7 Temmuz 2010 Çarşamba

TBF'den Preldzic Hakkında Yalanlama (?)

Bugün basında çıkan Slovenya Basketbol Federasyonu'nun Emir Preldzic'in Türk Milli Takımı forması giymesi için istediği 10 M $'lık ücrete karşın TBF'nin 1 M $ önerdiği haberinin üzerine TBF cephesinden konuyla ilgili bir yalanlama geldi. Şöyle diyorlar:

'Bugün basınımızda yer alan, Türk vatandaşlığına geçen Emir Preldzic’in A Milli Takım’ımızda oynayabilmesi için Sloven Basketbol Federasyonu’nun, Türkiye Basketbol Federasyonu’ndan yetiştirme payı istediği yolundaki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Türkiye Basketbol Federasyonu, Emir Preldzic’in A Milli Takım’da oynayabilmesi konusunda Slovenya Basketbol Federasyonu ile maddi konularla ilgili bir görüşme yapmamıştır. Üç yıldan beri basketbol yaşamını Türkiye’de sürdüren Bosna doğumlu Emir Preldzic, geçtiğimiz yıl da Slovenya Milli Takımı’nda yer almamış ve bir daha oynamayacağını açıklamıştı. Bu gelişmeler doğrultusunda Emir Preldzic’in kendi isteğiyle Türk vatandaşlığına geçme işlemleri başlatılmış ve tamamlanmıştır.
Durumu kamuoyuna saygı ile duyururuz.'

Tabii bu açıklamaya göre Preldzic'in TBF'den habersiz bir biçimde, sırf kendi istedi diye Türk vatandaşlığına geçtiği gibi saçma bir durum ortaya çıkıyor ki bu çok komik. Preldzic için bir ücret ödenecek ve bunun için de bir şekilde maddi anlamda bir konuşma yapılması gerekiyor. Ne diye hiçbir görüşme yapılmamıştır diyorsunuz ki? Ya hepsini geçtim, benim asıl kafama takılan konu şu: Emir Preldzic'in Türk Milli Takımı forması giymesi şu an için henüz kesinlik kazanmadı. Atıyorum Slovenya'dan izin çıkmadı, adam oynayamaz. Peki neden Emir'in vatandaşlık işlemleri jet hızıyla bitirildi ve oyuncu yerli statüsünde oynayabilir konuma getirildi? Önce izin alınsa, parada onda bunda anlaşma sağlansa, sonra da bu işlem yapılsa daha şık olmaz mıydı? Böyle yandından mal kaçırır gibi bir vatandaşlığa ben pek anlam yükleyemiyorum. Dörtgenin en karlı köşesi F.Bahçe Ülker, aksini düşünen var mı?
Aldı onlar alacaklarını bu olaydan, artık Emir Milli Takım'da oynamış, oynamamış, hiç de umurlarında değildir.

13 Yorum Yapılmış:

Sarıkaya dedi ki...

Benim anladığım ; Turgay Demirel'in Emir Pledziç olayı hakkında herhangi bir dahli olmamış!. Bu olayı Fenerbahçe'nin diğer yöneticileri kotarmış!:-)) Turgay Demirel de buna bozuluyor!:-))

Öyküzar dedi ki...

Aliağa Kevin Brasvvell'ı dıye bı haber okudum bugun.Bu ne kadar doğru bır bılgınız var mı acaba?

saLsa dedi ki...

@ Öyküzar

Biz bu transferi açıklayalı 1 hafta oluyor yahu. :)

http://salsabasket.blogspot.com/2010/07/alex-gordon-olmad-kevin-braswell.html

saLsa

Öyküzar dedi ki...

Dikkatimden kaçmış salsa cok özür dılerım,tesekkur ederım :)

saLsa dedi ki...

@ Öyküzar

Estafurullah. Bunun için buradayız. Saygılar.

saLsa

Okan dedi ki...

bu olayda TD beceriksizlikleri zincirine kıymetli ve sağlam bir halka olarak eklenmek üzere.

Preldzic de Türkiye'yi ne çok severmiş!

Yalan söylüyorsunuz Allah'dan korkmuyorsunuz bari 20 yaşında çocuğu alet etmeyin!!!!

Kapkan dedi ki...

Turgay demirel'e çok şeyler borçlu ülker ve fb :)

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

TBF kendini yalanlamış :D

...S.f.R... dedi ki...

@Kapkan
Adam zaten vatandaşlık hakkını kazanmış sadece işlemleri hızlandı diye mi yapılıyor bu yaygara? peki Erwin Dudley türk oldu diye de Türk Telekom da mı çok şey borçluydu Turgay DEmirel' e? Hayır bu adam bize faydalı olur ve Dünya Şampiyonasında derece almamıza yardımcı olursa da yine de boyle yanlı mı olacaksın?

...S.f.R... dedi ki...

@Kapkan
Adam zaten vatandaşlık hakkını kazanmış sadece işlemleri hızlandı diye mi yapılıyor bu yaygara? peki Erwin Dudley türk oldu diye de Türk Telekom da mı çok şey borçluydu Turgay DEmirel' e? Hayır bu adam bize faydalı olur ve Dünya Şampiyonasında derece almamıza yardımcı olursa da yine de boyle yanlı mı olacaksın?

koray dedi ki...

Hayır temel olarak bir Slovenya-Bosna-Hersek vatandaşı yasadaki istisnadan yaralanıp T.C. vatandaşı yapılıyor ama istisnaya sebep olacak durumun (milli takımda oynama) akibeti meçhul diye yapılıyor yaygara.

Dudley'nin T.C. vatandaşı olması bir yılı bulmuş ve hakkı kazandığı sezonu yine yabancı statüsünde tamamlamıştı.

Dudley'in vatandaşlık işlemlerinin basketbol federasyonu ile ilgisi olduğunu sanmıyorum orda miili takımda oynama istisnası yok .Zaten o yüzden süreç yaklaşık 1 yıl sürdü

Mesela PEja vatandaş dahi olmadı

Milli takımın saf bir oyun kurucu guard'a ihtiyacı olduğuğu düşünülürken.Devşirilecek oyuncunun Emir'e göre çok daha fazla fark yaratacak bir oyuncu olması gerektiği düşünülürken Emir'in devşirilmesi zaten tepki çekmişti

Hal böyle iken Emir'in vatandaşlığı önden gelip miili takım akibeti mechul olunca tepki daha da artıyor.

Türkiye Cumhuriyeti milli takımın yararına olacak diye istisnai koşullarda jet hızı ile vatandaşlık talebini kabul ediyor ama şimdilik bu işten bir klüp takımı ve oyuncunun kendi dışında fayda gören yok.

Müsade edilsin de tepki gösterelim umarım Emir milli takımda oynar da olay bir skandala dönüşmez.

Evet işlemler hızlandı diye yapılıyor çünkü normalde çok uzun bir süreç Dudley başvurduğu sezonun (ki sezon başı başvurmasına rağmen) sonunda vatandaş oldu ve o sezon yerli statüsünde oynamadı.

Peja zaten vatandaş olamadı.

solo dedi ki...

boşuna kıvırmayın fbü'de oynuyor diye yapılıyor bu yaygara.

devrim umut dedi ki...

kontra olsun, futboldan örnek verelim. Futbolcu Nobre'nin milli takim yalaniyla vatandasliga jet hizinyla gecerilmesine göre Emir hamlesi gayet masumane.