5 Temmuz 2010 Pazartesi

Furkan Aldemir Konusu Ne Olacak?

Şu anda basketbol gündeminin en ilgi çekici konusu Furkan Aldemir konusunun nasıl bir çözüme kavuşacağı şüphesiz. Genç oyuncu için G.Saray'ın Karşıyaka yönetimi ile anlaştığını yazmıştım geçen hafta. Ancak bu anlaşma basketbol şubesinden tek bir kişinin bile haberi olmadan yapıldığı için duyulunca büyük bir yankı uyandırdı. Hem Karşıyaka basketbol şubesinde hem de taraftarlar arasında. Hele ki Furkan karşılığında birkaç futbolcu + bir miktar para alınacağının öğrenilmesi, iki ayrı spor dalının birbiri içine girmesi durumu biraz daha karıştırdı taraftar kanadında. Sonra F.Bahçe girdi devreye. Şimdi mevcut durumda elimizde neler var, toparlayalım bakalım.

G.Saray Cafe Crown Furkan için verdiği teklifi futbolculardan arındırıp, direkt 2 M TL olarak yeniledi. Sarı kırmızılı takımın en büyük güvencesi koç Oktay Mahmuti'nin menajeri olan Ati Koç'un Furkan'a da menajerlik yapıyor oluşu. Olaya dış kulvardan katılan (gerçi sezon içinde ilgilenip, bir teklif sunmuşlardı Furkan için ama..) F.Bahçe Ülker'in teklifi ise 1.5 M $. Onların elindeki en büyük silah ise 'Furkan 1 sene daha Karşıyaka'da oynasın, iyice pişsin' önerileri.

Karşıyaka'da yönetimin ne yapacağı yarınki yönetim kurulu toplantısında netleşir herhalde. Yarın F.Bahçe yönetimini temsilen birkaç yetkili de İzmir'de olacakmış diye duydum. Bunca ilerlemeden sonra çift taraflı yakın markaja rest çekip 'Furkan'ı satmıyoruz' diyebilir mi üst yönetim, bilmiyorum. Basketbol şubesinin yetkililerine kalsa transferin T'si bile mümkün değil ama onlara fikrini soran yok. İşin vehameti ve taraftarın olaya bu derece tepki göstermesi de bu noktada başlıyor zaten. Yarın yönetim kurulu toplantısı olmasından mütevellit bir hareketlilik ve sonucunda suda bir netleşme olacak ancak şu anda mevcut bulanıklıktan çekip çıkartabildiğim tablo bu.

27 Yorum Yapılmış:

Adsız dedi ki...

Benim oyum, Furkan'ın bir sene daha Karşıyaka'da oynayıp pişmesinden yanadır.

nonstop dedi ki...

ksk yönetimi göztepeli heralde:) gerçi böyle bir kötüşüğü göztepeliler bile yapamazdı kskye...

yes dedi ki...

Fenerbahçe'nin teklifi hem maddi açıdan hem de oyuncudan 1 sene daha faydalanacak olmalarından dolayı daha iyi. Karşıyaka bu teklifler altında oyuncuyu satmaya karar verirse kazanan taraf Fenerbahçe olacaktır.

Kapkan dedi ki...

fb nin teklifi nerde iyi bir sene daha kalırsa Furkan seneye Fb kadrosunda yer mi bulacak. bu sene gelen uzunlar seneye gidcek mi sanki seneye yine aynı kadro olacak Furkan 6 uzun arasında kendine kaç dk süre bulacak. Furkan akıllı olup en az 25-30 dk süre alacağı takıma gitmeli. yoksa fb de 5 dk bile alamaz. alamadığı gibi kaybolup gider. Furkan için en hayırlı olan ya KSK da kalmak yada GSCC ye gelmek. Ne efes nede fbülker çok yanlış tercih olur. 12-15 dk süre alan oğuz savaşı bile gördük adam hiç bir gelişim gösteremedi ve Draftta seçilemeyerek rezil olup geri döndü.

yes dedi ki...

@ kapkan

Mirsad seneye basketbolu bırakıyor.

Kapkan dedi ki...

yes
Mirsad daha devam edecek merak etme. en az 2 yıl daha oynar ki maksimum 3 yıl sora Furkan zaten NBA nın yolunu tutar.
fb olayı gerçekten doğru is ebunun adı boş boğazlıktır. rakibin önünü kesmeye yönelik olaydır.

Gökhan dedi ki...

Ksk başkanı ve futboldaki aciz yöneticileri Karşıyaka'nın sadece futbolda 1.lige çıkması için koca takımın geleceğiyle oynuyorlar.Plansız ve amaçsız yönetimleriyle taraftarı çok afedersiniz keriz yerine koyuyorlar.Takımın içine ettiler 100. yıl öncesinde nasıl motive olucak Furkan bu saatten sonra bilemiyorum.Şu an boş işlerle uğraşmaktan alternatifli bir kadro bile kuramıyorlar.Takıma acil takviyeler lazımken tek bir konu üzerinden boşa zaman geçmekte!Diğer takımlar kadrolarını tamamlarken Karşıyaka futbol kulübü mantığıyla berbat bir politika izliyor.Yönetici denilen insanların bu tip komik durumlarda istifa etmesi gerekirken basketbol takımının yara almasına seyirci kalınması ayrıca çok manidar.En azından taraftarın protestoları lazım.

Bir Büyük skandalda böyle genç oyuncuların oyuncu menajerleri ve aç gözlü çevreleriyle akıllarının çelinmesi; şimdi gel sen Furkan'dan iyi oyun bekle!Basketbol şubesi oyuncusunu sattırmamalı!!!

yes dedi ki...

Adam bir sezon daha oynayıp bırakacağım diyorsa O'nun sözüne inanmak en mantıklısı ne yapıp yapmayacağını kendisinden başkası bilemez herhalde.

Geleceğe yatırım yapmak ne zamandan beri boş boğazlık (??) oluyor ?

Fanatik Basket dedi ki...

@kapkan
furkan bi eurolegue takımında oynamadan nba'e gidemez. bu fenerbahçe olur, efes olur ya da avrupa'dan bi euroleague takımı olur ama mutlaka bir basamak olmalı. kimse karşıyaka ya da galatasaray'la kendi liginde ne istatistik yapmış diye bakmaz. iyi bi yerden nba'e girmek için ya ncaa'de çok iyi işler yapmış olmak lazım, ya bi euroleague takımında ya da çok çok çok özel bir yetenek olmanız.. yoksa ersan gibi direkt nba'e draft olur oynayamadan geri döner, avrupa'da kendini kanıtlayıp nba'e girmeniz gerekir. (tabi ersan kadar şanslıysanız)

olaya furkan açısından bakarsak, illa bi takıma transfer olacaksa ligde 30dk oynamak yerine bi euroleague takımında oynamak daha mantıklı olacağı için fenerbahçe'yi tercih etmesi olasıdır ama bence hiçbir takıma gitmeyip 1-2 sene daha karşıyaka'da oynaması daha doğru olur.

olaya karşıyaka'nın futbol merkezli yönetiminin açısından bakarsak, en iyi teklif fenerbahçe'nin 1,5 milyon doları peşin verip sözleşme yapıcaz, furkan 1 sene daha sizde kiralık oynayacak teklifidir. zira bu şekilde hem futbol takımı için sıcak para bulmuş, hem de taraftarın tepkisini hafifletmiş olacaklar..

aytunc dedi ki...

furkan çok önemli bir potansiyel ve eğer kendisi bunun farkındaysa ve NBA hedefleri varsa büyük düşünüp euroleague ortamında mücadele etmek için fenerbahçe ülker'i seçmeli. GSCC 'da ancak iyi bir lig oyuncusu olarak kalır. Furkan bu transferde küçük düşünmemeli...

koray dedi ki...

@Fanatikbasket

FBÜlker tüm parayı peşin mi vermeyi öneriyor.

Cakivu dedi ki...

aydın örsün olduğu bir organizasyonda, ben furkanın, fenerbahçe senaryosu gerçekleşirse, seneye de olsa önemli süreler alacağına inanıyorum...

@kapkan

piyasada zaten birkaç tane iyi yerli oyuncu var, fenerin furkana talip olması sence gs ın önünü kesmek için mi? bence hem orta hem de uzun vadeli bir yatırım bu sene sonu semih ve ömer gibi iki önemli uzununu kaybetti fenerbahçe...

koray dedi ki...

Aslında normalde komplo teorilerine ben de inanmam ama FBÜlker'in Furkanla (tekrar) ilgilenme süreci Furkan GSCC iş bitti tarzı haberler gelmeye başladıktan sonra başladı gibi gözüküyor durum şu an için zamanlama ilginç gerçekten.

exclusivefor80 dedi ki...

bugun duydugum rakamlar dogru ise vay vay vayyyyy..olay iiiyiice ciddi ve yükselmiş.bence KSK artık bu paraya vermeli..düşünün aRTık...bu sefer taraftar da bişey diemez...

TUNABASKET dedi ki...

Furkan'ın NBA olması için euroleague tecrübesi önemli ama FB ya da Efes'e giderse euroleague maçlarında süre alabilir mi?
Zaten gercekten çalışır ve havalara girmezse,hakederse KSK'dan da NBA'e gidebilir.Uç bir örnek ama bakınız Dirk nowitzki.

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

Bir FB'li olarak bize gelmesini isterim. Seneye Mirsad'ın bırakacağını duymuştum ki burada da yazılmış..

Ama onun için hayırlısı olan Gs'ye gitmek veya kalmak.. Bence kalsın :)

Fanatik Basket dedi ki...

@koray
fenerbahçe'nin teklifinin peşin mi, yoksa 1 sene sonra verilmek üzere mi olduğunu bilmiyorum ama parayı peşin verip 1 seneliğine size kiralayalım şeklinde bir teklif sunarsalar bu karşıyaka için en iyi teklif olur demek istedim (ki tahminim karşıyaka yönetimi buna hayır demez)

dip not: karşıyaka için en iyi teklif derken, basketbol şubesi için en iyi teklif olmadığını biliyorum ama tamamen futbola odaklı kulüp yönetimi için en iyi teklif budur. zira 1.5M $ sıcak para onların futboldaki bütün ihtiyaçlarını karşılayacağı gibi furkan'ı 1 sene daha oynatarak taraftarın tepkisini de hafifletme şansını kullanmak istemeleri muhtemeldir.

+zaten fenerbahçe parayı bir sene sonra vericez derse, karşıyaka'nın onlarla bir anlaşma yapmasının da anlamı yok çünkü furkan 1 sene sonra muhtemelen değerini katlayacaktır. bu süreçte kulübe hiçbir faydası olmayacak böyle bir anlaşma yapmaları da saçma olur. o bakımdan böyle bir teklif varsa paranın (en azından büyük bir bölümünün) peşin teklif edildiğini düşünüyorum.

ugur_braveheart dedi ki...

ömer aşık ve enes kanter'e yapılan haksızlıklar furkan'ada yapılır. ben olsam ksk' da oynar veya efesin kanatları altında kendimi gösteririm .sonra değerimi artırırım..

aksel dedi ki...

@ kapkan
fenerbahçeülker enes kanter e euroligde oynama fırsatı verdiğinde enes kaç yaşındaydı? eurolig tarihinde maça çıkan en genç oyuncu kimdi biraz araştırın bence.

Kapkan dedi ki...

6 tane uzun arasında furkan kaç dk eu maçı oynayacak acaba? eu tecrübesi diyen Oğuz'u da gördük kimse eu maçları var vs demedi seçilemeden rezil olup geri döndü. Ayrıca Gs iyi kadro kuruyor seneye büyük olasılık eu ön elemesi oynayacak. Furkan 25-30 dk alacağı büyük bir kulübe gelmeli buda sadece GS olacaktır. Neyse bekleyip göreceğiz.

crossover-d dedi ki...

şu kamuoyunu da birgün fenerbahçe aleyhine yönlendirdiğini görelim.. dalga geçer gibi biri daha fazla veriyor bir yılda sizde kalsın diyor deyip.. üstüne bakalım yöneticiler ne karar verecek demek insanları aptal yerine koymak gibi birşey olmuyor mu? ayıptır cidden ayıptır

Kapkan dedi ki...

aksel

enes kaç dk oynadı acaba? toplam bir yazsana şuraya

Dombili dedi ki...

Semih,Enes ve Ömer varken negatif örnek olarak Oğuz'u vermek nasıl bir zihnin ürünüdür? Artı NBA'e gitmek bir gösterge midir? Furkan son derece değerli bir oyuncu, umarım kendisine en faydalı kulüpte forma giyer. Ben Efes (ki Efes için de çok hayırlı olur) veya Fenerbahçe'ye gelmesini isterim,zira Perasovic,Örs,Spahija var. Mahmudi'nin pek gençlerle arası olmadı geçmişte, belki GS'de olur ama bilemem. Bir de ben GS'ye gelmesini daha önce istiyordum ama bu sene Avrupa'da olmamalarını unutmuşum, bu da önemli bir handikap.

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

Fenerbahçe yalanladı ama ÇOK AKILLICA YAPILMIŞ BİR YALANLAMA..

"Bu senenin planları içerisinde yer almamaktadır" demişler arada, sıkıştırmışlar araya.

Buradan çıkan sonuç; teklifimiz geçerli. Alalım ama bu sene sizde oynasın "zaten bu seneki planlarda yok.."

...S.f.R... dedi ki...

Taraflı yorum yapıp sadece Oğuz'u örnek veriyorsun bir kere kalıp olarak va oyun tarzı olarak Oğuz hiç bir zaman Nba de oynayamaz ayrıca Semih,Ömer,Enes i neden örnek vermiyorsun anlamadım.Enes'i daha o yaşında euroleague de oynatan kimdi? Eminim Ömer Aşık ta Alpella da kalsa Nba yine de seçilirdi değil mi??

ako dedi ki...

Lavrinovic, Kaya, Oğuz, Mirsad, + 1 yabancı daha muhtmelen Nielsen (4 numara). Bu oyuncular arasında Furkanın euroligde oynayacağını hiç zannetmiyorum. Ligde bile Mirsad ve Kayadan süre çalması zor.

Galatasarayda ise sadece Rancik ve Ermal var şu anda.25dk min süre alır. Gelecek sene Eurocup ve Eurolig ön elemesi oynayarak avrupa arenasına da çıkar.

Galatasarayda olursa takım onun üstüne kurulur, Fenerbahçede ise rotasyon oyuncusu olur.

aksel dedi ki...

@ kapkan
yahu kaç sene fenerde kadroda oldu ki kadroya girmeye başladığı ilk senesinde euroligde oynadı adam.sonra zaten gitti gitmemiş olsa zaten belli süreleri alacaktı , unutmayalım ki oğuzu da semihide ömeride bu yaşlarında avrupada oynatmış bir takım var burda.gs de oynayacağına karşıyakada kalması daha iyi bence nedeni ise alacağı süreler(ki herkez bundan bahsetmiş) aynı olsa bile takımda alacağı rol ve hücumda tercih sırası iki takımda çok farklı olacak.