14 Haziran 2010 Pazartesi

Karşıyaka Avrupa Arenasına Çıkmaya Hazır

Hakan Demir yönetiminde başarılı bir sezonu geride bırakan Pınar Karşıyaka, sezon içerisinde koç ile olan sözleşmesini uzatmıştı hatırlayacağınız üzere. Geçtiğimiz günlerde yapılan kongrede yeni sezonda basketbol şubesinin toplam bütçesinin 2.5 Milyon TL civarında olacağını da duyurmuştuk. Bu rakam son dönemde Karşıyaka'lı taraftarların pek de alışık olmadığı bir rakam. Geçen sezona göre bütçede yaklaşık %50'lik bir artış anlamına gelen bu hamlenin ardından iç transferde sezonun başarılı isimlerinden Birkan Batuk ile sözleşme yenileyip, dış transferde de Ahmet Erdoğan ve Jovo Stanojevic ikilisini kadroya katmayı başarmıştı Karşıyaka yönetimi. Bu bütçe artışı ile dar rotasyonunu genişletebilme imkanı bulan Pınar Karşıyaka'nın yeni sezonda Avrupa Kupalarına katılmak niyetinde olduğunu da ekleyelim bu mantıklı hamlelerin hemen arkasına.

Mevcut durumda İzmir ekibinin bu olumlu isteğini karşılayabilecek iki organizasyon var. Bunlardan ilki Eurocup, ikincisi ise EuroChallenge Cup. Geçen yıl ligi 12. sırada bitiren Banvit'in üzerinde yer alan takımların Challenge Cup'a katılmak istememesi ile Orhun Ene'li Banvit dahil olmuştu kupaya. İkinci tura kalmayı da başarmışlardı hatta. Bu yıl normal sezonu altıncı sırada tamamlayan Pınar Karşıyaka'nın EuroChallenge Cup için gerekli şartları sağladığı aşikar. Fakat Euro Cup için de şansını denemek istiyor yeşil kırmızılılar. Bunun için de iki şansı var kırmızı yeşillilerin. G.Saray Cafe Crown'un aynı konuda wild-card için başvurduğunu yazmıştık daha önce. Pınar Karşıyaka kulübü de G.Saray'ın takım adına istediği bu wildcard'ın takım yerine ülkeye verilmesi konusunda istekli. Bunun haricinde bir de kupa finalistinin Karşıyaka'nın önüne geçme durumu oluşabilirmiş, ama Mersin BŞB'nin düşen bütçesiyle Avrupa macerasına kalkışması pek de olası değil.

En son 2005-06 sezonunda Avrupa Kupaları'na katılan Karşıyaka'nın önümüzdeki sezon yeniden Avrupa'da boy göstereceğini net olarak söyleyebiliriz. Şu an için sadece kupanın ismi belli değil. O da yakın zamanda belli olacaktır. Bu hamleyle birlikte son dönemde Karşıyaka basketbol şubesinde yapılan doğruların yanına bir artı daha eklenmiş olacak kesinlikle.

2 Yorum Yapılmış:

koray dedi ki...

Takıma değil de ülkeye verilirse TT'de KSK'ye göre öncelikli olmaz mı?

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

KSK gitmeli..