5 Haziran 2010 Cumartesi

Fransa'da Türk Sihri

Her sene bu mevsimde gazetelerin, internet sitelerinin spor sayfalarını doldurur Erman Kunter - G.Saray Cafe Crown birlikteliği haberleri. Sadece sarı kırmızıya gönül verenlerin değil herkesin saygı gösterdiği bir isim olmasından mıdır bilinmez, hemen hemen herkesin ortak paydalarından biridir bu birliktelik isteği. Hatta geçtiğimiz senelerde işin son noktada bozulduğuna kadar uzayıp giden rivayet tadında dedikodular vardır bu konuda. Bunlar konuşuladursun; Fransa'da gözden uzak, az nüfuslu bir kasabada harika işlere imza atmaya devam ediyor Erman Kunter. Normal sezonu lider tamamladıktan sonra yükseldikleri yarı finalde evlerinde, ilk maçta, Gravelines'e kaybetmelerinin ardından biri deplasmanda olmak üzere üstüste iki maçı kazanarak finale yükseldiler. Le Magicien diyor ona Fransızlar, yani sihirbaz. 1-0 geriye düştükleri ve ev sahibi avantajını kaybettikleri bu seride sihrini konuşturdu yine Erman Kunter. Finalde ise normal sezonu ikinci sırada tamamlayan Le Mans ile karşılaşacaklar.

Gün geçtikçe kan kaybeden Fransa Ligi'nde uzun yıllardır muazzam işler yapıyor koç. Bütçe olarak ligin alt ve orta sıra takımlarının düzeyinde iken bu sene yakaladıkları bu başarı gerçekten önemli. Sadece saha içinde değil, saha dışında da hissettiriyor farkını Kunter. Oyuncu gelişimine önem veren bir koç olduğunu sezon ortasında 1980 doğumlu Claude Marquis'i Caserta'ya yollayıp rotasyonda 1989'lu Kevin Seraphin'e daha fazla süre vererek gösterdi. Bu rekabetin içerisinde yer aldığı kadar oyuncu geliştirme noktasında da takdirlik bir çabası var koçun. Elindeki bütçeyi verimli kullanabilmede ise ligi lider tamamlayıp, final yükselen Cholet'in bütçe sıralamasında ilk on içerisinde ancak kendine yer bulabildiğini düşünürsek, elde edilen başarının düzeyi birkaç kat artacaktır elbette.

Fransa'da geçirdiği bu dönemin ardından, Avrupa tecrübesi edinmiş bir Erman Kunter'i yeniden Türkiye'de görmek ister bu gözler. G.Saray olasılığı ortadan kalktığına göre başka takımlarla yazılacak ismi artık. Belki de o takımlardan birinin başında izleyeceğiz onu seneye, kimbilir.

7 Yorum Yapılmış:

kenz dedi ki...

Efes'le büyük oranda anlaşmış.

mustafa can dedi ki...

efes değilde fenerbahce bence bekleyelim görelim

Kapkan dedi ki...

Fb nin şuan da Tnajeviç ile sözleşmesi var ilk önce onu feshetmeli daha net bir şey yok. ancak efes'te koç açığı var ancak efes'in de kapanacak mı kapanmayacak mı telaşı sardı. inşallah böyle bir hatayı yapmazlar siyasiler Türk basketboluna hatta Türk sporuna en büyük darbe olur.

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

Türk Basketbolu'nun en iyi koçlarından. Bence Türkiye'ye dönmesin..

onur dedi ki...

Milli Takım + Efes olur... Bir ihtimal efes kapatılırsa boşta da kalmaz böylece :)

emre dedi ki...

fransa'da final tek maç. cholet-le mans 13 haziran'da paris bercy'de.

Tayfun Yurdagül dedi ki...

Umarım Efes'in başına geçer...