10 Haziran 2010 Perşembe

Rolando Blackman de Türkiye Milli Takımı'nda

Dün basın toplantısında bir sürpriz bekliyordu herkesi. Aday kadro açıklanırken, herkes o taraftan gelebilecek bir sürprize konsantre olmuşken Rolando Blackman bombası patladı. Tanjevic'in yanında İziç ve Ene ile birlikte Blackman de oturacak bu turnuvada. Onun NBA performanslarına çok da yetişemedim açıkçası. Zaten en sağlam zamanlarını da 1981-92 yılları arasında Dallas'ta geçirmiş, yetişememem normal. Ama Sega Mega Drive ve Gameboy zamanlarımdan ismini sıkça hatırlıyorum, oyunlarda az canımı yakmıyordu tutturduğu zaman. Tanjevic'le olan bağlantısı ise NBA arkası Avrupa deneyimi yaşadığı sırada Stefanel Milano'ya dayanıyor. Hani şu Efes Pilsen'in Koraç Kupası'nı elinden aldığı Stefanel Milano var ya, orada koç Tanjevic, oyunculardan biri de Blackman'di. Bak onu hatırlıyorum işte.

Panamalı NBA starı 2000 yılında Dallas'ta Don Nelson'un altında Defansif Koordinatör olarak göreve başladı. Ertesi sezon Almanya Milli Takımı'nda yardımcı koçluk yaptı, bizim darmadağın olduğumuz Indianapolis'te bronz madalya kazanan Alman Milli Takımı'na katkıda bulundu. 2004-05 sezonunda yeniden yuvaya döndü, Dallas'ta TV analisti olarak çalıştı, sonra asistan koçluğa, son olarak da 2006 yılında Oyuncu Geliştirme Direktörlüğü görevine yükseldi. Tanjevic Blackman hakkında konuşurken 'Yıldız oyunculara kaprisli olmadan nasıl yıldız olabileceklerini ve tevazuyu da öğretecek' diyerek önemli bir detayın altını çizdi aslında. Bu turnuvada bizimle olacak Blackman de, hoş bir sinerji olacak benchte. Talihsiz hastalığıyla hepimizin yüreğini acıtan Tanjevic, belki de ilk kez bu kadar büyük bir sinerji bulacak Türkiye'de. Eleştirilerin dozu azalacak, takıma güven duyulacak, destek hiç olmadığı kadar artacak, hastalığından ötürü insanlar ona olan kişisel kinlerini bir yana bırakacak, vs vs.. Eeee buna da hayat deniyor işte.

2 Yorum Yapılmış:

ako dedi ki...

yılların rolando blackmanı. mutlaka katkısı olacaktır takıma.

Ahmet Karadag dedi ki...

Zaten Blackman'in Tanjevic ile beraber calismisligi vardir. Efes'in Korac Kupasi finalindeki rakibi Stefanel Milano Tanjevic tarafindan calisitirilirken, Rolando Balckman takiminin önemli bir parcasiydi...