5 Temmuz 2010 Pazartesi

Nedim Karakaş'tan Lavrinovic Açıklaması

Lavrinovic & F.Bahçe Ülker İddiası başlıklı postun son satırlarında Litvanya'lı oyuncunun daha önce ülkesinde tecavüz suçundan ikizi ile birlikte hüküm giydiğini ve iki yıl kadar hapisde kaldıklarını yazmıştım. Transfer gerçekleşirse şayet spor basınının gündeminde kendine epeyce yer bulacaktır diye de eklemiştim. Yazdığım bu son iki cümle o gün tepki topladı, hatta 'dejavu son cümlede yine bombayı patlatmış.' diyen bile oldu yorum kısmında. Avrupa'nın önemli yıldızlarından biri ülkemize geçmişinde bu tür bir yaşanmışlıkla geliyorsa şayet bu her zaman için üzerinde konuşulacak bir haberdir. Türkiye'de de, Litvanya'da da, dünyanın herhangi bir ülkesinde de.

Beklediğim gibi medya bu olaya geç de olsa uyandı ve dünkü gazetelerde kendine yer buldu bu haber. Öncelikle bildiğim ve okuduğum kadarıyla olayın detaylarını vermeye çalışayım. Darjus ve ikizi ülkelerinde bu olayla alakalı olarak tecavüz suçundan yargılanırken tecavüze uğrayan Natalija olayın rızayla gerçekleştiğini söylüyor. Ve ardından Darjus ile evleniyor fakat bu durum hapisten kurtarmıyor Darjus'u. Çıktıktan sonra da boşanıyorlar zaten. Bu haberlerin ardından Nedim Karakaş, dün fenerbahce.org aracılığıyla bir açıklama yaptı. Tecavüz, hapis, boşanma üçlüsünün kendisine yer bulamadığı bir açıklama bu. Peki bu üçlünün yer almadığı bu konuya dair bir açıklama olabilir mi diyorsanız, şöyle alalım sizi. Darjus'un geçmişinde böyle bir olayın içinde yer almış olması basketbol oynamasına engel değil elbette. Yargılanmış ve cezasını çekmiş bir insanın basketbol oynama ya da genel anlamda spor yapma hakkını kısıtlamak gibi bir düşünce de olamaz. Ama dediğim gibi Lavrinovic hangi ülkeye giderse gitsin o ülkede konuşulacak ilk konudur bu olay. Neden konuşuyorsunuz, bu oyuncu bize ve ülke basketboluna çok faydalı olacak demek bambaşka bir boyut.

17 Yorum Yapılmış:

Fanatik Basket dedi ki...

@dejavu
"Lavrinovic hangi ülkeye giderse gitsin o ülkede konuşulacak ilk konudur bu olay"

bu cümleye katılmıyorum. aksine lavrinovic hakkında konuşulacak ilk konusu bu olan tek avrupa ülkesi biziz bence..

tamam olanları yaşanmamış gibi göstermek yanlış ama böyle önemli bir basketbolcunun ligimize transferinden sonra, takıma nasıl katkı yapacağını konuşmak yerine ilk bu konu konuşuluyorsa, medyanın tek derdi buysa, o ülke basketbolundan ne köy olur ne kasaba..

kobe bryant da tecavüzle yargılandı, hapis cezası aldı (mağdur büyük bir tazminat alarak şikayetinden vazgeçtiği için hapis yatmadı) kobe de ülkemize transfer olsa, onunla ilgili ilk bunu mu konuşacaktık?

tozasor dedi ki...

Avrupa'da konuşulmaz bu konu.. Her ülkeyi kendimiz gibi sanmayalım.. Ne İskandinav ülkelerinde ne Fransa'da ne Hollanda'da ne Almanya'da konuşulmaz.. Sadece tabloid basın konuşur bir de bizimki gibi her gazetesi tabloid olanlar..

Jardel'in karısının porno yıldızı olduğunu veya Baros'un erkeklerle öpüşürken çekilmiş resmini veya Guiza'nın eşinin bütün Real Madrid takımıyla beraber olduğunu bizden başka kimse dile getirmedi..

Bahane anlamsız olmuş..

HotSauce21 dedi ki...

ünlü jinekolog onur tuncaboylu'nun bir cümlesiyle olayı bağlayalım;

"Guroviç'in kolundaki dövmesinin bile ne kadar sansasyon yarattığını iyi hatırlıyorum geçen sene. Adam bütün sezon koluna bant takmak zorunda kalmıştı. Lavrinovic'de şortuna bant taksın, öyle oynasın bari."

bonzo dedi ki...

Salsa basketbol fikir paylaşım platformunda öncelikler ne olacak? Tabloid medyanın belden aşağı konuları mı? Basketbolün gerçekleri mi?
Yoksa bir basketbolcunun tecavüz haberi basketbolümüzün olmazsa olmaz gerçeğimi de bizim haberimiz yok?
Karar vermek lazım.

ugur dedi ki...

Haberi yapan arkadas son derece ucuz ve malesef igrenc bi haber yapmis en uzucu ve garip olani ise yaptigi haberin arkasinda kendi bile duramamis yani aslinda haberi kendi yapiyor ama yapmamis gibi davraniyor "transfer gerçekleşirse şayet Darjus'un ikizi ile beraber tecavüz ve tecavüze yardımdan iki sene kadar hapis cezası alması ülkemizin spor gündeminde epeyce yer bulacaktır kendine" haberin kendinden daha ucuzca bi yorum olmus

tozasor dedi ki...

herkes hemen tabi lavrinoviç'in tecavüz olayına odaklanmış. şimdi darjus ve ikizi ksistof o olayda suçlu bulundu ve 3 yıl hapis yattılar ama durum biraz karışık.
Kaan Kural'ın twitter'ından;

"dava sürecinde tecavüze uğrayan natalija olayın karşılıklı rızayla gerçekleştiğini söyledi ve hatta daha sonra darjus'la evlendi. ama litvanya yasaları ikizleri hapse mahkum etti. mahkeme tutanakları gizliymiş o yüzden ben olayın detaylarını çok aramama rağmen ulaşamadım. litvanyalı gazeteci arkadaşım "gençlik ve alkol kötü bir bileşim" demişti ama o da detayları bilmiyordu."

--

Bari olayı tam olarak araştırıp öyle blog yazın.. Hapisten kurtarmaya yetmemiş derken Litvanya yasaları falan diyin mesela..

Cengizhan dedi ki...

salsabasket sitesine bir sorum olacak.. kobe bryant türkiyeye gelse ilk yazacağınız konu tecavüz davası mı olur?

Tayfun Yurdagül dedi ki...

Valla bu işler böyle Guroviç gelincede kolundaki dövme ve çetnik selamları gelmişti önceden...

persona non grata dedi ki...

Medyanın tecavüz olayından bahsedeceğini hepimiz bekliyoruz. Daha uyanamamışlar daha fazla da yazarlar. Medyanın basketbola ilgisi bu düzeyde katie smith lezbiyenmiş, penny taylor'ın çıplak pozları varmış, darjus lavrinoviç tecavüzcüymüş... Onlardan beklenen de bu ama bu siteden beklenen bu değil.

Avrupanın sayılı uzunlarından biri transfer edildi azılı bir suçlu değil. Bu şekilde duyurmanızı beklerdim...

onur dedi ki...

Siteye bırakılan yorumlara göre Daum'un kokain davası da haber değil; Lance Armstrong'un kanser tedavisi ilaçlarının performansına etkisi de değil; NBA oyuncularının silahla soyunma odasına girmesi veya otla yakalanması hiç değil...

Yahu bu sitede basketbol konuşulmuyorsa ülkemizde hiçbir yerde konuşulmuyor demektir (belki murat kosova & kaan kural'ın içki masası hariç). Şu kadar da magazin yapalım arkadaşlar sinirlenmeyin :)

Ahmet Karadag dedi ki...

ben de söyle bir yorum yapayim... Gecen sene basin toplantilari düzenleyip, Atatürk posterleri ve Türk bayraklari önünce sporcu ahlaki konusunda "vaaz verme" yetkisini kendisinide gören yöneticilerin bu transfere imza atmalari "ironik" olmus. Belki Özilhan cikip da simdi Atatürk'ün sporcularda aradigi vasiflardan bahsetmesi falan gerekir :)
Saka bir yana. Lavrinovic adam da öldürmüs olabilir. Cezasini cektiyse yeniden cezalandirilmasi mümkün degildir, olmamalidir. Ancak sorunum Lavrinovic ile degil. Kendini ve kendi sporcularini sütten cikmis ak kasik gibi gösterip, baskalarina camur atmaya calisan tiplerin düsütükleri durum gercekten icler acisi...

persona non grata dedi ki...

Fenerbahçe Spor Kulubünün hali içler acısı ise bu ülkede spor kulubü yok. Şu ülkeye bütün branşlarda dünyaca ünlü isimler getiriliyor, bunun medyadaki karşılığı bel altı oluyor. İnsanların kızdığı şey haberin burdaki verilme şekli. Tabii ki haber niteliği taşıyan bir olay ve duyurulur. Ama bu oyuncunun sporcu kimliğinin önüne geçmemeli. Bu siteye duyduğum güven beni önceki yorumu yazmaya itti.

Ayrıca suç işlemişse dahi yıllar önce cezasını çekmiş bir adamın transferini, doping yapan ve sanki bütün takım bilinçli olarak yapmamış gibi davrananlarla, final serisi devam ederken oyuncu ayartmaya çalışanlarla bir tutanlarda akıl tutulması vardır.

StatMan dedi ki...

bu tip olaylar oldu, olmaya da devam edecektir ama takım fanatizmini bir kenara bırakıp, objektif düşünmek lazım, sonuçta tamam, adam cezasını çekmiş deyip geçiştirebiliriz ama bu olay sicildir.
şahsi fikrim bu olayı en başta fenerbahçe ülker yönetiminin düşünmesi gerekirdi, eyvallah gelmiş, hayırlı olsun ama ben ne fenerbahçe ülkere ne de türkiye ligine böyle sicili olan bir oyuncuyu yakıştırmıyorum, kamuoyu çekinceleri gözönüne alınıp vazgeçmek daha şık olurdu kanaatindeyim.
tabi medyanın bunu sürekli dillendirmesi, haber yapması daha büyük ayıp, o konu su götürmez gerçek.

GreenTuborg dedi ki...

vay be koskoca FENERBAHÇE ÜLKER FÜLKER OLMUŞ SEN GEL MAHELLE AĞZIYLA BİRŞEYLER SAÇMALAMAYA ÇALIŞ SONRADA ETİKTEN BAHSET SEN ÇOK YAŞA FENERBAHÇEM BE ÖYLE Bİ KOYMUŞSUN Kİ İÇLERİNE TAŞ GİBİ OTURMUŞ...SİZ BU DİLDEN ANLARSINIZ ANCA.

Cakivu dedi ki...

fülker nedir allah aşkına, bu kadar küçülmeye gerek yok, lavrinovic olayı kaç senedir olan bişey, bilen biliyordu zaten olayı, adamların ikiside üst düzey takımlarda 10 senedir en üst düzey basket oynuyorlar, bizim medyanın işi gücü tecavüzde çünkü bizim ülkede ana haber bülteninde bile, 20 dk trafik kazalarına ve tecavüz, taciz olaylarına ayrılır, böyle gelişmiş! bir ülkeyiz işte.

aklıma geldi endirekt bir örnek olarak da olsa zamanında efesin iki sırp oyuncusu savic ve drobnjak, nato belgradı bombalıyor diye formalarına siyah bant takmışlardı, bu senede fenerle oynayan her takım siyah bant takabilir bence hatta lavrinovice top gelince, durdukları yere otursunlar, malüm adam tecavüzcü belli olmaz, şakası bir yana spor dışı olayların hep bilinmeyen tarafları vardır, kobe nin tecavüz olayındaki gibi o yüzden bol keseden sallamak kolay, tecavüz gibi iğrenç bir olayı hatta 10 sene önce olmuş detayları tam belli olmayan bir olaydan 103 yıllık bir klübe sallamak hiç doğru değil.

saLsa dedi ki...

Arkadaşlar FÜLKER kelimesi gözümüzden kaçmış, günde yüzlerce yorum yayınlıyoruz, arada olabiliyor bunlar, tamamen bizim hatamız.

Ancak mesajı yazan Ahmet Karadağ'a da yakıştıramadım bunu, mesajlarını gözüm kapalı yayınlayabileceğim birinden bunu görmek kötü olmuş, kendi adıma.

Tekrardan özür dileriz, suç tamamiyle bizim.

saLsa

Ahmet Karadag dedi ki...

Öncelikle, "Fülker" kelimesinden rahatsiz olan arkadaslardan ve siteyi yöneten Anil ve Caglar Bey'den özür dilerim. Maksatim herhangi bir kimseyi veya bir takimi kücük düsürmek degildi. Bu iletileri ancak su anda görebildim. Fenerbahce Ülker (FBÜ) yöneticilerinin bazilarinin tavirlarina ne kadar da tepkiyle de yaklassam, sonuc itibari ile benim ülkemi uluslararasi alanda temsil eden bir kulüp oldugunun bilincindeyim. Bundan dolayi da her Türk takimini uluslarararasi müsabakalarda destekledigim gibi, FBÜ'yü de desteklemeye devam edecegim.
Rahatsiz olan arkadaslardan ve benim yüzümden gereksiz bir ileti göndermek mecburiyetinde kalan Anil Bey'den tekrar özür dilerim.
Saygilar...