28 Temmuz 2010 Çarşamba

Ve Shumpert 1+1 Yıllığına G.Saray'da

Beklenen oldu ve son 3 sezondur Türkiye'de oynayan Preston Shumpert, tıpkı Shipp ve Rochestie gibi 1+1 yıllığına G.Saray Cafe Crown ile anlaştı. Sarı kırmızılı taraftarlara hayırlı olsun, resmi site yakında geçer haberi artık. Şimdi asıl soru Shumpert'ın T.C. vatandaşlığına geçirilip geçirilemeyeceği. Gerçi staffın onu yabancı olarak kalsa dahi kadroya katmak istediğini biliyorum ama dedik ya işte Türk bir Shumpert 'Yeme de yanında yat' olur. Zaten tahminimce resmi sitenin açıklamamasının nedeni de bu sorunun cevabındaki belirsizlik. Türk olarak oynayacağı bilgisiyle geçilmiş bir Shumpert haberi çok daha şukela olacaktır. Salsabasket özel haberidir.

19 Yorum Yapılmış:

alper dedi ki...

muhteremin konuyla ilgili yorumunu bekliyorum :)

Miksiyon dedi ki...

Kapkandanmı bahsediyorsun

dilemma dedi ki...

hiç izlemedim ama gsli 92 li muhammed baygül u18 avrupa şamp.da %70 le (14/20)üçlük atıyor.birinci sırada şuan.%30 ların kralı melihi hemen göndersinler bence.

aytunc dedi ki...

devşirme oyuncu olarak ermal varken shumpert'i nasıl oynatacaklar yoksa ermal devşirme olarak sayılmıyor mu acaba?

brk dedi ki...

bu galarasaray'a sus payı mı oluyor şimdi? emir'i türk yaptık siz kızmayın shumpert'ıda yapalım. beşiktaş ile efes söylenirse onlarında mı birer yabancısını türk yapıcaklar? ama bizim ülkenin başlıca hatası burada. sadece federasyon ile bakmamak lazım. ülkenin her yerinde yanlışı yanlış ile telafi etmeye çalışıyoruz.

Cengizhan TÜRKİŞ dedi ki...

@ alper

hahaha harikasın :D

Kapkankağan dedi ki...

yanlış yanlıştır. Bunu hangi takım yaparsa yapsın. Yok bak bunlarda yapıyor gördün mü! diyerek kimse kendini haklı gösteremez. Bu haksız rekabetttir. Olaya ne GS ne BJK nede FB gözüyle bakmamak gerek.
bunun çözümüde kullanılan 5 yabancı hakkının aynı anda oynayabilmesi kuralının getirilmesi en doğru olacak.

Kapkankağan dedi ki...

Ancak dediğim gibi hangi takım olursa olsun herhangi bir nedenden dolayı hiç bir takıma haksız rekabet üstünlüğü getirecek bir ayrıcalığın getirilmesinin yanlış olduğudur. Bence en iyi karar ne Emir nede Shumpert nede Trabzon'da oynayacak olan wright'ın Türk statüsünde oynamalarına izin vermemek olur.

Kapkankağan dedi ki...

Ancak FB oynatacaksa ki öyle görünüyor bu diğer takımlarında hakkıdır. Gs nin Shumpert'i yapmaya hakkı vardır.
dediğim gibi bunun çözümü 3+2 nin artısını kaldırıp serbest 5 yapmaktır.

Miksiyon dedi ki...

Çok yerinde tespitler bir kez daha alkışlıyorum kapkan kardeşimi..

Fanatik Basket dedi ki...

aliağa california üniversitesinden jerome randle ile anlaşmış. randle 1.78cm boyunda oyun kurucu. bu durumda kevin braswell transferi yatacak sanırım.

anıl gündüz bi takım coleman/braswell ikilisini kaldırmaz demiştin ama randle da çok farklı bir oyuncu değil. sayı ortalaması 18.2, maç başına ortalama 15 şut kullanan bi adam :) yine bi halil üner klasiği :)

yugoslavtipiforvet dedi ki...

@aytunc
ermal devşirme oyuncu sayılmıyor.aynı Duşan Cantekin gibi.çünkü bu oyuncuların altyapısı bize ait.Emir preldzic'e FIBA bu yüzden slovenya federasyonundan izin al demişti.slovenya altyapılarında oynamış bir adam olarak değerlendirildi.ama shumpert gibi kolej kökenli bir oyuncu bildiğin devşirme sınıfına girer.bu arada salsa gençler avrupa şampiyonası bitiyor sen de hala tık yok?

Ali dedi ki...

Fb,Ts oynatacaksa GS ve diğer takımlarında buna hakkı vardır,herkes gereken ön şartları yerine getiren oyuncuları bulup bunu yapabilir,buna karşı çıkılacaksa bu ligde hiçbir takım devşirme oyuncu oynatamamalı.İki şekildede haksız rekabet dediğimiz olgu yok edilecektir,peki bunun doğrusu ne dir derseniz tabiki haksız rekabeti önemek için ikinci yoldur.

onur dedi ki...

Devşirmeden söz açılmışken altyapı eğitimini ülkesinde almış, orada birinci lig seviyesinde oynamış, hatta milli bile olmuş "öz be öz" Türk çocuğu, FB-Ülker'in medar-ı iftiharı Damir Mrsic'i unutmak olmaz. Pardon, pardon Kaan Demir demek istemiştim...

Fanatik Basket dedi ki...

@onur
damir mrsic devşirme sayılıyor zaten. mrsic, emir preldzic yerli statüsünde oynayacağı ve kadroda tek devşirme oynatılabildiği için basketbolu bırakmak zorunda kaldı.

kimse mrsic altyapısını türkiye'de aldı, türktür demiyorki zaten. mrsic zenci türk dudley'le shumpert'la aynı kategoride kabul ediliyor. yazdığın şeyin konuyla ne alakası var?

yugoslavtipiforvet dedi ki...

@onur
fanatik basket gereken cevabı vermiş ama bir şey eklemem lazım.bilmeden konuşup gaza gelmene gerek yok.damir mrsic hep daha oynarım derken bir anda niye basketbolu bırakıyorum dedi sence?çünkü fener devşirme kontenjanını doldurdu diye ona menajerlik teklif etti. o da belki kabul etmiştir,bilmiyorum.yoksa Mirsad Türkcan,Nedim Dal ve Asım Pars'ı geçmişte aynı milli takımda oynatmıştık. üçü de Yugoslavya doğumluydu ama üçü de 16 yaş civarı türkiye ye ayak basıp kendi yaş gruplarında milli formayı giymişti..Beşiktaş da bir dahaki yıl Chatman'ı Türk yapabilirmiş diyorlar bir de

Ali dedi ki...

Fanatik basket insanın devşirme olma şiddetini rengine göremi belirleyeceğiz artık,hakikaten yok artık şu cümleyi harbiden düşünerek yazdıysan kalemi kağıdı bırak köşene çekil derim ben.Çünkü ilk önce bazı etik değerleri bünyende benimsemelisin,sonra bu sporla ilgilenmen daha doğru olacaktır.Belkide boş bir anına gelmiştir,düşünmeden yazayım demişsindir,olabilir yani.

onur dedi ki...

@Fanatik Basket & Yugoslavtipiforvet

şahsen bulabildiğin (uydurabildiğin) herkesi 'işine yarayacaksa' geçir vatandaşlığa düşüncesindeyim. Sonuçta kimse "2007'de avrupa şampiyonu olan Rusya takımı JR. Holden'ı devşirdi de kazandı kupayı" demiyor; ya da "Belçika, Hollanda, Fransa gibi ülkeler eski sömürgelerinden gelen oyunculara vatandaşlık veriyor tüm spor dallarında ondan başarılı oluyor" demiyor; tarih sadece sonuçları yazıyor...

Benim tepkim haberde kullanılan uslüba. Yoksa Emir'in vatandaşlık haberlerinde "FB-Ülker için ballı börek olur" ya da ne bileyim "Aziz rüyasında görse inanmazdı" şeklinde geçti de ben mi görmedim? Ha geçti ise özür dilerim ben yanlış algılamışım, insanlık hali...

Fanatik Basket dedi ki...

@Ali
benim ilgili arkadaşa yazdığım cevaptan hiçbir şey anlamadığınız ve konuyu çok başka yerlere çektiğiniz su götürmez bir gerçek.

birincisi ben mrsic, federasyona göre ermal-asım-dusan gibi altyapı eğitimini türkiye'de almış adamlarla aynı sınıfa girmiyor, dudley-shumpert ile aynı sınıfa giriyor dedim. yani değil altyapı falan 3-4 sene öncesine kadar türkiye'nin adını bile duymamış adamlarla aynı kategoride olduğunu söyledim.

ikincisi ve daha önemlisi benim söylediğim şeyin ırkçılıkla bir alakası yok. bu ülkede t.c. vatandaşı olarak yaşayan boşnak/yugoslav kökenli insanların sayısını, bir de amerika kökenli insanların sayısını düşünürseniz, söylediğimi daha iyi anlarsınız.