23 Temmuz 2010 Cuma

Şafak Edge'den 35 Sayı

Litvanya'nın başkenti Vilnius'da başlayan 18 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası'nda ilk maçına çıkan takımımız Rusya'yı iki uzatma sonunda 97-88 geçmeyi başardı. Kadroda yer alan oyunculardan en potansiyellisi olarak dikkat çeken Şafak Edge, 35 dakika sahada kaldığı karşılaşmada tam 35 sayı yolladı Rus potasına. 4-6 ikilik, 9-17 üçlük isabeti ile 35 sayıya ulaşan Şafak, bu hücum gücünün yanına 3 asist-2 ribaund ve 2 de top çalma eklemeyi başardı. 1992 doğumlu Şafak, Banvit altyapısında oynuyor. Geçen sene Mayıs ayında Antalya'da düzenlenen Türkiye Gençler Şampiyonası'nın ardından Kaan Kural, Şafak'ı şu cümlelerle anlatmıştı:

'Geleceğe umutla bakmak için insanın içini ısıtan bir süper genç var Bandırma’da. Banvit formasını giyen 92 doğumlu Şafak Edge gerçekten 10 yılda bir gelen türde çok ama çok özel bir yetenek. Üstelik 90’lı yıllara kadar hep uzun sorunu yaşayan ülkemiz artık bir uzun cennetiyken Kerem Tunçeri sonrası ne yapacağımızı kara kara düşündüğümüz, en acı çeken pozisyonda oyun kurucu oynuyor bu isim. Şafak Edge gerçek bir elmas. Ve Erdek’li öğretmen bir ailenin örnek karakterde bir çocuğu olarak bu elması işlemeye de fazlasıyla niyetli deniyor kendisi için.

En büyük özelliği yön değiştirme ve dengesi. Tony Parker onun yaşındayken ancak bu kadar dengeliydi herhalde. Sanırım onu sokak basketbolu oynarken ilk izleyen Banvit değil bir bir kayak hocası olsa şu anda Türkiye slalom şampiyonu olurdu. Bu daha ilk adımda ona çok ama çok büyük bir avantaj sağlıyor. Top hakimiyeti, oyun sezgisi gibi 1 numara pozisyonu için olmazsa olmaz konularda da çok iyi. Yetmezmiş gibi olağanüstü de bir şutör. Ancak sadece gerekli olduğu zaman kullanıyor bu özelliğini. Doğası oyun kurucu çünkü. Atmaktan çok attırmak niyetinde. Böyle yeteneklere ve böyle doğal bir oyun kurucu karakterine sadece Türkiye değil Dünya’da nadir rastlanır. Henüz fiziği yetersiz ama sadece 92 doğumlu üstelik Kasım doğumlu olduğunu hatırlatalım.'

5 Yorum Yapılmış:

Rumeras dedi ki...

Abi Şafak 17 Haziran doğumlu..

disc erec dedi ki...

Atmaktan çok attırmak niyetinde olan bi adam 17 üçlük kullanmaz bence:)

dilemma dedi ki...

u18 takımının kısaları ile u20nin uzunları birleşse acayip bi takım olurdu.

Erol Kaya dedi ki...

Şafak Edge- Tayfun Erülkü - Burak Can Yıldızlı - Enes Kanter - Furkan Aldemir beşi önümüzdeki yıllara damgasını vurabilir...

Tam bir beş numaramız yok ama bu oyuncular çok yüksek potansiyele sahipler.

Rumeras dedi ki...

@disc
sadece gerekli zamanlarda kullandığını da belirtmiş fakat kaan kural.. maç 2 uzatmaya gittiğine göre baya bir gerekmiş olmalı ki kullanmış o kadar :)