20 Haziran 2010 Pazar

Beşiktaş Cola Turka Chatman'ı Kadroda Tuttu

Geçen sezon 21 Ocak'ta oynanan Tofaş maçındaki doping kontrolünde vücudunda yasaklı madde bulunduğu ortaya çıkan ve 3 ay ceza alan Mire Chatman, yeni sezonda da Beşiktaş Cola Turka takımı kadrosunda yer alacak. 13 Şubat'taki Telekom maçından sonra bir daha resmi maça çıkamayan oyuncu, cezasını doldurdu. Cüneyt Erden, Serhat Çetin, Bekir Yarangüme ve Mustafa Abi takviyeleriyle güçlenen siyah beyazlı kadroya bildik, tanıdık bir oyuncunun liderlik edecek olması çok önemli. Zaten Burak Bıyıktay'ın sistemi için de bulunmaz bir nimet Chatman. Serhat Çetin ile oldukça iyi anlaşacaklarını düşünüyorum ben.

6 Yorum Yapılmış:

koray dedi ki...

Beşiktaş büyük bir erdem gösterip bu oyuncuyu kadro dışı bırakmıştı değil mi kanında yasaklı madde bulunduğu resmen açıklandıktan sonra(resmen açıklanmadan önce olanlar ayrı ilgi çekici gerçi).

Zaten ceza alacağı belli oyuncuyu önce kadro dışı bırakıp ertesi sezon sözleşme yenilemek...
Üzerine düşünmek lazım.

basketçi dedi ki...

no haşhaş no kokain plağı 2 etti

emireri dedi ki...

garip bir toplumuz vesselam, herkes kendi rengine göre yorum yapıyor, objektif olmak söz konusu olduğunda hepimiz koca bir hiçiz. bugün hüküm giymiş insanları topluma kazandırmak adına firmalara belli bir oranda onları çalıştırma zorunluluğu getirince iyi oluyor da bu mu yanlış? tamam adamın yaptığı doğru değildi ama bir insan aynı hatayı kaç kere yapar?? o zaman her yanlış yapanı asalım gitsin! niye ikinci bir şans veriyoruz? belki futbolla alakalı burayla alakası yok ama daumun durumu ortada değil mi?? ne farkı var? yada serkan erdoğan, kambala veya kerem gönlüm çok mu doğru işler yapmışlardı? elin slovenini milli takıma sokmak doğruda bu mu yanlış?

koray dedi ki...

Bence de garip bir toplumuz.Nesnel olmak konusunda da sorunluyuz evet.

Hatta okuduğumuzu anlama konusunda da sorunluyuz malesef.Yada anlamaya çalışma konusunda.

Düşündücü bulduğum yasaklı madde kullanan bir oyuncu ile ertesi sezon sözleşme yenilemek olsa idi tek başına öyle yazardım.

Düşündürüc bulduğum önce bu oyuncuyu fiilen bir anlamı yokken dostlar alışverişte görsün diye kadro dışı bırakıp sonra da sözleşme yenilemek.

Yoksa söz konusu sporcunun kullandığı madde doping niteliği taşımayan (hatta belki de performansı olumsuz etkileyen).Bazı Avrupa ülkelerininde kullanımı serbest olan bir madde.Birçok batı ülkesinde kullanımı gayet yaygın bir madde ailesine mensup üstelik.Yani Beşiktaş'ın oyuncusuna sahip çıkması anlaşılabilirde. Keşke en başta böyle yapsa idi.


Madem herkes hata yapabilir hata yapanı da gerektiğinde sahiplenmek gerek olay ilk ortaya çıktığında bu tutum en baştan takınılsa idi.

Kaldı ki madem hata yapanı sahiplenmek gerek prensip olarak iyi oyuncu yada kötü oyuncu olması değil aslolan o halde nesnel olmak gerekiyor ya ,Mims de de benzer bir madde çıkmamış mı idi .Bu durum ona da sahip çıkmak gerekmez mi idi.

Benim düşündürücü bulduğum çifte standart aynı klübün iki oyuncaya gösterdiği yada dahası aynı oyuncuya en başta ve sonradan gösterdiği çifte standart.

Sonuç olarak doğrudur renge göre yorum yapmamak kişilere kurumlara göre değil olaylara göre yorum yapmak gerek ama olayları öncesi ve sonrası ile irdelemek gerek.

Bir de suimisalin emsal olmayacağını da unutmamak gerek.

emireri dedi ki...

oyuncuları açlıkla tokluk arasında bir çizgide yaşatmaya yemin etmiş, kaptanına idman tesislerini zindan etmiş, yanlış üstüne yanlış yapan, her yanlışını başka bir yanlışla örten beşiktaş yönetimini savunmak değildi amacım, bence de oyuncunun ilişkisinin kesilmesi yanlıştı, çünkü keyif verici maddenin bence alkol yada sigaradan pek farkı yok, hangisini kullanıyorsun dersen, hiçbirini derim. federasyonun ve kamuoyunun yaptığı gibi bu olayı doping ile aynı kefeye koyarak, anlamsızca ve ahlak kurallarına sığmayan bir çerçevede değerlendirmek saçmalıktır. kulüplerin temel amacı topluma hizmettir diye bir söylem var ama günümüzde artık en büyük sektörlerden biri haline gelmiş sporun bulunduğu konum gözönüne alınırsa bu düşünce amatörlükten öteye gitmez.. yani sporcu önce iyi bir örnek, insan olmalı sonra sporcu, gibi bir değerlendirme günümüzde yapılamaz, çünkü en başta her toplumun kendi kuralları ve etik değerlerinin farklı olduğunu göz önünde bulundurmalıyız, insanları istediğimiz kalıba sokamayız. neye ve kime göre iyi bir insan, iyi bir sporcu? burası çok tartışılır. bizim ülkemizde yapılan değerlendirmeler, adalet terazisinin işleyişi genelde en çok borusu ötenin istediği şekilde yapıldığı içindir isyanım, fazlasını diyip amacımızı aştıysak affola.. yukarıdaki diğer yorumumda olduğu gibi belki bende bu konuda objektif olamıyorum çünkü bende beşikten beri dünyayı siyahbeyaz görenlerdenim.. bu arada okuduğumu anlama konusunda iyiyimdir, yeterki karşımdaki net bir şekilde düşündüklerini ifade etsin..

koray dedi ki...

Okuduğunu anlama anlamama konusundaki serzenişim idrak noktası ile değil nesnellik noktası ile ilgili idi.

Düşündürücü bulduğumun önce kadro dışı bırakıp sonra sözleşme yenilemek olduğunu net bir şekilde belirtim çünkiilk yorumumda.

Benim açımdan sorun klübün böyle bir oyuncu ile sözleşme yenilemesi değil sürecin başından beri pragmatik davranması.

Yoksa en baştan oyuncuya sahip çıksa sonra sözleşme yenilese kendi içersinde tutarlı anlaşılabilir belkide hakverilebilir bir tavır olur.

Oyuncunun kullandığı madde doping değil,keyif verici bazı batı ülkelerinde belli koşullarda satılması dahi suç değil. Bizde satılması ve dağıtılması suç olmakla birlikte sadece kullanmak suç değil diye biliyorum.

Öte yandan 32 yaşındaki yetişkin bir erkek olan Chatman'in muhtmelen ilk kullanımı olmasa gerek son kullanımı da olacağını sanmyorum.Fiziksel bağımlılık potansiyeli düşük olmakla birlikte psikojenik bağımlılık potansiyeli yüksek self medikasyon olarak kullanımı yaygın bir madde.