21 Ağustos 2010 Cumartesi

Ankara'da Değişim Rüzgarları

Geçtiğimiz sezonlara büyük yatırımlarla başlayan Türk Telekom bu yıl tamamen yenilenmeyi tercih etti ve bu süreci takımın başına Detroit Pistons'ın gözlemcisi (İngilizce scout kelimesinin yerine Türkçe gözlemci kelimesini kullanmak gelecek yıllarda ülkemizde sıklıkla kullanılacak bir kavramın zihinlerimize Türkçe olarak yerleşmesi için önemli diye düşünüyorum) Faruk Akagün'ü getirerek başlattı. Geçen seneki kadroyu tamamıyla tasfiye ettiler, nitekim teknik kadronun da tamamı ile yollar ayrıldı. Skyliners'dan Kanadalı Thomas Johnson ve Amerikalı kondisyoner Jordan Sabourin teknik ekibe dahil oldular. Faruk Hoca'nın yıllardır antrenörlük yapmıyor oluşuyla ilgili bir çekince var doğal olarak, her ne kadar basketboldan, işin mutfağından, uzaklaşmamış olsa da antrenörlük apayrı bir iş.

Faruk Akagün'ün yıllardır antrenörlük yapmamış olmasının bir dezavantaj olarak görülmesi doğal ama bütçenin düşük olmasıyla birlikte yabancı transferinde tanınmış oyunculardan biraz uzak durmaları gerekince Faruk Hoca gibi yıllarca konsantrasyonunu oyuncu izlemeye ayırmış bir antrenörle birlikte olmak Türk Telekom adına önemli ayrıcalık. Bu noktada NCAA ve NBDL'den gelen oyuncuların performanslarını çok merak ediyorum. Oyun kurucu mevkisi için Alman Ulusal Takımı'ndan da tanıdığımız Heiko Schaffartzik ile anlaşan Telekom, geçtiğimiz sezon Pınar Karşıyaka forması giymiş olan Ray Wesson'ı da pota altı için kadrosuna dahil etti. Aşina olduğumuz bu oyuncuların yanına 2-3-4 numaralarda oynayabilen Larry Owens, üç numara olarak görev yapan Marquis Gilstrap ve hocanın tabiriyle 4.5 numara olan Diamon Simpson'ı getirdiler.

Bu transfer döneminde yerli piyasasının en hareketli takımlarından olan Türk Telekom Tofaş'tan Mehmet Yağmur, Hacettepe'den Berent Kavaklıoğlu ve Genç Telekom'dan Uğur Öğüt'ü oyun kurucu mevkisi için kadrosuna katarken, Banvitli Yunus Çankaya'yı ve Aliağalı Ceyhun Altay'ı forvet pozisyonu için takıma dahil etti. Pota altı rotasyonunuysa Daçka'dan Orhan Hacıyeva, Beşiktaş Cola Turka'dan Adem Ören, Erdemir'den Ümit Türkoğlu ve Fenerbahçe Ülker'den Rasim Başak'la tamamladılar. Geçtiğimiz sezon Genç Telekom'da forma giyen Gökhan Karabıyık da pek mümkün görünmese de bu kadroda süre bulmaya çalışacak.

Oyun kurucu mevkisinde ritmini buldu mu iyi atan, penetresi zayıf, savunmada başarılı bir organizatör olan Schaffartzik ile oynayacaklar daha çok, Mehmet Yağmur da gerek Schaffartzik'i dinlendirmek için gerekse takımda iki numara olmadığından iki numarada bulacağı sürelerle önemli bir rol üstlenecek. Sezona, TB2L'den gelmeleri hasebiyle bir üst kademeye çıkarak başlayacak olan Berent Kavaklıoğlu ve Uğur Özüt ise süre bulabilmek için ellerinden geleni yapacaklar. Az önce de belirttiğimiz gibi takımda net bir iki numara olmadığı için kah oyun kurucu kah forvet kaydırarak oradaki eksiklerini dolduracaklar. Gerek bir numarada gerekse üç numarada geniş bir rotasyonları olduğu için bu noktada çok sıkıntı yaşamayacaklardır. Burada en önemli soru işler kötü giderken kimin kurtarıcı rolüne soyunacağı sorusu. Bu soruya net olarak cevap veremiyorum şu an. Pota altı için atletik Amerikalılar'ın yanında dışarıdan da etkili olabilen oyuncuları içeren bir kadroları var. Simpson ve Wesson'ın yanında hangi yerlileri kullanacakları sorusu da an itibariyle cevabını bulamadığımız sorular arasında. Görünen o ki sezon başlayana dek Türk Telekom'un neler yapabileceği bizler için bir muamma olacak. Sezon başladıktan sonra onlarla ilgili daha detaylı değerlendirmeler yapacağız. Umarım Faruk Hoca'nın da belirttiği gibi Ankaralıyı yeniden basketbola ısındırabilirler.

4 Yorum Yapılmış:

HotSauce21 dedi ki...

21 numara inanç koç muydu?

Fanatik Basket dedi ki...

antrenöre coach, hızlı hucüma fast-break denen bir ülkede scout yerine gözlemci kelimesinin kullanması pek olası değil.

scout, türkçe'ye gözcü, izci, gözlemci olarak çevrilse de basketboldaki tam karşılığı bu değil. yetenek avcısı tanımı daha uygun bence..

ayrıca basketbolda kullanılan kelimelerin yüzde 70-80'i ingilizce kökenli zaten. scout'a gözlemci desek de ribaund, asist gibi kelimelerin türkçe karşılığını kimse kullanmadığı/kullanmayacağı için bunun pek bir değeri yok..

Fanatik Basket dedi ki...

@HotSauce21
21 numara yunus çankaya. inanç koç tofaş'a gitti.

Alperen dedi ki...

DENİZ YILDIZININ HİKAYESİ

Bir adam, okyanus sahilinde yürüyüş yaparken, denize telaşla bir şeyler atan birine rastlar. Biraz daha yaklaşınca, bu kişinin, sahile vurmuş denizyıldızlarını denize attığını fark eder ve 'Niçin bu denizyıldızlarını denize atıyorsunuz?' diye sorar. Topladıklarını denize atmaya devam eden kişi 'Yaşamaları için,' yanıtını verince, adam şaşkınlıkla 'İyi ama burada binlerce denizyıldızı var. Hepsini atmanıza imkân yok. Sizin bunları denize atmanız neyi değiştirecek ki?' der. Yerden bir denizyıldızı daha alıp denize atan kişi 'Bak, onun için çok şey değişti,' karşılığını verir.

Alperen