17 Ağustos 2010 Salı

Ahmet Dedehayır Röportajı (NTVSpor.net)

Galatasaray basketbol şubesinde görev yaptığı süreçte söyledikleriyle, yaptıklarıyla daima olay yaratan ve bu sebeple de pek çok basketbolseverin, özellikle sarı kırmızıya gönül verenlerin, sıcak bakmadığı bir isim olan Ahmet Dedehayır, görevinden ayrılmasının ardından NTVSpor'dan Eyüp Yıldız ve Gökçe Başaran ikilisinin sorularını yanıtlamış. Görevde olduğu dönemde Galatasaray Dergisi'ne verdiği bir röportajda, bu yaşına kadar basketbolla hiç alakası olmamasına rağmen rahmetli Özhan Canaydın'ın teklifini geri çevirmeyerek bu işe adım attığını söylemişti Dedehayır. Bu eksende devam edeceğini gösteren hayli ilginç cevaplar var röportajın içeriğinde.

Akatlar'da alınan derbi galibiyeti sonrası benchden ceketini alarak ayrılan koç Cem Akdağ ile alakalı soruya 'Cem Akdağ ile hiçbir sorunum olmadı. Bence Cem Akdağ baskıyı kaldıramadı. Cem hocayı çok severim ama ayrılması hayırlı oldu, sonrasında Avrupa şampiyonu olduk. Sonuçta bu çok büyük birşey.' cevabını vermiş Dedehayır. Dediğim gibi röportajın geneli bu minvalde geçiyor zaten. Galatasaray kadın basketbol şubesinde yeniden ateşi yakan isimlerden olan ve bahsedilen Avrupa Şampiyonluğu'nu elde eden kadroyu iki sezonda özenle kuran koça teşekkür dahi etmemek Dedehayır'dan aşina olduğumuz bir tarz.

Florya'da erkek ve kadın basketbol takımlarında yakın geçmişte yaşanan pek çok olayın konuşulduğu röportajın tamamını buradan okuyabilirsiniz. Hemen hemen tüm sorular ilginç cevaplarla karşılık bulduğu için seçmekte zorlansam da öne çıkan alt başlıklar ise şöyle:

-Öncelikle şunu söylemek istiyorum; istifa edişimin Cemal Nalga olayıyla hiçbir ilgisi yoktu. Dediğim gibi, o olayla yakından uzaktan alakam yoktu. Bana hakaret etmiş Nur Gencer'in göreve gelmesiyle ile ipler koptu. Benim altıma böyle biri gelirse tabiki görevi bırakırım. Ayrıca benim olduğum ortamda hiç kimse Galatasaray başkanına küfür edemez. Hele bu başkan; benim babam gibi sevdiğim, dünyada parmakla gösterilecek kadar nadide biriyse buna izin vermem. Bu şartlar altında o koltukta oturamazdım.

-Fenerbahçe'yi çalıştırırken Zafer Kalaycıoğlu'na teklifte bulunduk. Ama ilk teklif ondan bize geldi. Biz de bu olayın üstüne gittik. Sonuçta Zafer hoca geçen sene başarısız oldu diyemeyiz.

-Şuan kulüpte profesyonel yöneticilik yapan biri, Murat Özyer'in 3. senesinde beni baltalamaya çalıştı. Çünkü o yılın başında Erman Kunter ile anlaşmıştım. Ama Ülker'in buna çok sıcak bakmayacağı belirtilince Erman Kunter'i takımın başına getiremedim.

-O olay(Cemal Nalga'yı kastediyor) olduğu sırada erkek takımında hiçbir sorumluluğum yoktu. Ben Almanya'da yoktum, sorumlu olsaydım da zaten orada olmazdım. Ben olsaydım bu olay olmazdı diyorum çünkü bana söylemeden böyle birşey yapamazlardı. Ben zaten böyle birşeye izin vermezdim.

-Heryerde benim basketbolu bilmediğim konuşuldu ama bu göreve gelen birinin basketbolu bilmesi mi gerekiyor?

-Quinton Hosley'i alıyordum ama o zamanki hocamız Murat Özyer takımın disiplinini bozma ihtimalinden dolayı transferi istemedi. Sonuçta hocanın dediğine karşı gelemezdim. Bu nedenle Hosley'i transfer etmedim. Alpella maçı sonrası, Dee Brown ile tartışmadım. Sadece maç sonu soyunma odasına girip herkese böyle bir mağlubiyetin olamayacağını söyledim.

3 Yorum Yapılmış:

Alperen dedi ki...

Böyle insanların camiamızda olmaması lazım. Defalarca sildim, düzgünce yazabileceğim bir bu cümleyi bulabildim, sözün bittiği yersin Dedehayır.

alper dedi ki...

muhterem, sizi bekliyoruz :)

Okan dedi ki...

-Heryerde benim basketbolu bilmediğim konuşuldu ama bu göreve gelen birinin basketbolu bilmesi mi gerekiyor?

Basketbol tarihine geçicek bir cümle
tebrikler hakikaten