1 Haziran 2010 Salı

Oktay Mahmuti GSTV'ye Konuştu

G.Saray Cafe Crown'un yeni antrenörü Oktay Mahmuti ilk röportajını kulübün resmi yayın organı olan GSTV'ye verdi. Açıklamalarında genel hatlarıyla durumu özetleyen koç, yerli rotasyonu kurmanın önemine değinmiş. Bu bağlamda elden kaçan Evren Büker'in de değeri bir kat daha artıyor elbette. Ayrıca eski koç Cem Akdağ'a da teşekkür etmiş Mahmuti. Açıklamaların tam metni şurada.

Mahmuti, ana hedeflerinin günü kurtarmak değil, uygun bir program elde etmek ve Galatasaray Cafe Crown’u kimlik, gelenek sahibi bir takım hâline getirmek olduğunu söyledi.

Galatasaray Spor Kulübü yöneticileri ile birkaç görüşmenin ardından ortak bir fikre sahip olduklarını belirten başarılı antrenör, ‘’Bir yapılanma sürecindeyiz. Şu an net olarak hedef söylememiz mümkün değil. Ancak hoş basketbol oynayan ve sürekli mücadele eden bir takım olmak istiyoruz’’ dedi.

Oktay Mahmuti, yabancı oyuncu tercihi konusunda ayrım yapamayacağını anlatarak, ‘’Sonuçta bir kimyadan bahsediyoruz. Bu kimyayı, sinerjiyi nasıl üst seviyelere getirebiliriz, onların çalışmasını yapacağız. Sahaya çıkan her oyuncu, Galatasaray formasını taşıyacak. Ve Galatasaray’ı temsil edecek. Biz de bu bilince sahip oyuncularla beraber olacağız’’ şeklinde konuştu.

Galatasaray Cafe Crown’un geçtiğimiz günlerde kontratını iki yıl daha uzattığı Radoslav Rancik ile 2008-09 sezonunda Benetton’da iken beraber çalışan Mahmuti, Slovak oyuncu için şunları söyledi: ‘’Rado, o sezon bazı talihsizlikler yaşadı. Çok mücadele eden iyi bir takım oyuncusuydu. Ancak sakatlıklar onu biraz yordu. Galatasaray’a geldikten sonra oldukça başarılı sezon geçirdi. Ve bana verdiğim tavsiyeler için teşekkür etti. Hem basketbol, hem de İstanbul’daki yaşam anlamında keyifli bir yıldı oldu onun için.’’

Oktay Mahmuti, Galatasaray Cafe Crown’ın 2008-09 sezonundaki performansı hakkında, ‘’Cem Akdağ ve ekibi takıma iyi basketbol oynattı –ki o dönemki durumun pozitif olmadığını hepimiz biliyorduk. Ancak bir takım kenetlenmesiyle iyi yerlere gelindi’’ yorumunu yaptı.

Antrenörlük kariyerinin büyük bölümünde Aydın Örs ve Ergin Ataman ile beraber çalışan Mahmuti, ‘’Sadece meslektaşlarım değil, arkadaşlarım, abilerim. Dolayısıyla onlara biraz farklı bir gözle bakıyor olabilirim. Onlar, hep benim için önemli isimler oldular. Ve öyle de kalacaklardır’’ sözlerini kullandıktan sonra, kişisel hedefleri özelinde konuştu: ‘’Her zaman bir hedefiniz olur, onu gerçekleştirmek için çalışırsınız. Ben şanslıydım, hedefimi gerçekleştirdim. Avrupa’nın en üst seviye antrenörleri arasında yer aldım. Oralarda kalabilmek, yaptığınız işlerdeki içeriğin dolu olduğunu gösterebilmek önemli.’’

Eczacıbaşı ve Efes Pilsen kariyerlerinin ardından ilk kez bir kulüp takımında çalışacak olan Mahmuti, ‘’İki yapı farklı olsa da, baskı bizim hayatımızın bir parçası. Fark edecek bir şey yok. Bu nefes alma ve verme gibi bir durum. Ne kadar rahatsız edici gibi görünse de, hoş bir duygu aynı zamanda’’ diye konuştu.

Mahmuti, yeni sezonda öncelikle yerli rotasyonunu oluşturmanın önemini vurgularken; kadroyu birbirlerini tamamlayıcı unsurlar taşıyan oyunculardan oluşturmak istediklerini söyledi.

1 Yorum Var:

devrim umut dedi ki...

Böylece Mahmuti'nin gölgesi Fenerbahce Ulker'in ustunden kalkmis oldu. Aydin Örs de Trabzon ile anlasirsa her basarisiz sonucta (bkz. temcit pilavi gibi) gundeme getirilecek isim sayisinda önemli bir azalma olacak. Ama belli olmaz bir de bakarsin birileri Ergin Ataman fanligina baslar.