3 Temmuz 2010 Cumartesi

İki Sezonda Üç Kıta Beş Takım: Kevin Braswell

Aliağa'nın yeni transferi Kevin Braswell'ı ilk olarak 2004-2005 sezonundan Pınar Karşıyaka forması ile hatırlıyoruz. İzmir temsilcisine ligin ikinci yarısında katılan Braswell, toplam dokuz maça çıkmıştı ligde. 2007-08 sezonunda M.A. Selçuk Üniversitesi takımıyla yeniden ligimize dönen Braswell, bu kez sezonun tamamında neredeyse hiç oyundan çıkmadan mücadele etmişti. O dönemde pota altındaki vatandaşı Warren Carter ile takımda en fazla top kullanan oyuncu olan Braswell, bu sayede skor yükünü de çeken isim olmuştu. Önümüzdeki sezon yeniden İzmir'e dönecek olan 1979 doğumlu, 1.88 boyundaki oyuncu ligimizden ayrıldıktan sonra ne yaptı peki?

Konya'dan ayrıldıktan sonra Bosna Hersek takımı KK Sironi Eronet ile anlaşan Braswell, bu takımla sadece iki maça çıktıktan sonra takımdan ayrılarak yakından tanıdığımız Cholet'e transfer oldu. Erman Kunter yönetiminde ligde çıktığı onbeş karşılaşmada 13.6 sayı -3.4 asist -2.8 ribaund ortalamalarını tutturan oyuncu, %35.6 ikilik ve %32.1 üçlük isabeti sağlayarak kapattı sezonu. Fransa tecrübesinin ardından geçtiğimiz sezonu Maccabi Netanya takımıyla İsrail'de açan Braswell, oynadığı sekiz karşılaşmada maç başına 14 dakika sahada kalırken %7 ikilik, %16 üçlük isabeti gibi oldukça ilginç istatistikler tutturmayı başarmış. Oyunu tamamen şutu üzerinden şekillendirdiğini ve bu şutların girmediği anlarda da fazlaca zorladığını Türkiye kariyerinden biliyoruz fakat bu rakamlar da anlatılmaz yaşanır kıvamında. Tatsız İsrail denemesinin ardından bu kez daha radikal bir kararla Avustralya'da şansını denemek istemiş Braswell. New Zealand Breakers takımı ile de sadece yedi maça çıkarak 9.3 sayı - 5.4 asist ortalamalarını tuttururken bu kez İsrail performansı sonrası harika gözüken %44 ikilik, %29 üç sayılık isabet oranlarına imza atmış. Geçtiğimiz sezonu Dünya turu organizasyonuna çevirme niyetini iyiden iyide hissetmeye başladığımız Braswell'ın son durağı Fransa 2. ligi olmuş. Daha önce Fransa'da formasını giydiği Cholet'nin birinci ligde şampiyonluğa ulaştığı sezonu Limoges CSP Elite takımında 13.6 sayı - 5.9 asist - 2.4 ribaund ortalamaları ile tamamlamış.

Türkiye'den ayrılmasının ardından sadece iki sezonda üç kıta, beş takım değiştiren Braswell'ın bu sezonki durağı Halil Üner'li Aliağa oldu. Kariyeri boyunca top kullanma konusunda oldukça bonkör davranan Braswell'ın geçtiğimiz sezon ligin en fazla hücum eden, en fazla top kullanan sistemini benimseyen Halil Üner'in takımında bu bonkörlüğünün çapını arttıracağı aşikar. Genellikle 'atıcı'ları bir araya toplamayı tercih eden Halil Üner'in, saha dışında sorunlu ama saha içinde yapabileceklerinin sınırı olmaya yabancılara yöneliyor olması da bir başka dikkat çeken detay.

3 Yorum Yapılmış:

Fanatik Basket dedi ki...

burda selçuk'ta oynadığı son senesindeki top kaybı ortalaması maç başına 5.4 .. -ki bu benim liglerimizde gördüğüm en yüksek top kaybı ortalaması.

maç başına 10-12 üçlük deneyip %30'la soktuğunu da hesaba katarsak, bu takımının her maç 15 hücumdan boş dönmesi anlamına geliyor. -ki bu 15 hücumun büyük bölümünde top diğer oyuncuların eline bile değmeyecektir. böyle bir takımda oynamayı kim ister?

istediği kadar sayı atsın, istatistiktik yapsın, bu adamdan ne köy olur ne kasaba.. aliağa da geçen sene yırttı ama bu sene ligden düşen ilk takım olması muhtemel..

po poptır ceyn dedi ki...

alex gordon bu adamdan kat kat daha iyidir..

Legend dedi ki...

kevini konyadan tanıyorum, selçuk üniversitesinde düşük bütçeyle kurlan takımda 38 dk civarı oynuyordu o sene warren ve umut yeniceyle birlikte. top kullanmayı ve skorer yönünü ön plana çıkartmayı çok seviyor ama yazıda belirtilen şekilde saha dışında sorunlu biri oldugunu hiç düşünmüyorum. çünkü konyada kampüs hayatında bile sorun yaşamadığı göz önüne alınırsa... :)

bence iyi transfer ben mersinden beklerdim bu hamleyi mete hoca orda oldugu için ...