17 Haziran 2010 Perşembe

Gezgin Biraderler

2007′nin yaz aylarında Karşıyaka’ya transfer oldukları açıklandığında muhtemelen pek çok kişiye bir anlam ifade etmiyordu Quinton Hosley – Gary Neal – Sean Marshall isimleri. Kolej basketboluna ilgi düzeyi pek yüksek olmayan biri olarak ben de bu gruba dahil olanlardan biriydim açıkçası. Fakat parkede ortaya koydukları oyun ile bir anda tüm soru işaretlerini ortadan kaldırdı bu üçlü. Öyle ki Gary Neal henüz sezon ortasında, ligin sayı kralı ünvanıyla, Barcelona’ya transfer olmuştu bile. Diğer iki arkadaşı da onun gidişinin ardından pek duramadı buralarda. Yabancı oyuncular özelinde fiyat/performans parametresinde başarılı çalışmalarına alışık olduğumuz Karşıyaka bu kez turnayı gözünden vurmuştu. Sean Marshall Aris’e, Hosley de Real Madrid’e geçiş yaptı sezon sonunda. İzmir’de ilk sezonlarını geçiren üç yabancısını da Euroleague’e yollamış oldu böylece o sezon Karşıyaka takımı.

Koç Plaza tarafından kenara alındığı bir maçta ağzındaki sakızı koça fırlatan Hosley’in İspanya macerası çok uzun süremedi. Murat Özyer’in ayrılmasının ardından koltuğu Koray Mincinözlü’ye devreden G.Saray Cafe Crown’a geldi sezon ortasında. Bu sezonun başında da Aliağa’ya geçti. Gürcü vatandaşlığı için uğraştığını yazmıştık geçtiğimiz günlerde. Bosman kartını da cebine koyduğu taktirde var olan piyasasını arttıracağı kesin. Gary Neal, Barca’nın ardından İtalya’ya geçiş yapıp Benetton formasını giydikten sonra bu sezon yeniden İspanya’ya dönerek Batı Avrupa turunu tamamlamış oldu şimdilik. Şimdilik diyorum çünkü Malaga’nın yeni sezon planlarında pek ismi geçmiyor Neal’ın. Üç vakte kadar yeniden yol gözüküyor yani Gary Neal’e.

Bu üçlü arasında taraftarın en sempatik bulduğu isim olan Sean Marshall, Yunanistan kariyerinin ardından tıpkı Hosley gibi yeniden Türkiye’ye döndü. Fakat onun ziyareti tam ateş almalık cinstendi. Aliağa forması ile sadece bir maça çıkabilen Amerika’lı oyuncu daha sonra ayrıldı takımdan. Geçtiğimiz sezonu Dijon forması ile Fransa’da geçiren Marshall, 29 maçta sahada kalarak 14.7 sayı – 4.2 ribaund – 1.9 asist gibi gayet iyi ortalamalar tutturdu. Ve Pro A’daki bu başarılı performansının ardından Fransız Orleans’dan sözleşmeyi kaptı. Geçtiğimiz günlerde resmi olarak açıklandı transfer.

Karşıyaka’da geçirdikleri başarılı sezonun ardından Gezgin Biraderler sıfatını fazlasıyla hakedecek bir kariyer yolculuğu geçiren bu üçlüden ikisi şu an için herhangi bir takımla sözleşme imzalamış değiller. Kimbilir belki yolları yeniden Türkiye’ye düşer. Sean Marshall ve Quinton Hosley’nin ardından Gary Neal’ın da yeniden Türkiye’ye dönecek olması da iyi bir öykü çıkartır aslında. Yolunun tekrar İzmir’e düşme olasılığı ise bu öyküye bambaşka bir tat katar kesinlikle.

Henüz Yorum Yapılmamış