23 Temmuz 2010 Cuma

Hırvatlardan İlginç Ama Önemli Yeni Kural

Yeni sezon öncesinde Hırvat basketbolunu yöneten kişiler biraraya gelmişler ve yeni bir karar almışlar. Bu yeni karara göre Hırvat liginde her takım sahada en az 1991 doğumlu bir oyuncu bulundurmak zorunda olacakmış. Liglerin seviyesine göre 1991-1993 ve 1994 olarak belirlenen aralıklarda bir genç oyuncuyu sahada tutmayan takıma bizdeki 3+2 kuralının ihlali halinde yaşandığı gibi hakemlere iki serbest atış ve teknik faul verme yetkisi tanınmış. Kurala uymayan takımın maçı duruma göre sahada dört ya da daha az kişiyle devam etme riskinden de bahsedilmiş ki bunu da herkesin bu kurala seve seve uyması yönünde yapılmış bir uyarı olarak yorumlamak gerekiyor.

Ligimizde süre almakta zorlanan 91 ve 92 doğumlu oyuncularımızın Hırvatistan'daki başarısızlığı henüz çok taze iken ve takımlarımız da bütünüyle altyapıya, oradan gelecek isimlere sırtını dönmüş durumdayken bizim dee bu konularda benzer şekilde bir zorunluluk getirmemiz şart sanırım. Bu tarz katı kurallara karşı her zaman için soğuk dururum ama ne yazık ki başka çıkar yolumuz yok gelinen noktada. Zira kurallar koyup, bu şekilde sonucu doğrudan tayin edecek cezalar eklenmediği sürece bu noktada bu kafa yapısıyla bir arpa boyu yol gidebilmemiz hiç olası gözükmüyor.

4 Yorum Yapılmış:

Fanatik Basket dedi ki...

bu işler kuralla, yasakla, zorla olacak şeyler değil bence.. kulüp 91 doğumlu oyuncuyu mecbur olduğu için oynatmamalı, 91 doğumlu oyuncu çalışmalı ve orada olmayı haketmeli. zorluk çekmeden, mücadele etmeden kazanılan hiçbir şeyin değeri yoktur insanoğlu için..

kurallar, kısıtlamalar ve mecburiyetler yarardan çok zarar getirir her zaman. örneğin yabancı kısıtlamasındaki 3+2 yabancı kuralında 2 oyuncunun bosman olma zorunluluğunun kime ne yararı var? ellerindeki 2. sınıf bosman oyuncuları türk takımlarına kakalamaya çalışan yugoslav menajerlerden başka? ayrıca bu kendimizi kandırmaktan başka birşey değil, isteyen her amerikalı bulgar, makedon vs vatandaşı olup bosman diye oynayabiliyor, kurallar her türlü delinebiliyor zaten...

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

Bu kural çok hoşuma gitti açıkçası..

vselcuk dedi ki...

guzel yazmıssın fanatik basket

yugoslavtipiforvet dedi ki...

@Fanatik Basket
orası öyle,haklısın kardeş ama bu ligde oynamayı hakedip de oynatılmayan,güvenilmeyen nice oyuncular var.açıkçası benim gördüğüm tüm yugoslav takımlarında en az bir iki tane 18-19 yaşında oyuncu olur zaaten,kural haline getirilmesine çok da gerek olmayan bir durum onlar için.açıkçası ben bu kuralı olumlu buluyorum.daha önce yorumlarda tartışılan fikre destek vermek gerekirse;bu oyunculara kontenjandan girdiği altyapı turnuvasını domnine etti diye binlerce doları dayamazsan(İlkan Karaman örneği) ve gerektiğinde süresini kesip bir hücumluk göstermelik oyuna sokarsan bence bu kural hem kullanışlı hale gelir hem de genç oyuncu katili Ergin Ataman gibi antrenörlere meydan vermemiş oluruz.