3 Temmuz 2010 Cumartesi

Kadınlarda Rakipler Belli Oldu

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu sezonda da EuroLeague'de mücadele edecek Fenerbahçe ve Galatasaray Medical Park ile EuroCup'da yarışacak olan Beşiktaş Cola Turka'nın rakipleri belli oldu bugün. Ratgeber hamlesi ve Diana Taurasi transferi sonrası yıllardır özlemle beklediği Final Four için bu sezon en önemli adaylardan biri konumuna gelen Fenerbahçe, B grubunda UMMC Ekaterinburg (Rusya), Rivas (İspanya), Lotos Gdynina (Polonya), Euroleasing (Macaristan) ve Gospic (Hırvatistan) takımları ile mücadele edecek. C grubunda yer alan Galatasaray Medical Park ise son şampiyon Spartak Moskova, İspanyol Halcon Avenida, Çek Cumhuriyeti'nden USK Prag, Fransa'dan Tarbes ve Litvanya'dan Kaunas takımları ile yarışacak. İlk maçlar Ekim ayının son haftasında oynanacak. Gruplarda ilk dört sırada yer alan takımlar bir üst tura çıkmaya hak kazanacak fakat geçen yıl uygulanmaya başlanan ve bazı eleştiriler alan sisteme devam etme kararı almış organizasyon yetkilileri. Gruplar tamamlandıktan sonra tüm takımlar galibiyet sayılarına göre sıralanacak ve 1-16, 2-15 şeklinde eşleşmeler gerçekleştirilecek.

Geçen sezonun aksine bu yıl sadece bir takımla iştirak edebildiğimiz EuroCup'da C grubunda yer alacak olan Beşiktaş Cola Turka ise Yunanistan'dan Aris ve Sırbistan'dan ZKK Partizan ile mücadele edecek. 10 tanesi üçlü, iki tanesi dörtlü olmak üzere 12 grup var bu organizasyonda ve 38 takımdan 32'si bir üst tura devam edecek. Oldukça ilginç ve tartışılan bir sistemleri var. Bir diğer ilginçlik ise saat üç civarında çekilen kuraların ardından önce Galatasaray ardından Fenerbahçe resmi sitesinden arka arkaya haberler girilirken şu ana kadar Beşiktaş resmi sitesinden konuyla alakalı tek satır bilginin dahi geçilmemiş olması.

6 Yorum Yapılmış:

Ömer dedi ki...

Beşiktaş resmi sitesi editörlerinin kura çekiminden haberi bile yoktur. Ben bile amatör bloguma haberi girdim, resmi sitede tık yok.

Bu arada Eurocup'ta bu sezon neden 1 takımla katılıyoruz acaba bir bilgin var mı dejavu? Kontenjan mı tanınmadı bize, yoksa bizim takımlarımız mı gitmek istemedi?

Kapkan dedi ki...

botaş-ceyhan-mersin BB takımlarının yeterli olmadığını söyleyerek bu kupaya katılmayı red ettiler.

dejavu dedi ki...

@Ömer;

Geçen seneki Samsun Basket yaşanmışlığına rağmen kontenjan konusunda sıkıntı olmadı, olmaz da zaten bu kupada fakat bizimkiler tercih etmediler katılmayı. Mersin BŞB, geçen yıl Ceyhun Yıldızoğlu ile lige odaklanacağız diyip gitmemişti. Botaş'ın genç kadrosu için iyi bir fırsat oluyordu ama onlar da gitmediler bu sene. Tabii bunlardan öte hepsinin temel sebebi Avrupa'da uygulanan kıta dışı oyuncu kuralı. Transferleri ona göre yapmak ve uğraşmak gerekiyor sezon başında, bizimkiler ise Avrupalı yerine çoğunlukla Amerikalı tercih ettikleri için uymuyor durumlar birbirine.

Çağlar..

Cengizhan dedi ki...

Fenerbahçe'ye Spartak Moskova çıkmadı şaşırtıcı =)

Ömer dedi ki...

Kapkan ve Çağlar, çok teşekkürler beyler bilgiler için.

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

Fener'e nasıl olmadı da Spartak çıkmadı :D :D Elbet eşleşeceğiz :D