22 Haziran 2010 Salı

Ergin Ataman'dan Perasovic ve Spahija'ya Taş

Efes Pilsen ile yolları ayrılan Ergin Ataman, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabı üzerinden Velimir Perasovic ve Neven Spahija'yı eleştirdi. Milli Takım'da Tanjevic'le yaşanan hayal kırıklığının ardından şimdi de 2 orta sınıf Hırvat koçun Efes Pilsen ile F.Bahçe Ülker'in başına geçtiğini belirten Ataman'ın açıklamalarının tam metni şöyle:

'Yıllardır Türk koçları kötüleyenler için bayram zamanı. 6 yıllık Milli Takım faciasından sonra şimdi de 2 orta sınıf Hırvat koç Türkiye'de. Türk basketbolu Avrupa'da en büyük başarıları Aydın Örs, Ergin Ataman, Oktay Mahmuti, Erman Kunter, Murat Didin, Çetin Yılmaz ve Murat Özyer ile kazandı. Ufuk'ları, Harun'ları, Hidayet'leri, Mirsad'ları, Ersan'ları, Ömer'leri, Kerem'leri ve bu ekolü onlar yarattı. Tüm dünya kendi insanına, hocasına değer verip onları korurken, basketbolumuzu yönetenler bu değerlere sırt çevirdi. Obradovic, Ivkovic, Vujosevic, Ivanovic, Messina, Pianigiani, Pasqual gibi birinci sınıf koçlar tabiki fayda getirir ama ya bunlar? Evet Türk koçları yok sayanlar, sürekli kötüleyenler, gün sizin gününüz ama her günün bir de yarını olduğunu unutmayın. Yıllardır ellerindeki sınırsız imkanlarla Avrupa'da bir başarı yakalayamayanların kim olduklarını çok yakında herkes anlayacaktır.'

16 Yorum Yapılmış:

sannti dedi ki...

Ergin Ataman hakikaten git gide Gergin Ataman olma yolunda ilerliyor hızla. Bu yaptığı hoş olmadığı gibi adama sorarlar, iki yılda Efes'le sen ne yaptın diye? Ergin Ataman'ın koçluğunu zaten beğenmiyordum, artık saha dışında da iyice antipatik gelmeye başladı. Bence kovulduğu makama getirilen adama sallayacağına kendi önce bir iş bulsun.

orloff dedi ki...

Kalp krizi geçirene kadar Tau'nun başındaki Perasoviç, Barcelona'nın başındaki Ivanoviç'e hiç kaybetmemişti. Bu yıl Persavoç'in elindeki kadro ile nasıl basket oynattığını da gördük. Bunların üzerine nasıl oluyor da orta sınıf bir koç olabiliyor ?

Adsız dedi ki...

Dünya'nın en megaloman teknik adamlarından biridir Ergin Ataman. Jose Mourinho'yu da geçecek gibi duruyor. Artık Efes'ten tekme yemişsin, böyle açıklamalara ne gerek var Ergin Ataman? Birşeyler yine her zamanki gibi seni germiş görünüyor.

Cengizhan dedi ki...

Bu adamın açıklamalarını buraya taşımak bile bu adama hediye bence. Gerçekten acıyorum 1. sınıf Ergin Ataman koçumuza =)

Fanatik Basket dedi ki...

elinde sınırsız imkanlarla avrupa'da bir başarı yakalayamayan kendisi. orta sınıf diye aşağıladığı 2 coach da kendisinden daha kariyerli ve daha çok başarı yaşamış antrenörler.

daha da önemlisi, hidayet'leri ömer'leri biz yetiştirdik diye demogoji yapmayı biliyor ama görevde olduğu sürede 1 tane bile genç oyuncuya neden süre vermediğini söylemiyor. 8 yabancıyla oynayan, sinan güler gibi adamı 10 dakika bile oynatmayan kendisi değilmiş gibi..

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

Yıllardır ellerindeki sınırsız imkanlarla Avrupa'da bir başarı yakalayamayanların kim olduklarını çok yakında herkes anlayacaktır.Kendi kendini becermek böyle bir şey olsa gerek :D

brk dedi ki...

@fanatik basket
lafı ağzımdan aldın, atıp tutmayı biliyordun da neden durmadan shumpert lar ya da thorton lar ile oynuyordun çıkarsaydın ya bi adam demek istiyorum kendisine...

Ahmet Karadag dedi ki...

Talihsiz bir aciklama olmus. Tabii ki ifade özgürlügü denilen birsey var. Ancak kendi meslektaslarini kategorize etmek ve hatte kötülemek yakismamis. Son iki yilda Efes taraftaralari olarak yasadigimiz tüm olumsuzluklara ragmen Ataman'in kötü bir coach oldugunu söylemek yanlis olur. Son 2 yilda bence cok basarisiz olmustur. Kadro secimleri, oynattigi oyun, basinla ilisikiler, rakip yöneticilerle didismeler vs. kendisine ve kulübüne zarar vermistir. Ancak kendisi son 10-15 yilda ülkemizde yetisen en basarili coachlardan birisidir. Ancak Ataman'in kariyeri son 2 yilla sinirli degildir. Biraz da bu yönden bakmak lazim. Ancak tüm basarilari/basarisizliklari bu "cocuksu" demecleri hakli kilmaz...

yangchonchoi dedi ki...

Ahmet Karadağ'ın yorumuna katılıyorum. Ergin Ataman ne yazık ki son 2 yıldır beklentileri karşılayamamakla kalmamış,Efes Pilsen'in yıllarca didinip kazandığı itibarını da olumsuz yönde etkilemiştir.Kariyeri son 2 yılda büyük darbe almıştır ancak "çok kötü koç" yakıştırmasını da pek sağlıklı bulmuyorum. Ancak her ne olursa olsun bu yazdıkları kabul edilemez. En azından ben zaman aynı ekolden olsan insanlardan ne Aydın Örs'ten ne de Oktay Mahmuti'den böyle bir açıklama duyacağıma inanmıyorum. Bana kalırsa Ergin Ataman Karşıyaka'da çıkışa geçen kariyerinin dibe doğru gidişini hazmetmekte çok zorlanıyor. Başkalarını eleştirmeye harcadığı şu zamanı özeleştiriye ayırmazsa inişini sürdürür kanaatindeyim.

km dedi ki...

ergin atamana sormazlar mı elindeki imkanlarla bu kadroyu sen kurmadın mı ? Bu kadroyu kurduktan sonra da 2 sene Avrupada rezil olmadın mı? Sanki senelerdir fenerbahce futbol takımına gelmek isteyen yılmaz vural gibi konusmus. Ama yılmaz vuralın tek farkı bi sene once galatasaraydan kovulmamıs olmasıdır.

KskHyTr dedi ki...

Bir an önce psikolojik destek lazım bence artık ergin hocaya...

ugur dedi ki...

ah be ergin hocam...keske telekomdaki senelerinde oynatabildigin gibi bi basketbol oynatsaydında hala efes in basında olsaydın..yabancı koclar gelmesydi sende twitterdan atıp tutmasaydın

Cengizhan dedi ki...

the hoops market sitesinde rakocevicin kasunla birlikte efeste kalacağı yazıyor, nachbar ve schumpert gidiciymiş. rakocevic nasıl oynatılır inşallah yeni koç ergin atamana gösterir :)

tarski dedi ki...

ergin ataman efesten ayrilip ilk bas antrenor oldugu zamanlar, aydin ors'e saygi gostersem de, oyun tarzini benimsemedigimden, ne guzel yeni, genc tas gibi antrenorler geliyor demistim. su geldigi hale bak. yazik valla cok yazik.

ozz dedi ki...

son iki yılda kendini ne hallere düşürdün, gergin denilmeyi ağırdan haketmeye başladı sanırım ergin ataman.

twitter coach

Cakivu dedi ki...

bence çok traji komik bir açıklama. en önemli konu ergin atamanın sanki Türk antrenörleri temsil edermiş gibi çoğul konuşması. Bir kere ne böyle bir konumu var ne de diğer antrenörlerden olur almışlığı.

Bahsettiği konularda haklı da olabilir keza bizde isteriz hem oyuncu, hem antrenör, hem de menejer bazında yetenekli insanlar yetişsin ve klüplerimizde görev alsın ama kullandığı tabirler ve gizli gizli kendini överek bir yerlere konumlandırması gerçekten komik. Sonuçta takdir istenmez, alınır ve Ergin Ataman ın son iki yılda iyica keskinleşen olumsuz tarafları onu almak isteyen takımların iki kere düşünmesine yol açacaktır.