26 Haziran 2010 Cumartesi

Turgut Atakol'da Şampiyonuz

Turgut Atakol turnuvasında oynadığı dört maçı da kazanan Ümit Milli Takımımız bugün finalde turnuvanın diğer namağlup takımı Hırvatistan ile karşılaştı. Maçın altıncı dakikasında günün başarılı ismi Melih Mahmutoğlu'nun üçlüğü ile 12-11 öne geçen takımımız, bu dakikadan sonra skorda hiç geriye düşmedi. İlk çeyreği 23-20, devreyi de 43-35 önde kapatan milliler, üçüncü çeyrekte sertleşen savunması ile birlikte maçı koparmayı başardı. Üçüncü çeyreğin dokuz dakikalık diliminde 26-13'lük seri yakalayan takımımız, farkı da 21 sayıya kadar çıkarmayı başardı ve kapıyı kapattı. Bu sekansda gösterilen takım savunması önemliydi ve farkı yaratan temel unsurdu aynı zamanda. Final maçının üç Türk hakemle yönetilmesine maçın başından itibaren tepki gösteren ve dakikalar geçtikçe tepkinin dozajını arttıran Hırvatistan ekibinin bu serinin oluşmasındaki katkısı da yadsınamaz elbette. Oyuna müdahale etmedikleri gibi parkedeki oyuncuların konsantrasyonlarını da fazlasıyla bozdular diye düşünüyorum. Her ne kadar itirazlarının büyük kısmında haklı olsalar da.

Son çeyrekte skoru koruma güdüsüyle hareket eden milliler, sahadan 86-79'luk skorla galip ayrılarak turnuvayı şampiyon olarak kapattılar. 4/4 ikilik, 5/10 üçlükle 25 sayı üreten çiçeği burnunda G.Saray'lı Melih Mahmutoğlu takımımızın en skoreri olurken, Furkan Aldemir 15 sayı - 13 ribaund ile double double'a imza atan tek oyuncumuz oldu. Aynı zamanda turnuvanın MVP ödülünü de kazandı Furkan. Tam dokuz oyuncunun skor, sekiz oyuncunun asist katkısı verdiği takımımızda kaptan İbrahim Yıldırım'ın 14 sayı - 5 asist - 4 ribaundu da not düşülmesi gereken bir diğer detay. İbrahim'in kenara geldiği anlarda top getirmekte ve oyun kurmakta zorlanmamız ise 8 Temmuz'da Hırvatistan'da başlayacak Avrupa Şampiyonası öncesinde üzerinde durmamız gereken temel nokta olarak gözüküyor şu aşamada. Furkan - İlkan - Sertaç - Dusan üzerinden şekillenen uzun rotasyonumuz, Birkan'ın enerjisi ve bu sezon kazandığı tecrübesi, Melih'in zaman zaman ayar çekilmesi gerekse de keskin şutörlüğü ve İbrahim'in organizatörlüğünde umut ve heyecan veren bir ekibe sahibiz. Bu takıma kenardan gelen Can Maxim, Göksenin Köksal gibi isimlerin vereceği ekstra katkılar ve Furkan'sız beşin boyalı bölgedeki etkinliği doğrultusunda Hırvatistan'da madalyaya ulaşma şansımız artacaktır.

Üniversite sınavı için İstanbul'a giden Volkan İncekara ile henüz sakatlığını tam olarak atlatamayan Deniz Kılıçlı'nın da bugünkü maçta forma giyemediğini ekleyelim. Şu anda Ankara'da kampta bulunan Milli takımımıza teşekkür ve tebriklerimizi iletip, devamının Hırvatistan'da olmasını dileyerek de kapatalım postumuzu.

2 Yorum Yapılmış:

dilemma dedi ki...

hakemler ve fed. turnuvanın başında şamp. olacağımızı kararlaştırmış zaten.ayıp ya böyle şamp. olmanın ne anlamı var.maç başına ort. 35-40 FT kullandık.kendi kendimizi kandırıyoruz yine.çağıracak takım bulamicaz sonunda.

dilemma dedi ki...

altyapı milli takımlardaki adam kayırmayı gündeme getirseniz çok iyi olur bence.son bir kç yıldır banvit karşıyaka final oynuyor ama sadece birer oyuncu bazen hiç çağrılmıyorken diğer derece yapamayan takımlardan başta fb tofaştan 3-4 oyuncu ve coachları alınıyor.bazıları kendi takımında bile doğru dürüst oynamıyor.tofaşın ne başarısı var ki bu kadar kayrılıyor?bu haksızlık ne zman bitecek??