10 Temmuz 2010 Cumartesi

Karşıyaka'nın Yeni 'Jerome Robinson'ları': Smith ve Holston

Ülkemize gelen yabancı oyuncuların iki sezon üstüste aynı formayı giyme olasılıkları gündeme geldiğinde muhabbeti geçen ilk takım şüphesiz G.Saray Cafe Crown oluyor. Zira parçalı formayı iki sezon üstüste terleten son yabancı oyuncu 96-97 ve 97-98 sezonlarında İstanbul'da bulunan Sherron Mills. Ki Mills'in de ikinci sezonunda bir elin parmak sayısını az geçkin sayıda maça çıktığını biliyoruz. Ligimizde benzer sorunu yaşayan takımlardan biri de Pınar Karşıyaka. Fakat oradaki sorunun temeli sarı kırmızılılara göre biraz farklı. Hatrı sayılır bir scouting başarısına sahip olan Karşıyaka'da takıma kazandırıldıkları sezonda gösterdikleri performanslarla daha yüksek bütçeli takımlara geçiş yapmak istiyordu yabancı oyuncular. Ve dolayısıyla Karşıyaka bütçesinin bu isimlerin istekleri aynı anda karşılaması pek mümkün olmuyordu. Hayli kabarık olan bu listede aklımıza gelen en sıcak örnekler: Gary Neal, Quinton Hosley ve Sean Marshall. Üç oyuncu da Karşıyaka'da gösterdikleri bir sezonluk performanslarının ardından Euroleague'de mücadele eden ciddi bütçeli takımlara geçiş yaptılar.

Karşıyaka Basketbol Şubesi'nden dün akşam yapılan açıklamaya göre David Holston ve Andre Smith önümüzdeki sezonda da İzmir'de mücadele etmeye devam edecekler. Bu isimlerin açıklanmasının ardından takvimimi şöyle geriye doğru taramaya başladım ve iki sezon üstüste Karşıyaka'da mücadele eden son yabancı oyuncuyu bulmaya çalıştım. Biraz uğraştırdı ama sonunda isme ulaşmayı başardım: Jerome Robinson. 1995 senesinde İzmir'e ayak basan Amerika'lı oyuncu tam üç sezon üstüste yeşil kırmızılı formayı terletmiş. 1997-98 sezonunda 23.1 sayı ortalamasıyla ligde sayı krallığında ikinci sırayı elde eden skorer oyuncu Karşıyaka'da geçirdiği üç senenin hemen devamında kısa bir süreliğine de olsa F.Bahçe forması da giymişti. 12 yıllık aranın ardından üstüste iki sezon Pınar Karşıyaka formasını giyecek olan Andre Smith ve David Holston bu titri de ele geçirmiş oldular böylece.

3 Yorum Yapılmış:

EmreKSK dedi ki...

tesekkurler Dejavu, bana basketbol'u sevdiren adamdır kendisi. ozluyoruz. nerede ne yaptıgını bılıyor musunuz?

Alphan Aksoylar dedi ki...

Jerome Robinson Karşıyaka'dan sonra FB'ye gitmiş, ardından Fransa'da Nancy'de oynamış, daha sonra da Avrupa'da kariyerine devam etmişti, yıllar sonra kendisi ile yapılan bir röportajda Avrupa'da en etkili basketbol taraftarının Karşıyaka'da olduğunu söyleyerek bir kez daha bizim gönlümüzü kazanmıştı... Seviyoruz seni Jerome Robinson...

nonstop dedi ki...

ne günlerdi ya, gösterişsiz bir oyuncuydu ama orta mesafe şutları oldukça iyiydi.


http://www.facebook.com/people/Jerome-Robinson/303500079

bu olabilir mi?