1 Temmuz 2010 Perşembe

Heiko Schaffartzik Telekom Yolunda

Mehmet Yağmur, Berent Kavaklıoğlu ve Genç Telekom'dan çıkan Uğur Öğüt isimlerine rağmen oyun kurucu rotasyonuna bir de yabancı katacak olan Türk Telekom'un hedefindeki isim Alman Milli Takımı formasını da giyen Heiko Schaffartzik. Geçen sezonu New Yorker Phantoms'da geçiren 1984 doğumlu ve 1.85 boyundaki oyuncunun kariyerinde Alba Berlin, Giessen, Nürnberg, Oldenburg, Ludwigsburg, Braunschweig gibi kendi memleketinin her tür takımı var. Geçen yaz Eurobasket'te hem Yunanistan hem de Hırvatistan maçlarında 5/5 üçlük atarak herkesin dikkatini çekmişti. Şut konusunda iç dış dengesini pek kuramayan bir isim, genelde üç sayı çizgisinin gerisinden sallıyor. Tutturunca sokuyor ama devamlılığı ne kadar derseniz, az derim. Her Alman guard gibi penetre etmekten korkuyor ama tempolu oyuna ve oyun kurmaya yatkın olduğu bilgisini aldım Mali'den. 13 yaşındayken yakalandığı lösemi hastalığını yenip 4 yıl aradan sonra yeniden basketbola dönmesi ne kadar takdir edilesi bir durumsa, 2005'teki uyuşturucu vakası ve bunun üzerine takımı Giessen tarafından sözleşmesinin feshedilmesi de bir o kadar kötü, geçmişiyle ilgili. Mali ile yaptığı 5 Soru 5 Cevap söyleşisinde geçmişte ne istediğine tam karar verememiş olmasından ötürü kaynaklandığını söylemişti bunun. O röportaja da şuradan bakabilirsiniz. Tabii bu transferin ardından 4 oyunculu bir hal alan oyun kurucu bölgesinde genç Uğur nasıl süre alacak sorusu da kendini belli ediyor hemen. Salsabasket özel haberidir.

5 Yorum Yapılmış:

Fanatik Basket dedi ki...

telekom'un yeni oluşturduğu kadrodaki yerli oyuncular vasat. 2. lig için iyi ama 1. lig de yedek oynayacak türden oyuncular. bu kadronun üstüne takımı sırtlayacak düzeyde yabancılar transfer etmezseler işleri çok zor. -ki Schaffartzik bu düzeyde bir oyuncu değil bence.. kadroyu yenilicez derken küme düşmezseler iyidir :)

FFM dedi ki...

ben hayatimda Schaffartzik gibi deli bir üclükce görmedim..neresi olursa olsun adam cemberi gördügü yerden saliyor

reggie31 dedi ki...

ben herkesin aksine schaffartzikin telekom için inanılmaz yararlı oynayacağını düşünüyorum.koç faruk akagünün oldukça seveceği tipte bir oyuncu kendisi..özellikle 2002 yılındaki avrupa gençler şampiyonasında berbat maçlar çıkartan alman takınının en etkili oyuncusuydu.o turnuvada adı ukiç ve engin gibi guardlarla ile aynı seviyede anılmaktaydı.hatta yüksek tempoda basketbol oynayan takımlarda ukiç ve engini geride bırakabileceği yönünde görüşler vardı...öyleki maçta dur durak bilmeyen yapısı ve altını çizerek söyleyelim rakibin sinirini bozan üçlükleriyle oldukça etkili oluyor hızlı tempoda...evet bazen dozunu kaçırıyor şut seçimlerinde ama hem kendisi hem de telekom için oldukça iyi bir seçim bence.

Kapkan dedi ki...

TT bu kadro yapısı ile ilk 5'e asla giremez.

turgut dedi ki...

tt bu halıyle kapansın da barı can ugur ogutler falan benchte harcanmasın