9 Temmuz 2010 Cuma

Efes - Shumpert - Beşiktaş Üçgeninden Detaylar

Sene 2008, transfer dönemi. Beşiktaş Cola Turka'dan ayrılıp Efes Pilsen'in başına geçen Ergin Ataman, Kaya Peker, Sinan Güler, Preston Shumpert, Sandro Nicevic ve hatta Predrag Drobnjak'ı Efes'e almak istiyor. Eline büyük bir fırsat geçen Beşiktaş Cola Turka da çoğu oyuncusu için bonservis istiyor. Görüşmeler yapılıyor, anlaşmalar sağlanıyor. Kaya, Sinan ve Shumpert Efes Pilsen'in yolunu tutuyor. Shumpert için ödenen para 325.000 $ olarak kayıtlara geçiyor.

Aradan 2 yıl geçiyor, sene 2010 oluyor, transfer dönemi yeniden açılıyor. Efes Smith ve Kasun ile birlikte Shumpert'ı da yeni sezon kadrosunda düşünmediğini açıklıyor. Menajerler tarafından eski takımı Beşiktaş Cola Turka'ya önerilen Shumpert için siyah beyazlı takım da onay veriyor. Amerikalı oyuncuyla yapılan görüşmelerde para, pul, sözleşme (2 yıllık) her konuda anlaşma sağlanıyor. Ve Efes Pilsen'in kapısı çalınıyor.

Efes Pilsen 2 yıl önce kendilerine bir hayli zorluk çıkartan Beşiktaş Cola Turka'yı unutmamış olacak ki 'Biz ne verdiysek aynısını istiyoruz' diyor. Yani 325.000 $. Bu bonservisle birlikte astarı yüzünden pahalıya gelen Shumpert işi mecburen biraz beklemeye alınıyor. Yıldırım Demirören devreye girecek deniliyor, gidip Beşiktaşlı Tuncay Özilhan'ın kapısını çalacakmış. Ne sonuç çıkar bilemem tabii ama, satarken Beşiktaşlılığı devre dışı bırakıp alırken ortaya sürmek de anca bizim memleket insanının hareketidir.

Bu arada Charles Smith'in de yine Beşiktaş Cola Turka'ye önerildiği ve maddi konularda anlaşma sağlanabilme ihtimaline rağmen bonservis nedeniyle o işin yalan olduğunu belirtmekte fayda var. Dip not olarak. Salsabasket özel.

6 Yorum Yapılmış:

Feyy dedi ki...

Kariyerinin en iyi dönemlerinden birini yaşayan oyuncuyu alıp, kullanıp 2 sene sonra aynı paraya satmaya çalışmak çok mantıklı.

koray dedi ki...

Efes zaten iyi niyet göstermiş bonserviste büyük indirim yapmış.Efes'in bu sene ki yıllık ücreti ve dolayısı ile bonservisi geçen senenin çok üzerine ona rağmen Efes verdiğini almaya razı

Hal böyle iken sen geçen sene hakkın ne ise onu almak için diretmişken.KArşı taraf aslına isteyebileceğindne çok daha azını istiyorken hala Tuncay Özilhan'a baskı yapmak ilginç doğrusu

Birde dip not geçen sene Burak hoca gayet uygun maliyete bir takım kurdu.sırf öngörülen şube gelirlerdi yeterdi muhtemelen ödemelerin sournsuz yapılması için (yayın,iddaa vs) Bunların üzerine bir de orta düzey yabancının yıllık ücreti olabilecek sıcak para girişi olmuş ona rağmen nasıl ödeme sorunu çıkıyor anlamak çok zor

insua dedi ki...

Nihat Kahveci'yi 5 Milyon Dolara satıp, yıllar sonra 5 Milyon Euro'ya geri alan Beşiktaş yönetimi, Shumpert'i 325.000 Dolara verip, aynı paraya geri alıyorsa bence ses etmemeli...

Kapkan dedi ki...

Efes Pilsen olaya ticari bakıyor sen bonservis istiyorsan adamlarda isteyecktir. Hem Shumpert 2 yıl önceki Shumpert'e göre daha olgun ve deneyimli bir Shumpert oldu sonuçta 2 yıl Eurolegue de oynadı. Şimdiki değeri ne olursa olsun eski değerinden fazladır.

Sarıkaya dedi ki...

@ Feyy : Bence de amortismanı düşmek lazım!:-)) Şaka bi' yana, Efes zamanında Shumpert için 325 bin dolar vermedi diye biliyorum. Biraz Nedim Karakaş demeci gibi oldu ama, bahse konu miktar 325 bin dolar daha az bi' miktar.

koray dedi ki...

Net hatırlamıyorum ama verilmesi gereken 325 bin USD iken pazarlıkla düşmüştü sanki.

Shumpert 2 sezon öncekinden daha kötü bir oyuncu değil Euroleuge standartlarında bir oyuncu değildi bence hala değil ama TBL Ve Eurocup'da hala çok değerli bir oyuncu.

Kaldı ki ülkeyi ve Beşiktaşı tanıma gibi avandajlarının yanında 4 kısalı sistemde oynamaya alışık olması asıl önemli avantaj.Şu an Beşiktaşın elinde Cevher'i yedekleyecek oyuncu .o bölge de kalan kalan yerliler vasat altı oyuncular ve Beşiktaş için 4 numarada da idare edebilecek bir 3 numara çok değerli bir transfer olur.