19 Temmuz 2010 Pazartesi

Furkan Aldemir Bildiğiniz Gibi

Bu transfer döneminde ismi en çok anılan yerli oyuncu olan Furkan Aldemir, bu seviyede tarihimizin en başarısız performansına imza attığımız şampiyonada bireysel istatistikleri ile bir kez daha dikkat çekti. Maç başına 11.6 ribaund ortalaması ile toplam ribaund krallığında zirvede bulunan Furkan, ortalama 4.6 hücum ribaundu çekerek bu kategoride de liderliği kimseye bırakmadı. Boyalı bölgedeki bu üstünlüğünü maç başına 1.7 blok ortalaması tutturarak blok krallığı listesinde de tepeye oturan Furkan, işin savunma kısmında da yer aldığını gösterdi. Yay içerisinde aldığı topları %72.3 gibi yüksek bir yüzdeyle bitiren Furkan-ki bunların önemli bir kısmı smaç ya da tip-in şeklindedir diye tahmin ediyorum- bu kategoride de turnuvanın en başarılı ismi oldu. Forma giydiği 9 karşılaşmanın beşinde double double yapıp, birinde de bir ribaund ile double double'ı kaçıran Furkan, bu sıralamada da Rus Vladimir Ivlev'in hemen arkasından ikinci sırada yer aldı.

Furkan'ın bireysel bazdaki bu başarılı performansına karşın gruplarda üçte sıfır yaparak klasman maçları oynamak durumunda kalmamız ve turnuvada sadece Hollanda, Almanya, Çek Cumhuriyeti üçlüsünü arkamıza alabilmemiz oldukça düşündürücü. Kocaman adımlarla başarılı bir kariyere doğru yol alıyor Furkan. Doğuştan gelen üstün ribaund sezisi ve her iki pota altında da gösterdiği mücadeleci oyun yapısının yanına bu sezon yüksek yüzdeyle bitirebildiği bir hücum silahı daha eklerse şayet bambaşka bir Furkan izleyeceğiz demektir. Gerçi çocuk sezon sona erdiğinden beri oradan oraya koşturuyor. Ne zaman vakit bulacak da bunları yapacak bilemiyorum. Şu an için sırtı dönük oyunu istenen düzeyde değil elbette ama henüz 19 yaşında ve gelişime açık bir oyuncudan bahsediyoruz. Doğuştan gelen bu saf yeteneklerinin yanına çok çalışma ile kazanılacak değerleri ekleyecektir Furkan, ben inanıyorum.

7 Yorum Yapılmış:

KskHyTr dedi ki...

Sırtı dönük oyunu istenilen düzeyde değil cümlesi fazla iyimser olmuş çağlar... Yok öyle bir oyunu:) inşallah öğrenir repertuarı genişler zor ama imkansız değil...umudumuz jovo dan birşeyler kapması bu konuda bu sene... Zaten sırtı dönük oyunuda olursa imkanı yok bu ekonomik şartlarda elimizde tutamayız... Ama bahsettiğin gibi savunma yönü, boyuna göre hızlı ayakları, ribaund sezgisi ve en önemlisi korkusuzluğu en büyük avantajı pota altında... Umarım nba de süre alacak seviyelere çabucak gelir...

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

Çok büyük bir yetenek olacak..

dilemma dedi ki...

bu istatistikleri zayıf takımlara karşı yaptı gerçi ama yine de potansiyeli tartışılmaz.herhalde kendi yaşıtları içinde bu sezon en fazla yorulan(köle gibi) oyuncu.bu yaz dönemlerinde eksiklerini kapatması gerekirken vaktini gereksiz maçlarla harcıyor.hakan demir bunlara nasıl izin veriyor anlamıyorum.

zgn dedi ki...

furkan olmasaydı zaten division b deydik artık san marinoyla mı oynardık fareo adalaryla mı orasını siz düşünün.karşıyakamızın türk basketboluna en güzel armağanlarından biri olduğunu düşünüyorum.yolu açık olsun

ugur_braveheart dedi ki...

1-Şımarmamalı çok çalışmalı ve çok şut çekmeli
2-Mirsad gibi bir abd den veya yugoslavyadan hoca getirip ekisklerini tamamlamalı
3-Penetre ,pivot hareketlerine çok çalışmalı,birebir geçmelere ve top sürme konularındaki eksiklerini gidermeli
4-Şut yönü çok zayıf hergün şut çalışmalı
5-Bunları yaparsa geleceğin kerem gönlümüdür.hatta onu geçer eğer türkiye de oynayacak bir takım varsa oda efesdir fbülkerde yok olup gider.

ALI dedi ki...

konyla pek alakasi yok ama eski karsiyakali jeffersonin bosta oldugu ve turkiyede oynamak istedigi duyumunu aldim acaba ilgilenen varmi

yugoslavtipiforvet dedi ki...

Furkan'ın ince olduğundan bahsediyoruz.doğru ama son derece çabukl bir oyuncu.kilo alırsa bu çabukluğunu kaybedebilir.belki bu özelliğini kullanıp drippling yapabilen bir uzun halinme gelmesi(mirsad gibi) onun için alternatif bir seçenek olabilir.ama Aleks Maric gibi kendini kanıtlamış bir oyuncu için 1 milyon dolar rakamının konuşulduğu bir yerde Furkan için 2 milyon euro rakamı telaffuz ediliyorsa bu oyuncunun şımarmaması içten bile değildir bence.bu yıl Jovo Stanojevic ile berbaer oynayacak olması onun için bulunmmaz bir fırsat.Türkiye liginde jovo kadar sırtı dönük oyunu bilen ve oyun zekası kuvvetli bir pivot şu an yok.umarım iyi değerlendirir.