1 Mayıs 2010 Cumartesi

Torku Selçuk Üni: 57 - Olin Gençlik: 63 (Olin'den İlk Galibiyet)

Dünün kaybedenleri bugün ikinci maçta karşı karşıya geldi. Dün düşük tempoda ama bol fiziki mücadeleli geçen Trabzon maçında epeyce hırpalanan Olin'li oyuncuların yorgun oldukları her hallerinden belli oluyordu. Gökhan Taştimur'un klasiği olarak düşük tempo basketbolu oynayan Olin ile Ankara'da bir kez canlı izlediğim Selçuk'un defansif oyun yapısını düşündüğümde tatsız tutsuz bir maç bekliyordum aslında. Fakat Yozgat'taki dördüncü maç da tıpkı diğerleri gibi oldukça çekişmeli ve heyecanlı geçti. Ömer Ünver'i yarını düşünerek dinlendirmeyi tercih eden Gökhan Taştimur, tam sekiz oyuncusundan skor katkısı almaya başardığı karşılaşmada kendi oyun temposunu rakibe kabul ettirerek sahadan 63-57'lik skorla galip ayrılan taraf oldu. Böylece dörtlü finallerdeki ilk galibiyetini elde etmiş oldu Olin.

Maç boyunca hiç öne geçemeyen Torku Selçuk Üniversitesi ise bu mağlubiyetle birlikte Yozgat'taki ikinci mağlubiyetini aldı. Maçı 26 sayı 10 ribaund ile tamamlayan Meeking'in önderliğinde direnmeye çalıştılar bugün ama kritik anlarda Lee Dixon'ın Meeking'i oldukça iyi savunması maçın Olin'e kaymasını sağladı. Emre Boztepe ve Hakan Üsküplü'nün de erken faul problemine girmesi ile rotasyonda sıkıntı yaşayan Selçuk takımı, Ömer Ünver'in maçtaki tek isabetli üçlüğü ile skorun 52-37'e taşınmasının ardından son periyoda tam onbeş farkla geride girdi. Fakat alan savunması ile birlikte oyunun ritmini değiştirmeyi başardılar final periyodunda. Dakikalar geçtikçe dünün yorgunluğunu daha fazla hisseden Olin'in bu dezavantajını da iyi kullanarak, Meeking komutasında geri döndüler.

Maçın kırılma anı ise bitime bir dakika kala Cemal Bayraktar'ın üçlüğü ile farkın beş sayıya kadar inmesinin ardından geldi (54-59). Bu üçlüğün ardından savunmada üç sayı çizgisinin gerisinden şuta kalkan Özgün Önver'in şutunu bozmak isteyen Cemal'in hareketine faul çaldı hakemler. Pozisyonun tekrarlarında net olarak göremedik müdahale olup olmadığını. Cemal da dokunmadım diyerek çok itiraz etti ama Özgün serbest atışlardan ikisini sayıya çevirerek skoru 54-61'e taşımayı başardı bu esnada. Ve tam bu noktada Selçuk için galibiyet kapısı kapanmış oldu. Yarın Trabzon karşısında sürprizi kovalayacaklar. Bu sürprizi gerçekleştiremezlerse şayet üçte sıfır ile büyük bir dezavantajla İstanbul'un yolunu tutacak Hasan Özmeriç'in öğrencileri.

1 Yorum Var:

Yıldız Takımı dedi ki...

Özgünden dürüstlük beklerdik ancak hırsa kapılarak temas olmadığını söylemedi. Play-off maçlarında benzer bir pozisyonda geride olamıza ve çok kritik dakikalar olmasına rağmen Azizcan topun kendisinden çıktığını söyleyerek hakem kararını değiştirmişti. Herkesten aynı şeyi beklemekte çok abartı olur galiba...