30 Haziran 2010 Çarşamba

TBL'de Yabancı Sayısı Kuralı Değişmedi

Dün Lig Kurulu Toplantısı yapıldı ama TBF'nin sitesinde bu konuyla ilgili geçilen haberde net bir bilgi yok. Konuşuldu, görüşüldü, yok şu sunum yapıldı, yok bu fikirler alındı şeklinde geçiştirmek daha cazip gelmiş. Ben resmen açıklanmasa da yabancı sayısının geçen yılki şeklini koruyacağını öğrendim. Takımlar maç içinde yine 2'si Bosman olacak şekilde 3+2 kuralına sadık kalarak kullanabilecekler yabancı oyuncularını. 5 yabancı hakkını kullanan takımlardan alınacak paraların havuzda toplanıp, ligi 3 yabancıyla götüreceğini açıklayan takımlara bölüştürülmesi işlemi de miktarlar aynı kalacak şekilde geçerli.

Kuralda değişime gidilmesini bekleyen birkaç kulüp vardı ama bu yıl için bu değişim gerçekleşmedi. 2011-12 sezonunda ne olacağı ise önümüzdeki sene yapılacak görüşmelerden sonra netleşecek. Şu an için onun ne olacağı belli değil. Salsabasket özel haberidir.

3 Yorum Yapılmış:

turgut dedi ki...

bosmandan kasıt nedir?3+2 yı acarsanız

saLsa dedi ki...

Bosman, yani Avrupalı oyuncu.. Ancak bazı Amerikalı oyuncular da var ki Bosman statüsündeler.. Mesela Wesson, Bulgar pasaportu var kendisinin..

5 yabancı alabiliyorsunuz maç kadrosuna.. 2'si Bosman olmak zorunda.. 3'ünü aynı ansa dahaya sürebiliyorsunuz maksimum, diğer 2'si benchte oturmak zorundalar..

turgut dedi ki...

teşekkürler