29 Haziran 2010 Salı

Wisniewski Takımın Savunma Parametresini Arttıracak

Efes Pilsen dün Maccabi'nin oyun kurucusu Andrew Wisniewski'yi transfer ettiğini resmen duyurunca hemen aklımıza Kerem & Ender ikilisinden birinin gidebileceği ihtimali gelmişti. Bu merakımızı gidermek için aradığımız Engin Özerhun böyle bir durumun olmadığını, koç Perasovic'in üç oyuncuyu beraber kullanmak istediğini belirtti. Kerem'i 2 numarada da kullanabileceğine inanıyormuş koç Perasovic, ki mantıklıdır. Ama Wisniewski transferinin asıl çıkış noktası elbetteki de takımın savunma parametresini arttırmak. Kendisi 2005-06 sezonunda Almanya'da sayı kralı olmuş olsa da hemen bir sonraki sezon daha sert bir lig olan Hırvatistan'da yılın savunmacısı seçildi. Zaten son dönemde öne çıkan yönü de işin savunma tarafında hep. Hem Kerem'in hem Ender'in veremediği sertliği takıma vermesi isteniyor. Ayrıca genel anlamda düşünüldüğünde Rako, Cenk, Dudley gibi isimlerle iyice yumuşak bir takım konumuna giren Efes Pilsen için işin savunma yönüne eğilmek kaçınılmaz bir gerçek. Gerçi ben hala o pozisyonun biraz şişkin olduğuna inanıyorum. Sinan ve Rako'nun da gerektiğinde top getirebildiği bir ortamda 3 adet saf oyun kurucu fazla gibi. Salsabasket özel.

10 Yorum Yapılmış:

Erol Kaya dedi ki...

Cenk şimdi savunmada yumuşak diyoruz, 5 sene önce yazılanlarla şimdi yazılanları okusa da kendine gelse diyorum ben de.
Takım rotasyonumuz şu şekilde olacak galiba:
Kerem T., Wisniewski, Ender
Rako, Sinan
Nachbar, Cenk
Kerem G., Dudley
Raduljica, x yabancı uzun(Lavrinoviç), Duşan

Duşan'dan benim pek bir beklentim yok onu da belirteyim.

Bu kadronun hedefi Euroleague'de çeyrek final olabilir ancak.

alfisti dedi ki...

Açıkçası Rako ve Sinan'ın top getirmelerinin hiç kimsenin içinde bir ferahlık yaratamadığını düşünüyorum. Geçen sezon bir çok maçta özellikle de Kerem'in sakatlanıp da oynamadığı maçlarda bu arkadaşların top getirememe sorunu oldukça sırıttı. Hadi top getirememe demeyelim, sonuçta top bir şekilde yarı sahayı geçiyordu 8 sn. de ama bir oyun kurulamıyordu. Bu nedenle ben bu tercihin olumlu olduğunu düşünenlerdenim.

ako dedi ki...

Thornton da kalacak galiba. Bu durumda 6 yabancı oluyor. Dudleyle beraber 7 aslında. Efesin bu kadar yabancı bağımlı olması üzücü.
Cevher, Evren gibi oyuncular oynasa keşke Efeste.

vselcuk dedi ki...

Efes te eksen kaymasi var, daha dogrusu eksen falan kalmamis, cok siradan bir takim olarak ancak top16 ya kalir, ordanda lige doner, koskoca efsane efes ne hallere düstü ya,

Kapkan dedi ki...

efes'e klas bir uzun oyuncu gerek lavrinoviç olabilr mi? ancak anladığım kadarıyla koç pero, sert bşr takım yaratmak istiyor nachbar yumuşak bir oyuncu dudley yine öyle elde olan sert oyuncular yeni guard wisniewski-thorton-sinan-kerem bu dörtlü çok iyi savunmacı. demek oluyor ki sert savunması olan bir uzun gerkiyor yeni alınacak Raduljica nasıl bir savunmacı onu bilmiyoruz tabi

Ufuk dedi ki...

***dusan gavrilovic olarak 1992’da sırbistan’da doğdu. 2006’da sırbistan'dan getirilerek efes alt yapısına kazandırılmıştır. şu anda 2.22 olan boyunun 2.25’i geçeceği tahmin ediliyor.

böyle bir bilgi buldum Dusan la ilgili.Dudley geldi Efese devşirme olarak oynayacak.Ozaman tek devşirme kuralından Dusan oynayamıcak diye biliyorum.Yanlısmı biliorum acaba Dusanın durumunda bir farklılık varmı??

Erol Kaya dedi ki...

@vselcuk

Bu yılki özel durum yüzünden kimse 1 yıllık sözleşme yapmaya yanaşmıyor. Bu seneki durumun tek açıklaması bu..
Gerçi Efes'te mantelitenin değiştiği doğru. Bu sene de yine büyük paralar saçacaklardı. Belki Jariç, Lavrinoviç gibi isimler bile gelebilirdi.. Düşünsenize en baştaki söylentileri David Andersen, Terrell McIntyre... Hepsi çok pahalı oyuncular. Ama 1 yıllık sözleşmeye kimse yanaşmıyor haliyle.

ali dedi ki...

Murat Didin, "TBL"de Kerem'i iki numara oynatıp Real Madrid'e yolladığı dönemde Beşiktaş, Michael Wright ve Kimani FFriend ikilisi ile pota altında 35-40 sayı bulabiliyordu. Bir de Barış Özcan vardı sayı istikrarına katkı yapabilen. Perasovic Wisniewski ile Kerem'i birlikte düşündüğüne göre Wright gibi 15-20 sayı ortalamasını tutturabilecek bi 4 numara bakacaklar herhalde. Ya da bu rakamların yarısını Kerem yarısını da Dudley'den isteyecekler. Ayrıca çift guardlı sistemde bu oyuncuların ne kadar hızlı oynabicekleri de soru işareti!

Kapkan dedi ki...

efes'in en büyük sorunu sert savunma ve hızlı hücumu yapamamasıydı. umarım artık bu sorunu aşarlar koç pero ile

ugur_braveheart dedi ki...

efes radulica yı alamamış sabah gazetesinde bugünkü haberine göre.sporx haberine göre d.andersen efese yakınmış, ayrıca m.batiste ile ilgileniliyormuş,pera 3 yabancı alacağını söylemişti a.wisnievski 6. yabancı olarak oynatılacak..