12 Haziran 2010 Cumartesi

Emir Preldzic Artık Türk Milli Takımı'nda

Görüşmeler sonucunda işlem tamamlanmış, Emir Preldzic'e ay-yıldızlı formanın yolu açılmış. Resmi açıklama birkaç güne gelir diye düşünüyorum TBF kanadından. Bu iş için Sloven federasyonuna ciddi bir rakam verilecek diye duydum, bir anlamda transfer için bonservis ödemiş gibi olacak bizimkiler. Bu işin kulüpler bazında F.Bahçe Ülker'e sağlayacağı avantajın ve yaratacağı haksız rekabetin incelemesini de yapmak gerekiyor bir ara.

Emir F.Bahçe Ülker ile anlaştığında çok sevinmiştim, tanımadan görmeden eleştirenlerin aksine. İzmir'deki Ümitler Şampiyonası'nda ağzımda bıraktığı tat onun hakkında olumsuz düşünmeme hep engel oldu. Ve 3 koca sezonda sürekli üstüne koyarak gelen bir Emir Preldzic izledik. Gözümüze soka soka geliştirdi kendini, 1-2-3-4 pozisyonların hepsini oynayabiliyor oluşu ve saha içinde oyunu okuma konusundaki kabiliyetleri ile dikkat çekti hep. He ama 'Devşirilecek adam Preldzic mi olmalıydı?', ya da 'İlla birini devşirmek zorunda mıydık?' soruları mutlaka ki olacaktır, olmalıdır da zaten. Ben bizim oyuncuların tepkisini merak ediyorum, kabullenip aralarına alacaklar mı yoksa içten içine bir kin mi duyacaklar?

Emir Preldzic'in hali hazırda zaten Müslüman olduğunu daha önce yazmıştım burada. İnsanlığı konusunda da kimse olumsuz bir laf edemez. Sadece bazen takım arkadaşları Mirsad & Rasim'e özenip hareketlerinin boyutlarını karşı tarafı irite edecek seviyeye çıkartıyor oluşunu sevmiyordum ben ama azalttı o olayı da. Takım kadromuza derinlik, zenginlik, saha içi taktikler konusunda belli artılar sağlayacaktır mutlaka. Ancak asıl ihtiyacımız olan, Harun ve İbrahim'den sonra bir türlü bulamadığımız keskin şutör konusundaki açık halen devam ediyor. Ama öyle bir adamı devşirip de takıma bir süper ego daha eklemek istememiş olabilir heyet. Emir takım oyununa sadık, sessiz, mülayim bir oyuncu olarak daha cazip gelmiş olabilir onlara.

Neyse canım, karar verilmiş, iş bitmiş, alan memnun veren memnun, bize ay-yıldızlı formayı giyen herkesi desteklediğimiz gibi Emir Preldzic'i de desteklemek düşüyor. Hey gidi Emir be, 3 sene önce buraya geldiğinde böyle bir tabloyu hayal eder miydi acep? Tekrardan tebrikler arkadaşım.

11 Yorum Yapılmış:

Ahmet Karadag dedi ki...

Devsirmeye karsiyim. Ama yapiliyorsa da takimin en önemli eksikligini kapatmak icin kullanilmaliydi bu "joker". Ama bu "jokerin" FBÜ'nün eksikligini kapatmak icin kullanildigi izlenimi veriyor bu karar. En büyük eksikligimiz 1-2 numarada. Orta vadede de herhangi bir bir oyuncumuzun A-Milli Takima katki vermesini beklemiyorum. Bu durumda aslinda 3 numarada verimli olan ve 1-2 numarada ancak idare edebilen bir oyuncunun devsirilmesi enteresan olmus.
Umarim Federasyon ve Spor Bakanimiz bu konuda göstermis olduklari hassasiyeti Efes'in kapatilma konusunda da gösterilerler. Ama acikcasi gercekci bir beklenti degil bu...

Kinyas dedi ki...

Emir alternatifler arasında en iyilerinden biriydi. Yaşı itibarıyle uzunca süre bize hizmet edebilecek bir oyuncu.
Doğru bir karar verildi bence.
Uğurlu olsun.

Monty Brogan dedi ki...

Kaç yıl boyunca 2010 için uzun vade uzun vade laflarıyla avutulduk.

Şimdi 2010 geldi çattı.Yine uzun vadeli hareketler görüyoruz.

Hay ne bitmez uzun vaadeymiş.

Emir çok yetenekli bir adam ona lafım yok şampiyonada illa ki iyi işler yapıcaktır ama fark yaratıcak adam Emir değil.Hedef turnuvamız bu değil miydi?O zaman hedef bir adam devşir yapamayacaksan da devşirme kardeşim.

Semih Ural dedi ki...

Yürü be Fenerasyon. Kinsey de Türk yapılsın bence. Hatta Vidmar da. Hatta Feberbahçeye özel sınırsızlarötesi yabancı transferi hakkı tanınsın.

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

Egosu olmayan en iyi oyunculardan birisi Türk oldu sevindim. Keskin şutör konusuna haklısın abi. JJ Reddick ile geçen sene bu konu görüşülmüştü, ama bu seneyi bilmiyorum..

Fanatik Basket dedi ki...

kim olursa olsun, sadece takımı güçlendirmek için -transfer yapar gibi- birisinin türk yapılıp milli takıma alınması yanlış bence..

ancak devşirme bir oyuncu takıma alınacaksa doğru isim preldzic'tir bana göre.. çünkü;
1- kinsey ya da benzer başka bir amerikalı oyuncuya göre yaşının genç olması (uzun yıllar milli takıma hizmet edebilme durumu),
2- takım oyununa daha yatkın olması ve gelişime açık olması
3- türk olmasa bile bizimle aynı coğrafyada doğup büyümüş biri olması, karakteristik özellikleri ve dini inancının aynı olması gibi birçok avantaja sahip..

ayrıca milli takımımızda forma giyen/giymiş ersan ilyasova, ermal kuqo, mirsad türkcan, hatta hidayet türkoğlu gibi birçok oyuncu da boşnak/arnavut/özbek vs. asıllıdır. bu olayı o kadar büyütmemek lazım, tüm milli takımlarda buna benzer durumlar var..

takıma vereceği katkıya gelince.. evet milli takımın eksiği harun-ibo tarzında kendini şutunu yaratabilen bir oyuncu. ama böyle bir oyuncuyu bulup sorunsuz bir şekilde takıma monte edebilmek de hiç kolay birşey değil. örneğin serkan erdoğan bu tanıma uymasına rağmen bu boşluğu dolduramadı. şutör/skorer oyuncuların egosu ve amerikalı oyuncuların bireysel performansa dayalı sorumsuz tavırları gözönüne alındığında durum daha net anlaşılabilir.

bence milli takımın asıl sorunu şutör oyuncu eksikliği değil, hido, ersan gibi skor opsiyonlarımıza doğru hücum setleriyle rahat şut imkanı sağlayamıyor olmamız. bununla birlikte hido ve ersan sahada tek hücum opsiyonu olarak kaldıklarında üzerlerinde ekstra bir baskı hissediyorlardı. preldzic çok yönlü bir oyuncu ama özellikle hücum yönü bizim için çok önemli. çünkü takıma katılışı aynı zamanda hücumdaki silahlarımızın artması ve savunulması daha zor bir takım haline gelmemiz anlamına geliyor. -ki bu da milli takımın dertlerine deva olabilecek bir oyuncu olabileceğini gösteriyor..

QuaresmA dedi ki...

Bir de para mı ödeyeceğiz bu DÜZ ADAM için ?
Sanki Naim Süleymanoğlu'nu getiriyorsun örtülü ödenekle. Yazık..

tuğçe555 dedi ki...

Emir gerçekten yetenekli ve takımın eksiklerini kapatabilicek bir oyuncu hiç düz adam falan değil..Nedense sadece feenrbahçeyi çekemeyenler karşı çıkıyorlar..

Kapkan dedi ki...

bu olya fbülker'e yaradı artık bir fazla yabancı oynatacaklar tıpkı mirsad gibi. ne güzel değil mi fbliler için...
devşirme yapacaksan üst düzey takımı domine edecek bir isim seçilmeliydi. emir gibi orta sınıf bir oyuncuyu yapmak son derece anlamsız. Rusya ne yapıyor bakıyoruz adam üst düzey oyuncuyu koyuyor takıma işi bitiriyordu. bizde ise milli takım değilde ligde mücadele eden takım için uğraşılıyor. kimse yemedi bu oyunu.

onur dedi ki...

Nowitzki'nin Almanya'da, parker'ın Fransa'da olduğu gibi Türkiye'de de Hido "fark yaratan" oyuncudur. 3numarada uzun boylu, gerektiğinde iç-dış oynayabilen, top sürebilen bir oyuncu Avrupa'da hangi takımda olursa olsun fark yaratır. Bizim sorunumuz Hido'nun sakat yahut yorgun, cezalı vs. olduğu durumda onu yedekleyememizdi. Emir bu durum için (bence) biçilmiş kaftan. Şu an için ilk 5'te değil, Hido yedeği olarak 5-10 dk süre bulacağını düşünüyorum. İleride olgunlaştıkça başrole yükselebilir.

2 numarada "sharp shooter" ihtiyacımız olduğu fikrine katılmıyorum. Zaten Hido ile 3 ve Ersan ile 4 numaralardan (bu Mirsad ve Emir olabilir mesela) şut tehdidimiz var. Bu epey önemli bir avantaj. Bizim oyun sistemimizde 2 numarayı Sinan ya da Ömer Onan gibi "savunmacı" kimlikler ile dolduruyoruz ve (bence) bu tercih takım savunmasını bir üst düzeye taşıyor...

vahaponen dedi ki...

Mirsad'ı Fenerbahçe Türk yapmadı. Sanırım Mirsad'ın 1.Efes dönemini izlemediniz hiç...
Emir ayrıca kritik anlarda iyi şut atan bir oyuncudur. Keskin şutör müdür? Değil tabi. Ama Dünya Basketbolunda kaç tane keskin şutör kaldı ki? Cleveland bile Lebron'a rağmen şutörsüzlükten elendi NBA play-offlarında.
Emir'in çok yönlülüğü bir çok alanda yama yapacaktır takımımıza.