13 Temmuz 2010 Salı

Preldziç Konusunda Belirsizlik Sürüyor

Geçtiğimiz hafta basında çıkan Slovenya Basketbol Federasyonu'nun Emir Preldzic'in Türk Milli Takımı forması giymesi için istediği 10 M $'lık ücrete karşın TBF'nin 1 M $ önerdiği haberinin üzerine TBF cephesinden konuyla ilgili bir yalanlama gelmişti. Pek çok ilginçliği bünyesinde barındıran bu açıklamanın ardından bugün basında yer alan haberlere göre Emir'in Türk Milli takımında oynaması için Slovenya cephesinden alınması gereken izin halen alınamadı. Ve mevcut tabloda bu onayın verilmesi de gittikçe zorlaşıyor. TBF, ilk açıklamasında maddi konularda bir görüşme yapılmamıştır dedi ama Slovenya'nın bu işe doğrudan hay hay demesini beklemek hayalcilik olur. Her ne kadar federasyon bunu resmi ağızdan yalanlasa da işlerin planlandığı gibi gitmediği aşikar. Milli oyuncular hazırlık döneminin ilk etabında şu günlerde Antalya'da hafif çalışmalara başlamış durumdalar ve Emir Preldzic halen takıma katılmış değil. Bu hafta içerisinde konunun netlik kazanmaması halinde ise nasıl bir yol haritası var elimizde, bilemiyorum. Tek bildiğim, Emir'in işlemleri gerçekleşmeyip milli takımda yer almaması halinde bu konunun beklenenden çok daha fazla su kaldıracağı.

10 Yorum Yapılmış:

Kapkankağan dedi ki...

Tam anlamıyla ele yüze bulaştırılan bir iş oldu.

ako dedi ki...

yatarsa bu iş pek üzülmem. Cenk Akyol oynasın onun yerine.

İkinci formul Fenerbahçe ödesin kaç milyonsa, en çok onlara yarayacak bu iş.

KskHyTr dedi ki...

Şu takım fanatikliğini bir kenara bırakıp yorum yapsak daha iyi olmazmı milli takım için... Bende karşıyım yabancı oyuncuya ama şeçilecekse emir gibi takım içinde sorun yaratmayacak top kullanmayınca küsmeyecek 3-4 pozisyonda başarıyla oynayabilen birinin şeçilmesini doğru buluyorum... Meblağ çok yüksek değilse fb ile tbf birlikte ödeyebilirler parayı...

basketçi dedi ki...

adam zaten Türk oldu yani fb ülker açısından ortada bir problem yok
yerli oyuncu statüsünde yer alacak ligimizde ama milli takımda oynamasını ben istemiyorum
gereksiz diye düşünüyorum
koskoca bir ülke emirin elinemi bakacak
o olmazsa olmuyor mu yani??

onur dedi ki...

Önce düşünelim: FB-Ülker kendi inisiyatifi ile başvursa idi Emir'in Türk vatandaşlığı için ne olurdu? Tahminimce diğer takımların lobisi ile karşılaşır, bürokrasi işi uzatır, neticesinde hem zorlu hem de uzun bir süreç yaşanırdı. Oysa TBF başvurunca iş hemen çözüldü; milli takım sözkonusu olunca kimseden ses çıkmadı...

Devam edelim düşünmeye: Yetiştirme parası konusunda genel kabul görmüş bir kıstas ve anlaşmazlık halinde başvurulacak bir merci illaki mevcuttur. Yok ise dünya basketbolunu yönetenler benden daha embesil demeyeyim de hadi çapsızlarmış demekki diyeyim. Bunların mevcut olduğunu varsayar isek o zaman TBF yöneticileri için ne sıfat kullanacağız? Tecrübesiz, bilgisiz, çapsız??

Hadi şimdi de şeytanın avukatlığını yapalım: TBF herşeyden haberdardı, bilgiliydi. Ancak bir taraftan da Aziz Yıldırım bastırıyordu. Orta yol bulundu. Tepkiler gelecekti ancak zaten ikinci büyük oyuncu kapatılma tehtidi ile pasifize edilmiş iken en büyük oyuncunun desteğini arkana aldıktan sonra kim takardı tepkileri???

tuğçe555 dedi ki...

Emir 1-2-3-4 numaralarda oynayabilen oyunu iyi okuyabilen bi oyuncu milli takıma çok katkısı olucaktır..Takımda bir sürü yabancı asıllı oyuncu var bi emir mi batıyor size anlamıyorum..

Cengizhan dedi ki...

adam sadece fenerbahçede oynuyor diye neler sallıyorsunuz ya ilginç kimse alınmasın fenerbahçeden? rahatlarsınız

ugur_braveheart dedi ki...

emir geleceği olan çok özellikleri olan bir oyuncu. türk milli futbol takımında bile iki zenci oynarken rusya basketbol takımında bile iki zenci oynarken bizde müslüman olan boşnak emir niye oynamasın. ?
keşke milli takımda oynasa bunu ortaya çıkaran basketbol federasyonu eğer emiri milli takımda oynatamazlarsa yazıklar olsun..hemen istifa etsinler başbakan erdoğanı acilen devreye soksunlar..

brk dedi ki...

kusura bakmayın ama, emir milli takımda oyanamaz ise emir'in türklüğü sadece fenere yarar. o zaman c.smith'i, chatman'ı da türk yapsınlar o takımlarda birer adet ekstra yabancı oyuncu hakkı kazansın. eğer milli takımda oynar ise yararı olabilir ama ben daha şutor bir oyuncu isterdim milli takım adına 2ve3 oynayabilen.

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

Bu iş bir an evvel çözülmeli..