9 Temmuz 2010 Cuma

Türkiye: 67 - Sırbistan: 82 (Ümitler'den Kötü Başlangıç)

Hırvatistan'da düzenlenen Ümitler Avrupa Şampiyonası'nda ilk maçına çıkan Milli takımımız, Sırbistan'a 82-67'lik skorla mağlup oldu. Maçın ilk dakikası içerisinde İlkan Karaman'ın üçlüğü ile 3-2 öne geçtikten sonra maç boyunca rakibine en fazla 31-30'da yaklaşabilen takımımız kırk dakika boyunca skoru takip eden taraf oldu. İlk çeyreği 23-18, devreyi de 41-33 önde tamamladı Sırplar. Üçüncü çeyreğin ortalarında Dekic'in üçlüğü ile skorda ilk kez çift haneleri görsek de bugün oldukça kötü şut atan İbrahim Yıldırım'ın ritüeli haline gelmiş son saniye üçlüğü ile final periyoduna farkı tek hanelere çekerek girmeyi başardık (57-49). Fakat son çeyreğin başında doksan saniye içerisinde yayın gerisinden 3/3 ile dokuz sayı üreten Sırplar, farkı 16 sayıya kadar çıkartarak kapıyı usulca kapattılar. O noktadan sonra geri dönebilmek için ekstra şeyler gerekiyordu bize ama bugün o gün değildi. 4-13 saha içi isabeti ile oynayan İbrahim Yıldırım, 5-13 ile onu takip eden Melih Mahmutoğlu ve 2-7 ile isabet bulabilen Birkan Batuk. Maç öncesinde koçun dikkat çektiği noktalardan biri olan top kayıplarında 12'de kalmamıza karşın bu şut performansları ile maç kazanmamız pek olası değil. Takım halinde yaptığımız toplam altı asiste karşılık Sırbistan cephesinde Nedovic'in 28 dakikada tek başına yaptığı 6 asist durumu özetliyor aslında. Sırbistan takımının 7/10 serbest atış isabetine karşın bizimkilerin ilk otuz dakika sonunda çizgide 0/5 ile isabet bulamamaları ve maçı da 6/13 ile kapatmaları üzerine de ayrı bir yazı yazılabilir kesinlikle.

Grubumuzun diğer maçında Litvanya, Karadağ'ı 72-63 ile geçti. Bugünü unutup yarın akşam 22.15'de oynayacağımız Litvanya maçına odaklanma vaktidir artık.

Türkiye (67): Hüseyin Köksal 5 (2 ribaund), Deniz Kılıçlı 4 (3 ribaund), Melih Mahmutoğlu 12 (4 ribaund), Can Mutaf 3, Birkan Batuk 5 (3 ribaund, 1 asist), İlkan Karaman 8 (3 ribaund, 1 asist), İbrahim Yıldırım 11 (4 ribaund, 2 asist), Volkan İncekara, İzzet Türkyılmaz 3 (1 ribaund-1 asist), Sertaç Şanlı, Furkan Aldemir 7 (6 ribaund, 1 asist), Dusan Cantekin 9 (2 ribaund)

Sırbistan (82): Andreja Milutinovic 15 (6 ribaund), Dusan Ognjenovic (2 ribaund), Bogdan Riznic, Bojan Subotic 2 (3 ribaund, 1 asist) Nemanja Nedovic 10 ( 3 ribaund, 6 asist), Aleksandar Mitrovic 13 ( 3 asist), Nemanja Amautovic 2 (1 ribaund), Djordje Majstorovic , Branislav Dekic 20 (5 ribaund), Danilo Andjusic 3 (1 asist), Nemanja Jaramaz 5 (3 asist), Dejan Musli 12 (10 ribaund)

6 Yorum Yapılmış:

Erol Kaya dedi ki...

Musli ve Djekiç ile Sırbistan turnuvanın favorisi zaten. Ama bu fark biraz üzücü olmuş..

insua dedi ki...

Furkan Aldemir 28 dakikada 7 sayı 6 ribaund . Geçen sezon başlayan ve bu sezon artarak devam eden 'Furkan aşağı, Furkan yukarı' söylemlerinin yanında, bu rakamlar pek iç açıcı gelmedi bana dün gece için. Tamam bu sezon çok maç oynadı, yorgun olabilir, rakip kuvvetli olabilir ama senin kendi yaş grubun, tecrübe olarak hepsinden üstünsün be Furkan.Acaba biraz abartıyormuyuz kendi değerlerimizi? Çünkü bu tarz şampiyonalar; kesinlikle bu tip oyuncular için bana göre en büyük ölçüdür.Ha bu tezi çürütmek için 'Hakan Demirel vardı, altyapı şampiyonlarında harikalar yaratan milli takım formasıyla, şimdi nerede ? ' diyenler olabilir ancak bu bir istisnadır... Bir de Can Maxim Mutaf var ki, yıllardan beri bekliyoruz bi patlayacak mı acaba diye ?
Enes Kanter niye oynamıyor bu takımda, bilgisi olan ?

KskHyTr dedi ki...

Furkan aldemir doğru yerde topla buluşturulmazsa sayı yapması atletik yeteneklerini kullanması mucizedir şimdilik...Bu sezon attığı sayıların yüzde 90 ı ya smaçtır yada tiplerdir ekmeğini çoğu kez taştan çıkararak bulmuştur sayılarını...Ama savunma isteği, çabuk ayakları, blok sezgisi ile bile çok büyük yarar sağlar... Sırtı dönük kendi pozisyonunu yaratacak oyunu yok ama bu sene jovoyla çok çalışarak işallah o açığını kapar... Ama bakıyorum sırbistan maçına 2 üçlük denemiş... hayırlısıyla 3lük atma hastalığını onada bulaştırmayı başardılar... Uzun yetiştiriyoruz pivot hareketi falan hak getire varsa yoksa kolaya kaçın attırın idmanlarda binlerce şutu! Sonra övsünler oyuncuyu dış şutuda var diye adamın iç tehditi yok halbuki:)) Kaç tane sırtı dönük oynayan uzun yetişti türkiyede son yıllarda oğuz ve ermal dışında elle tutulur??

dilemma dedi ki...

takımda oyun kurucu yok ki.ibrahim hep kendine oynuyor.volkanın zaten ne işi varsa torpili var.denklik sınavına girseler bütün coachlar kalır ondan korkuyorlar.

ugur_braveheart dedi ki...

enes kanteri oynatmayanlar ömer aşığı fenerülkerden gönderen güçlerdir. enesi bu takıma almayan kişinin aklından zoru var diyorum.

yugoslavtipiforvet dedi ki...

bu maçı canlı anlatımdan göz ucuyla da olsa takip etmeye çalıştım ve bizim ümit takım hakkında cidden anlayamadığım şeyler var:birincisi uzunların şut hastalığı.daha ilk periyot Furkan ve İlkan toplam 3 tane üçlük denediler.2.10 luk İzzet hiç ikilik kullanmamış ve bir üçlük denemiş.neyse ki girmiş.bu adamlar pivot ama boyalı bölgede oynamak yerine üçlük atıyorlar.bu pivotları canlı olarak birçok kez izlemiş biri olarak söyleyebilirim ki hiç birinin sağlam bir pivot hareketi yok.İlkan fiziği ve atletizmi dışında cidden çok vasat bir fundamental'a sahip.Furkan Aldemir keza öyle.bir de Duşan ve Deniz Kılıçlı'ya niye süre verilmiyor bunu da anlamış değilim.Duşan 3. periyota kadar oyuna girmedi ve daha girer girmez iki hücum ribaundu aldı ve maçı 9 sayıyla tamamladı.verimli olabilecek bir oyuncu niye denenmez anlamıyorum.Deniz Kılıçlı dripling yeteneğiyle Efes yıllarında bizi hayran bırakan sağlam fundamentalli bir 4 numara iken şimdi süre alamıyor.tabi tek problem koçun değil,gittikçe gerileyen oyunun da etkisi büyük.kısacası biz altyapıdan üst seviyeye oyuncu geçirmeyi bir türlü öğrenemedik.