21 Ağustos 2010 Cumartesi

Bir TBF Yapımı: İki Yönerge Yedi Fark

Yeni sezonda uygulanacak kuralların yer aldığı Erkekler Birinci Lig Yönergesi 2010-11 dosyasında devşirme oyuncularla alakalı olarak yapılan önemli değişiklikten bahsetmiştik. 9 Ağustos'ta yayınlanan bu yönergenin getirdiği değişikliği daha iyi görebilmek için geçen sezonlarda ligde uygulanan kural ile bu yıldan itibaren uygulanacak yeni kuralın farklılıklarına yanyana bakmak daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum. İşte eski ve değişen yeni kuralın içerikleri:

Eski Kural: 24.6.Türkiye basketbol liglerinde en az üç (3) sezon resmi müsabaka takım kadrosunda bulunan TC vatandaşlığına geçmiş yabancı sporcularda, ümit, genç ve yıldız takımlardan yetişmiş olma şartı aranmaz.

Yeni Kural: 24.6.: Türkiye basketbol liglerinde en az üç (3) sezon aynı takımda peş peşe resmi müsabaka takım kadrosunda bulunan TC vatandaşlığına geçmiş yabancı sporcularda, ümit, genç ve yıldız takımlardan yetişmiş olma şartı aranmaz.

Emir Preldzic'in Milli takımda oynayamayacak olmasına karşın önümüzdeki sezon Türk statüsünde forma giyecek olmasının ardından sırada bekleyen isimlerin de bu hakkı zorlanmadan alacağını, Federasyonun bu tarz bir çözümle yine işin içinden sıyrılacağını düşünüyordum açıkçası. Michael Wright, Preston Shumpert, Aubrey Reese, Lee Dixon (eş durumundan kurtarabilir) gibi isimlerin sırada olduğunu düşünürsek pek çok takımı yakından ilgilendiren bu konu hakkında açıklanan yeni yönergenin üstünden on gün geçmesine karşın bu cephelerden herhangi bir açıklamanın/hamlenin gelmemesi de hayli ilginç. Bilmiyor olabilirler mi acaba diyerek insanı şüpheye düşürecek kadar ilginç hem de.

Federasyon bu yeni yönergesiyle yine yeni yeniden şaşırtmayı başardı ve şampiyona öncesinde kucağımıza nur topu gibi bir polemik konusu daha bırakmış oldu. İki yönerge arasındaki yedi farkı görenler, görmeyenlere anlatacak artık.

3 Yorum Yapılmış:

ugur_braveheart dedi ki...

FBÜLKER FEDERASYON BAŞKANI TURGAY DEMİREL DERHAL İSTİFA ETMELİDİR TÜRK BASKETBOLUNUN ÖNÜNÜ AÇMALIDIR.BU NE HAKSIZLIK FBÜLKERE VAR SANA YOK.

23Mj dedi ki...

Bunu göz göre göre nasıl yapıyolar inanamıyorum,bu nasıl bir pişkinliktir utanır insan biraz.bu kadar da şeref fukarası olunmaz artık!

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

Bugün Sabah dergisinde bu haberinden bahsedildi abi ve "salsabasket.net sitesinin haberine göre" dendi..