20 Temmuz 2010 Salı

Turgay Demirel Hakkında Soru Önergesi

Şampiyonaya 38 gün kala yavaş yavaş turnuva havasına girmeye başlıyoruz. Dünya Kupası'nın sona ermesinden sonra televizyonlar da inceden inceye turnuvaya odaklanmaya başlıyorlar. Hızlı bir geri sayımın yaşandığı bu süreçte ülkeyi yönetmesi için seçtiğimiz kişiler de basketbol konuşmak istemiş olacaklar ki dün Türkiye Basketbol Federasyonu ve Turgay Demirel hakkında bir soru önergesi verildi Meclis'de. Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Milletvekili ve MYK Üyesi Avukat Şahin Mengü, Turgay Demirel'in FIBA Avrupa başkanlığına hazırlandığı dönemdeki harcamaların miktarını ve şu aralar rafa kalkmış görüntüsü veren Emir Preldzic'in Türk vatandaşlığına geçme durumunu sormuş bu yazılı soru önergesinde. Cevapları da Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak'dan yazılı olarak talep etmiş. Şimdilik sadece soruları paylaşabiliyoruz burada. Cevapları hepiniz gibi biz de merak ediyoruz. İşte cevabı merakla beklenen o sorular:

1- Anayasa Mahkemesi kararı ile ortaya çıkan yasal boşluğun doldurulması ve ülke sporuna ve spor kulüplerine katkı sağlayacağı düşünülen bağımsız spor federasyonları ile gençlik ve spor kulüpleri için ayrı ayrı yasa çalışmaları var mıdır?

2- 18 yıldır Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı olan Turgay Demirel, Dünya Basketbol Şampiyonası öncesi FIBA Avrupa Başkanlığı'na aday olmuş ancak rakibi dünya basketbolunda hiçbir ağırlığı olmayan İzlandalı Olafur Rafnsson’a karşı seçimi açık ara kaybetmiştir. Turgay Demirel 51 oyun sadece 19’unu alabilmiştir. Sürekli favori olarak gösterilen Turgay Demirel’in seçimi kazanması amacıyla Bakanlığınız, Basketbol Federasyonu ve diğer kurumlardan toplam ne kadar para harcanmıştır? Bu konu ile ilgili herhangi bir inceleme ve soruşturma açılmış mıdır?


3- Dünya Basketbol Şampiyonasında Milli Tamımızda oynaması için Slovenya Milli Takım oyuncusu Emir Preldzic, Türk vatandaşı yapılmıştır. En son Slovenya Milli Takımında oynayan ve üç değişik ülkenin vatandaşı olan Emir Preldzic’in Slovenya Basketbol Federasyonunun “yetiştirme payı” olarak 10 milyon Euro istediği basında yer almıştır. Türkiye Emir Preldzic’e ve bağlı olduğu federasyona toplam ne kadar ödeme yapmıştır.


4- Bu oyuncunun Dünya Basketbol Şampiyonasında Türkiye Milli Takımında oynaması için FIBA’dan gerekli izinler alınmış mıdır? Emir Preldzic şampiyonada oynayamazsa sorumlular hakkında herhangi bir işlem yapılacak mıdır?

8 Yorum Yapılmış:

youla dedi ki...

Tek kelime ile helal olsun Şahin Mengüye.

Oğuz dedi ki...

ohoo o kadar soru varken eksik olmuş bu önerge, ama hiç yoktan iyidir tabi.

dilemma dedi ki...

bu arada u18 turnuvası başlıyor.enes kanter,burakcan yüksel ve berkay candan yok.şafak edge ise epey formsuz gözüktü.dolayısıyla skor gücü oldukça sınırlı bi takım olucak.beklenti düşük.gerçi u20de yüksekti küme düşüyoduk,u18de beklenti düşük belki madalya gelir...litvanya şampiyon olur,rusya ve ispanya ilk 3ü tamamlar.

Kapkankağan dedi ki...

helal olsun sayın Mengü'ye. Gerçektende hepsi kafa karıştıran sorular. Özellikle emir şampiyonada milli takımda oynamayacaksa ve bunun garantisini almandan bu oyuncunun Türk vatandaşlığına geçirmesi alenen bir takıma arka çıkamk değil midir?

yugoslavtipiforvet dedi ki...

sorular başllangıç için iyi.başlangıç diyorum çünkü sorulması tartışılması gereken çok şey var Turgay Demirel dönemiyle alakalı.özellikle şu başkanlık seçimi çok dikkat çekici.İzlandalı birine kaybetmeyi başarmak çok zor olmuş olmalı.
@dilemma
berkay candan'ın yokluğunu merak ediyorum.Enes Kanter'i zaten bekliyorduk da ben Berkay'ın sakatlığının geçtiğini biliyorum.gerçi son 1 yıldır sürekli sakatlıkla uğraşıyor,belki etkisi devam ediyordur.skor olarak çok kısır olacağımız kesin.Burak Yıldızlı kendinden 2 yaş büyüklere karşı oynayacak ve çok büyük yetenek.2008 yılında Enes Kanter'in gençler turnuvasında yaptığına yakın bir patlama yapacaktır diye umuyorum.yıldızlar kategorisinde geçen yıl bile çok iyi iş çıkarmıştı zaten...

Ali dedi ki...

Başlangıç için güzel sorular,ancak bu olayın geneline vurulunca aparatif sayılır,ana yemeği bekliyoruz...Basketbol'dan soğuma nedenimsin T.Demirel...

dilemma dedi ki...

T.Demirel'in lakabı T-100 olsun.gelecekten gönderilip türk basketbolunu yok etmek için programlanmış.turgay the terminator demirel dıdıt dıtıtıt..

Sarıkaya dedi ki...

insanlar layık oldukları yöneticiler tarafından yönetilir!:-(( Demek ki Türk basketbolünün layığı 18 yıldır Turgay Demirel!:-(( Hem sonra kaç kişi çorba kaşıklıyor bu tekkeden. Fazla kurcalamamak lazım.