1 Mayıs 2010 Cumartesi

Trabzonspor: 73 - Hacettepe: 66 (Trabzon Tam Gaz Devam)

Günün ilk maçında Hacettepe ile karşılaşan Trabzonspor, ikinci çeyrekte bir ara farkı onbeş sayıya kadar çıkarmasına karşın devre sonunda rakibine yakalanmaktan kurtulamadı. İkinci yarıda savunmada sertleşen ve bu savunma neticesinde kaptığı toplarla hücumda da ritm bulmaya başlayan bordo mavililer, 14 dakikada yalnızca 17 sayıya izin vererek bitime altı dakika kala skoru 67-47'e getirerek kapıyı kapattı. Kalan dakikalarda ise skorun verdiği rahatlama vardı Trabzon cephesinde. Son iki dakika içerisinde 11-0'lık bir seri yakalayarak farkı tek hanelere çeken Hacettepe'yi 73-66 ile geçerek ikinci günü de galibiyetle kapatmış oldu böylece Trabzonpor.

Jamison'ın istekli oyunu ile hücumda maça rahat başlayan Trabzonspor, Hacettepe'nin başlangıçtaki düşük savunma dozajını da lehine çevirerek hızlı bir giriş yaptı maça. Berent'i yakın savunarak rakibinin hücum aksiyonlarını bozmak isteyen Alaeddin Yakan'ın bu planı başarı ile işlediğinde skor 29-14 Trabzonspor lehine idi. 12. dakikadaki bu skorun ardından alan savunması tercihinde bulundu Hacettepe teknik ekibi. Ön alanda baskıyla başlayan bu alan savunması tercihi, Fırat'ın şutunu riske etmek üzerine de kuruluydu aslında. İki tane müsait şut kaçırdı Fırat bu sekansda. Onları sokmuş olsa belki çok daha erken kopabilirdi maç. Trabzonspor'un faul haklarını erken doldurmasını da kullanarak kolayca serbest atış çizgisine gelen Hacettepe takımı, alan savunması sayesinde yakaladıkları bu ritm ile 16-4'lük seri oluşturarak maça yeniden ortak olmayı başardılar. 15 sayı farkla geriye düştükleri devrede soyunma odasına yalnızca üç sayı geride girdi Ankara temsilcisi (33-30).

Başarılı olan bu ön alan baskısı arkasından alan savunması tercihini ikinci yarıda da devam ettirdi Naci Özonay. Fakat bu kez ilk yarıda yapmadığı hamleyi yaparak topu içeriye indirmeye başladı bordo mavililer. Boyalı bölgede Jamison'ın efektif oyununa Caner Öner ve Fırat Aydemir de dışardan katkı vermeye başlayınca oyun Trabzonspor lehine çözülmeye başladı. Bu çeyrekte yaptığı iyi savunmanın ödülünü kaptığı beş top sonrası hücumda da ritm bularak aldı Trabzon ekibi ve Fırat'ın son saniye üçlüğü ile de farkı çift hanelere çekerek final periyoduna girmeyi başardılar (54-44). Bu basket farkın psikolojik eşik diyebileceğimiz on sayı barajına gelmesi açısından da ayrıca önemliydi.

Son on dakikaya da iyi başlayan taraf Trabzon oldu ve dominant oyunları neticesinde farkı yirmi kapısına kadar çekmeyi başardılar. Kalan maçlarda oluşabilecek averaj hesaplarını düşünerek son ana kadar oyundan kopmayan Hacettepe takımı ise bu farkın ardından oluşan rehaveti değerlendirerek farkı yedi sayıya kadar indirmeyi başardı. Trabzonspor için çok çok kritik bir galibiyet oldu bu. Yarın da kazanarak İstanbul öncesi hem rakiplerine hem de taraftarlarına net bir mesaj vermek isteyeceklerdir. Hacettepe için ise son altı dakikasına yirmi sayı geride girdiği karşılaşmadan yalnızca yedi sayı ile yenik ayrılmak bir teselli oldu diyebiliriz sanırım. Kalan maçlar neticesinde oluşabilecek ikili hesapları da düşündüğümüzde, önümüzdeki günlerde bu son altı dakika daha da değerli hale dönüşebilir onlar için.

7 Yorum Yapılmış:

Utku61 dedi ki...

Maçın hakemlerini tebrik ediyorum! Doğan Hakyemeze rağmen bizi bu kadar ezdikleri için! Takımımızı da tebrik ediyorum. Ama umarım o farkı aramayız. Gerçi maçtan sonra net mesajlar verdiler 6/6 yapacağız diye. Bizlerde hakemlere ve Dodo ya rağmen sizlere güveniyoruz!

ilker dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
kerim can dedi ki...

Seride Selçuk üniv. sini seyredemedim.Seyrettiğim 3 takım içinde TBL ye çıkmasını çok istediğim hacettepenin çıkması mucize gibi gözüküyor. Pota altında gerçekten kötüler. Maç kazanmaları rakibin kötü hücum etmesi ve nispeten iyi olan dış şut yüzdelerine kalıyor.

Yıldız Takımı dedi ki...

@ kerim can
İzleyemediğin Selçuk Üniversitesi de Hacettepe'nin tam tersi. Pota altında çok etkiliyiz fakat dış atışlarda hemen hemen hiç yokuz. Kaybettiğimiz 2 maçta ta çok basit top kayıpları ve yediğimiz dış şutlar yüzünden kaybettik.

Utku61 dedi ki...

Maç sonu Doğan Hakyemeze küfürler savuran Hacettepe oyuncularının hırsını sahalarda görmek isterdik!

hücumribaundu dedi ki...

Doğan Hakyemez'e rağmen derken??? Bu bile Trabzonluların bakış açısını gayet iyi gösteriyor..

taraf olduğum için hakem hakkında yorum yapmak istemem, onu tarafsız gözler değerlendirsin ama 60 yaşına gelmiş, Türkiye'de basketbolda olabilecek en üst düzey görevlerde ve mevkilerde bulunmuş birinin maç sonu sebebi her ne olursa olsun kendisine laf atan bir taraftarın peşinden Hacettepe otobüsüne dalmasını ve durduk yere ortamı germesini, iki takım oyuncularının salon çıkışında birbirlerine girmesine neden olmasını kendisine hiç yakıştıramıyorum demek isterdim ama o'na yakışıyor malesef.

galibiyetlerinden ve iyi oyunlarından ötürü trabzonsporlu oyuncuları ve teknik kadroyu kutluyorum, o ayrı..

Kinyas dedi ki...

Oynanan müthiş oyunu, özellikle 2.Lig seviyesine göre çok daha üst seviyede olan defansif organizasyonumuzu çok beğendim.
Cidden inanmış çocuklar, bugünkü maçı da alırsak, İstanbul'da taraftarlarımızın muazzam desteğiyle BBL'ye çıkacağımıza inanıyorum.

Bu maçta verilen kararlar Trabzonspor lehine olsaydı yapılan yorumların en az 4'ü Dodo&Federasyon&Hakemler üçgeninde olacaktı, kısmet olmadı. Gelecek maça artık beyler. (=