16 Ağustos 2010 Pazartesi

Basketbol ve TV Dünyası Üzerine Mülahazalar

NTV ailesi, Türkiye'de basketbolun gelişmesinde son yıllarda önemli bir rol üstlenmişti. Bir zamanlar Murat Kosova, Murat Murathanoğlu, Yiğiter Uluğ, Kaan Kural ve hatta Osman Sakallıoğlu ile çok iyi bir çekirdek kadroya sahiplerdi. Düzensiz bir TBL yayınını ellerine alıp ligi ihya ettiler desem abartmış olmam sanırım. Gençlerin Türkiye Basketbol Ligi'ni tanımalarının, bu lige karşı ilgi duymalarının önünü açtılar. Basketbola yaptıkları hizmetler sadece TBL ile de sınırlı kalmadı, NBA'i de Kanal D'nin elinden aldılar ve kafasına göre yayın yapan zihniyetten bizi kurtardılar. Düzenli maç yayınları, düzenli programlarla ülkemizde basketbolun gelişimine büyük katkı sağladılar. Peki ya şimdi?

TBL'yi kaybetmiş olsalar da, açmış oldukları spor kanalının da etkisiyle basketbolla ilgili birçok program yayınlıyorlar, NBA yayınını sürdürüyorlar; tamam eksik olmasınlar da bu işi ne seviyede yapıyorlar acaba? Hala beş sene öncesindeki gibi bu işi götürebileceklerini mi zannediyorlar?

Murat Kosova'nın da ayrılmasıyla iyiden iyiye güçten düştüler. Ekibin tamamını kaybettiler desek yeridir. Murat Kosova, Murat Murathanoğlu, Yiğiter Uluğ üçlüsünden yeni bir spor kanalı kurulur neredeyse. Ellerinde kalansa şu an için eskisi kadar parıltılı gözükmüyor. Bu kadro başka bir kanalın elinde olsa çok mutlu olurduk sanıyorum ancak söz konusu kanal NTV olunca...

Kafamızı kurcalayan en önemli sorulardan bir tanesine, Dünya Basketbol Şampiyonası'nda kimi dinleyeceğimiz sorusuna biraz önce yanıt verdi Anıl Abi. Spikerlik için Murat Murathanoğlu ile tekrar anlaşılması çok önemli bir gelişme, bu olay için bize büyük bir ipucunu turnuva için dönen reklamlarda Murat Murathanoğlu'nu da kullanarak sunmuşlardı. Murathanoğlu'nun yanında Ntv'nin son bir-iki senedir daha fazla göz önünde bulunan genç spikeri İsmail Şenol ve yıllardır Ntv'den ayrılmamış olan Osman Sakallıoğlu yer alacak. Yorumcu koltuğunda İhsan Bayülken ve Murat Özyer oturacaklar, İbrahim Kutluay da stüdyodan yapacağı yorumlarla maç sonlarında ekranlarda olacak. Gruplarda daha çok Ankara ve İstanbul'dan maç yayını olacak, İzmir ve Kayseri de sonuna kadar esgeçilmiş değil fakat İstanbul ve Ankara'ya yetişemeyecekler. Daha geniş bir ekip kurulabilir miydi diye düşünmeden edemiyor insan zira Kayseri ve İzmir'de de çok önemli takımlar var tabiatiyle. Bu noktada 'e2' nin bile kullanılabileceğini tahmin ediyordum maç yayınları için, ancak Kayseri ve İzmir'den çok fazla maç yayınlamayacak olmaları aynı anda yayınlanan maçlardan iki tanesini tercih edecekleri anlamına geliyor sanırım. Anti parantez bilgisini verelim, ilk maçların tamamı saat 16 ve 16.30'da başlayacak.
Ntv cephesinde iş bu şekildeyken Türkiye'nin en köklü kurumu TRT'nin spor servisinde ise bu günlerde bir hareketlilik yaşanmakta. Spor Müdürü Yalçın Çetin'in görevinin başında olup-olmadığını henüz bilmiyoruz. Buna karşın bir süre önce askıya alınan TRT Spor projesinin tekrar gündeme gelmesi ve yansımalarının hafiften televizyon ekranlarında görülmeye başlanması, yeni sezonda 13 yeni spor programı yayımlanacak olması, Murat Kosova ve Okay Karacan transferleriyle TRT'nin spor alanında yeni bir atılım gerçekleştirdiğini görebiliyoruz. Bizi asıl ilgilendirense, en azından Salsabasket'teki bir yazı için, TRT'nin basketbola ne kadar eğileceği... Geçtiğimiz yıl ACB yayınlarının seviyesi her ne kadar üst seviyede olmadıysa da yabancı bir basketbol ligini yayımlamış olmaları bile takdire şayandı. Önümüzdeki sezon için böyle bir düşünceleri var mı henüz bilmiyoruz ama bundan daha önemlisi Yiğiter Uluğ ve Murat Murathanoğlu'nun durumları, acaba onlar ne yapacaklar, TRT bünyesinde devam ederlerse ne ala. TRT'nin yeni açtığı spor kanalı, Murat Kosova hamlesi ve talip oldukları Beko Basketbol Ligi yayın hakları ihalesini bir arada düşündüğümüzde bu iş için hevesli oldukları sonucu çıkarabiliriz diye tahmin ediyorum. İhalenin şifreli bir kanaldan açık bir kanala geçmesi de basketbolumuz açısından daha iyi olacaktır. TRT'nin basketbola ne kadar eğileceği konusu da şu sıra izinde olan TRT Spor Servisi'nde basketbol işlerine bakan kişi konumundaki Gökhan Özer'in izinden dönüşüyle daha da netleşecek sanırım. Haber aldıkça biz de gelişmeleri sizlere bildirmeye çalışacağız fakat geçtiğimiz sezonki futbol programlarının devam edecek olmasını kulağımıza gelen bazı haberlerle birleştirdiğimizde önümüzdeki sezon basketbolla ilgili olarak Trt'de en azından daha fazla program seyredeceğimizi tahmin ediyoruz.

Şu an TRT'de ve Ntv'de bir belirsizlik havası hakim. Bu belirsizliklerden bir tanesi ümit verici, bir tanesi korkutucu. Umarım bu belirsizliğin sonunda gelecek olan dönem, basketbolumuz için en hayırlı bir şekilde gelir.

6 Yorum Yapılmış:

Adsız dedi ki...

Murat Kosova'nın o heyecanlı anlatımının tadı bambaşkaydı cidden. Dün TRT'de Stadyum programını sunarken gördüm ve yadırgadım açıkçası. Hem başka kanalda olduğundan, hem de futbol programı yapıyor olmasından.

taner dedi ki...

Yorumlarınıza katılıyorum ancak ukalalık olarak almazsanız bir Turkçe düzeltmesi yapmak isterim. "anti parantez" diye bir terim yok Turkçe'de. Bu Fransızca bir sözün yanlış tercumesi. Karşılığı da parantez içinde oluyor. Anlayışınız için teşekkurler

zabizatsu dedi ki...

ulkemizde basketbol adina hizmet veren belli isimler belli donemlerde one cikmakta. Ornegin Bilgin Gokberk cnnturkte bir program yapiyordu. Cesur yorumlar yapiyordu kurcaliyordu acik noktalari one cikariyordu ama bir anda futbol yorumcusu oldu. Lutfu Aribogan federasyon baskani olacak deniliyordu bir anda futbolun arka bahcesine gecti. Son olarak gozume carpan ve gozumu kasimi yaran olay Murat Kosava gibi bir spor asigi insanin Trt`ye gecmesi . Burda trtye bir artniyetim yok ancak futbol programi sunmasi gercekten garipsedim. Kendisi sporun hemen her dalinda buyuk bilgi sahibi olabilir ama basketbola aski bir baska saniyordum. Basketbol basinin bu tarz insanlara ihtiyaci var. Hem de cok. Kaan kuralda yakinda Telegole gecerse pek sasirmam.

Alperen dedi ki...

Taner,

Estağfurullah, elbette ki eksik gördüğünüz yönleri bize bildireceksiniz ki biz de bu sayede daha iyiye ulaşabileceğiz. Sanıyorum bir galatı meşhurdan bahsediyoruz, zira bu güne kadar benim gibi kullanan nice köşe yazarları, daha da ötesi nice yazarlar gördüm fakat onların bu söz grubunu böyle kullanması doğrunun bu olduğu anlamına da gelmiyor elbette. Ben kendim de araştırmamı yapacağım, emin olabilirsiniz. Teşekkür ederim.

taner dedi ki...

Alperen,
Yaklaşımınız için teşekkur ederim. Bundan cesaret alarak, şunu eklemek istiyorum. Dogrusu "entre parantheses" yani parantez içinde olmalı ama turkce okunuşuyla "antr parantez" zor okunduğundan anti'ye donuşmüş.
Bu arada Murat Kosova'nın eksikliğinin NTV için kayıp olduğunu düşünüyorum.
teşekkurler

Baris dedi ki...

Murat Kosova şimdi de digitütk ailesine (ligtv ve spormax) geçti. Burada superlig, priemer lig ve TBL maçlarını sunacakmış.