23 Ağustos 2010 Pazartesi

Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nden Notlar

Her ne kadar yaklaşan Dünya Şampiyonası'nın gölgesinde kalsa da 2011'de Litvanya'da 37.'si düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası'nın elemelerinde de bahse değer gelişmeler yaşanmakta. Gruplardan kısa kısa notlar verecek olursak;

-A Grubu'nda iki NBA oyuncusu Bargnani ve Bellinelli ile Siena'nın başarılı koçu Pianigiani'nin önderliğinde mücadele eden İtalya, ilk 3 maçta yalnızca 1 galibiyet alabilmesinin ardından 2 maçını kazanarak yeniden iddialı duruma geldi. Grubun en tepesinde sihirbaz Vujosevic'in takımı Karadağ bulunmakta. Tarihinde ilk defa Avrupa Şampiyonası'na katılmak için mücadele eden Pekovic'in sürüklediği Karadağ, 6 maçının 5'ini kazanarak yoluna devam ederken kendine hayran bırakmayı sürdürüyor. Gurubun bir diğer iddialı takımı İsrail ise İtalya'yla 2.liği kapma mücadelesinde.

-B Grubu'nda ise tam anlamıyla Büyük Britanya hegemonyası yaşanmakta. Chicago Bulls'lu yıldız Deng ile Bonsu'nun sürüklediği Britanya 5'te 5 yaptı. Onların arkasından ise bir zamanlar Türk Milli Takımı'nda da oynaması gündeme gelen McCalebb'in 25 sayı ortalaması ile taşıdığı Makedonya geliyor. Onları an itibariyle zorlayan bir takım görünmüyor.

-Birbirine daha denk takımlardan oluşan C Grubu'nda ise ilk 2 sıra için büyük mücadele yaşanmakta. Hervelle'li Belçika 5 maçında yalnızca 1 kez yenilerek avantajı yakalamış durumda. Arkalarında sıralanan 3'er galibiyetli Polonya,Gürcistan ve Bulgaristan ise 2.'lik koltuğu için mücadele etmekte. Bu üçlünün birbirleriyle yapacağı maçlar grubun kaderini belirleyecek gibi gözüküyor.

-Yukarda bahsettiğim McCalebb dışında çiçeği burnunda NBA'li Pekovic ile kıdemliler Deng, Pops Mensah Bonsu, Bargnani ile Tekel formasıyla hatırlayacağımız Videnov da adından söz ettiren performanslar sergilemekte. Grup maçları tamamlanıp resim belirginleştikçe gelişmeleri buradan paylaşmayı sürdürürüz.

1 Yorum Var:

yugoslavtipiforvet dedi ki...

nikola pekovic ve luol deng;o seviye takımlara fazla gelmiş.bu kardağ ve sırbistan ayrılmasa bu dğnya şampiyonasının favorisi kesinlikle sırbistan olurmuş