başlar falan gibi iç sızdırmalar olur onlarda o şekilde oyundan düşürür dersin anlarım =D ama diğer türlü istedigini öğrenebilir çinli arkadaşlar :D:D

oscar dedi ki...

burayi takip etmek dusundugumden de eglenceli bi hal aldi. bilseydim daha once baslardim. tr'yi basketbolu yaratan us ve yugo ile kiyaslayanlar, yemis isteyenler. valla bookmarkta yaptim siteyi sabah aksam check edicem. spor yaninda sosyo-economic tespitler icin birebir.