3 Ağustos 2010 Salı

Bozkurter'den Devşirme Açıklaması

Emir Preldzic'in Milli takımla Dünya Şampiyonası'nda yer alma ihtimali günler geçtikçe zayıflıyor. Bizim cephedeki bürokratik işlemler jet hızıyla halledilmiş olsa da Slovenya federasyonun konuya soğuk bakışı ve her ne kadar TBF yalanlamış olsa da izin için ciddi bir meblağ talep etmesi devşirme olayını bu noktada imkansız kılıyor. Bormio kampını bitirip çalışmalarına İstanbul'da devam eden Milli takıma bu noktadan sonra Emir'in dahil olması pek olası değil artık. Fakat Emir Preldzic Türk statüsünde oynama hakkını kazandı ve önümüzdeki sezon F.Bahçe Ülker'in devşirme oyuncusu olarak yer alacak ligde. Hatta geçtiğimiz ay ülkesinde bir gazeteye 'Artık Türk statüsündeyim ve bu sebeple takımımdan yeni bir kontrat bekliyorum.' demişti Emir.

Milli takımda yer alamayacak bir ismin Türk yapılması ve bu kararın önümüzdeki sezon F.Bahçe Ülker'in zaman zaman sahada 4 yabancı ile kalmasını sağlayacak olması elbette diğer takımlardan tepki görüyor, görecektir de. Şampiyona sona erip tamamen annemizin ligine odaklandığımızda bu polemikler büyüyerek devam edecektir zira konu epeyce tartışılmalı. Beşiktaş Basketbol Koordinatörü Hasan Bozkurter de bugün Anadolu Ajansı'na konuyla alakalı bir açıklama yapmış. 'Düne kadar yabancı kontenjanındaydı, artık Türk oldu. Haksız rekabet doğdu. Onlar yabancı sayısını artırabilecekler. Bu durumun da Türkiye'ye faydası yok.' diyen Bozkurter, 'Bu duruma birçok kulüp karşı. Türk basketboluna da katkı sağlayacağını düşünmüyoruz. Bundan sonra ''12 Dev Adam'', 11 veya 10'a mı düşecek? Biz devşirme oyunculara karşıyız.' diyerek görüşlerini net olarak açıklamış.

İstenildiği takdirde Bakanlar Kurulu kararıyla bir iş günü sürmeyecek bir işlemin dışardan gerekli izinlerin alınmadan yapılması teknik açıdan oldukça çarpık. Ve Emir'in bu şekilde Türk kontenjanına geçmesi de Bozkurter'in vurguladığı gibi bence de haksız rekabet yaratan bir durum olacak. Bu konudaki temel kriter Emir Preldzic için Milli takım garantisi alınması gerekliliğiydi. Bu teminatın sağlanması bu tarz eleştirileri engelleyebilirdi ancak şu noktada dibine kadar haklı eleştiriler bunlar. Fakat bu açıklamalarda çok önemli bir ayrıntı daha var. O da bugün 'Devşirmeye karşıyız' diyen Hasan Bozkurter'in iki sezon önce Predrag Drobnjak'ı Türk yapmak için fazlaca mesai harcaması. Açıklamadaki cümlelere birebir katılmamakla birlikte meselenin temelinde Sayın Bozkurter ile paralel düşüncelere sahip olsam da bu ayrıntı açıklamalara bakışımı tamamen değiştiriyor.

dejavu'ya ekleme: Nobre de Beşiktaş da T.C. vatandaşı olarak artı bir yabancı kontenjanı açıyor. Hoş bir de açmasa ne olurdu, 14-15 yabancı olurlardı herhalde. :) -saLsa-

29 Yorum Yapılmış:

Cengizhan TÜRKİŞ dedi ki...

Bunu diyenler futbol takımlarında nobreyi oynatmıyor mu? Nobre, pardon Mert 1 kere bile milli takıma seçilmedi. Ayrıca yazının sonundaki notlardan bu insanların ne kadar tutarsız ve subjektif oldukları gözler önüne seriliyor. Eleştiri olsun fakat yapanlara da bakılmalı :)

ibrahim YÜKSEL dedi ki...

Devsirmelerden basket takimi, futbol takımı yapariz. hatta huseyin boldu bile devşirip zaten bizden di. kessen elini kırmızı kan akar deriz.

ismi üstünde milli takım

Miksiyon dedi ki...

fransa(beyaz yok neredeyse) ispanya rusya hatta almanya bile devşirme kaynıyor bir bizde sorun oluyor nedense... Rekabet edemiyoruz malesef diğer takımlar avantaj sağlıyor keşke kimse devsirmese ama bu şartlarda milli takımımızda devsirmeli sonucta basarı gelecekse.

Pamukk dedi ki...

iyiki bir nobre türk yapıldı yoksa ne öne sürecektiniz acaba?
orelyolar vedersonlar nolcak o zaman?
bir de uğraşılıp türk yapılamayan Drobjnak tan bahsedilmiş oldu mu türk?

adam haklı deyip laf sokuyosunuz kendinizle çekişiyosunuz..

Ahmet Karadag dedi ki...

Kanuni imkanlar dahilinde her kulüp istedigi yabanci oyuncuyu Türk vatandasi yaparak takimda Türk statüsünde oynatabilir. Bunun gecmiste bircok örnegi vardir (Naumoski-Polat Namik / Milicevic- Muhammet Onar vs. vs.) Preldzic konusu ise biraz farkli. Burada oyuncunun vatandaslik islemi Federasyonun baskisi ile jet hiziyla tamamlanmistir. Bunu yaparken Milli Takimda oynayabilmesi garanti altina alinmamistir. Ve en önemlisi bu oyuncunun Milli Takim icin "gerekli" olan bir oyuncu olup olmadigi tartisilmalidir. En büyük sikintimiz 1 ve 2 numarada iken, gidip aslen 3 numara olan bir oyuncuyu Milli Takimda oynatmaya calisacagiz. Bu pozisyonda oynayabilecek Hido ve Ersan varken? Bunlarin hepsini bir araya getirecek olursak, ister istemez FB Ülker'e Federasyon "kiyagi" tartismasi ortaya cikar ve hatta TBMM'de bu yönde soru önergeleri sunulur.
Bir kulüp ve bir federasyon (baskani) iki üc yildir bu denli birbirine kenetlenerek "isbirligi" yapiyorsa, bu tür tartismalar olacaktir ve olmalidir da...
Herseyin en basinda Milli Takimin coachu bir kulübün bas antrenörlügüne getirilmeyecekti. Hata aslinda burada basladi... Ama artik zaten isler iyice corba oldu. Ancak Dünya Sampiyonasindan sonra yeni ve herhangi bir kulübe bagli olmayan bir Federasyon ile önümüze bakabiliriz...

saLsa dedi ki...

@ Ahmet Karadağ

Zaten bu duruma, yani Milli Takım garantisi alınmadan Preldzic'in Türk yapılmasının FB'ye yapılan bir kıyak olduğunu buradan birçok kez yazdık. O konuda herkese katılıyorum o nedenle.

Ancak işin ironik tarafı Hasan Bozkurter gibi haftlar önce ülkesine dönmüş bir yabancıyı 'Bu hafta o da sahada olacak, maçı kazanacağız' diye tanımlayan bir yöneticinin çıkıp konuşması. Artı olarak bizim hak verdiğimiz ve TBF'yi eleştirdiğimiz konuya değinmeden, sadece +1 lik yabancı kontenjanını öne sürerek yapması bunu. Komik işte.

saLsa

Ahmet Karadag dedi ki...

@saLsa
Acikcasi BJKCT cephesini fazla takip edemiyorum. Ancak TBL'nin en iyi yöneticilerinin bu kulüpte oldugundan benim de ciddi süphelerim var ;) Birkac yildir yaptiklari sacmaliklarla, kurduklari takimlari sezon ortasinda "mundar" ediyorlar. Kendi takiminin diger takimlar ile rekabet etmesinde engel olan yöneticilerin "haksiz rekabetten" bahsetmeleri gercekten ironik olmus. Ancak bu da maalesef Preldzic olayindaki usulsüzlügü hafifletmiyor. Tek dilegim, daha fazla skandallar yaratmadan, su Dünya Sampiyonasini yüzümüzün aki ile (elimize, yüzümüze bulastirmadan) gerceklestirmemiz. Ondan sonrasi Allah kerim...

metin dedi ki...

Beşiktaş'a laf vurmasanız rahat uyuyamazsınız. Preldziç'in milli takımda oynayamayacağını Basketbol camiasında duymayan bilmeyen yoktu. Kalktılar oyuncuyu Türk yaptılar. Bu tamamen Turgay efendinin, Aziz'e bağlılıklarını sunma biçiminden öteye gitmeyen bir durumdur.

ibrahim YÜKSEL dedi ki...

lig icindeki durumu belki anlayabilrim. sonuçta kurallar var. bilmem kaç sene oynarsa vatandaş olursun diye.

ama benim kabul edemediğim milli formadır. Sonuçta ulusal takımdır. ( rahmetli kazım kanat ın sözü ) benim hoşuma gitmiyor açıkcası.

takto...

aytunc dedi ki...

Hasan Bozkurter Dudley Türk yapıldığı zaman nerelerdeydi acaba? Veya Drobnjak olayına ne demeli? Bence bu kişide ciddi bir Fenerbahçe kompleksi var? Her olay yaratan açıklamaları nedense Fenerbahçe ile ilgili oluyor. Bir radyo programında da yanlış donatılmış bilgisi ile Fenerbahçe masa tenisi takımının devşirme oyuncusuna laf söylemeye kalkıyor. Türk basketbolunun böyle kişilere hiç mi hiç ihtiyacı yok.

dilemma dedi ki...

emir türk olduysa kaya sloven olsun ödeşelim ama üstüne para versen almaz slovenler

Barış dedi ki...

Preldzic'in en azından bu şampiyonada milli takımda oynayamayacağı bilinmesine rağmen sırf fenerbahceye avantaj sağlamak için Türk yapılmasıyla, yıllar önce futbolda olmuş olan hem de yine fenerbahcenin başlatmış olduğu bir akımla gerçekleşmiş olan Nobre'nin Türk vatandaşı olmasının ne ilgisi var pek anlayamadım.

Ferhat dedi ki...

Bozkurter'in altını çizdiği nokta mevcut bilindik şartların aksine bu oyuncunun bir anda vatandaşlık alması. 3 senesini tamamlar, alır ona kimse birşey diyemez Dudley olayı gibi. Ama milli takımda olmayacak, şu tabloda Fenerbahçe Ülker dışında fayda sağlayan varmı?

Salsa birde Bozkurter'in bir gafından söz etmişsin, bence "averaj hesabı" yapamayan yöneticiler de konuşmamalı ona bakarsan, onada değinelim biraz :)

Özcan Yüksel dedi ki...

Açıklamalar çok saçma kişinin hür iradesiyle vatandaşlığa geçme hakkı vardır bunu nobrre de yaptı kingson da yaptı aurelio da yaptı kaan dobra da yaptı futbolda basketbolda da milicevic ve naumoski örnekleri var. Ayrıca mrsic yıllarca yabancı statüsünde oynamadı mı ? Eleştiri bence çok yanlış her şeyi geçtim FIBA kulislerden ve Demirele olan çekişmeden ötürü izni geciktirdi ama Emir bundan sonra yıllarca milli formayı giyecek avrupanın kendi yaş grubunda en önemli 10 oyuncusundan birisidir. Böyle basketten anlamayan adamların yorum yapması üzücü

wormY dedi ki...

Hasan Bozkurter basketboldan anlamıyormu? Bir gidin işinize ya.

Tabi sizlerin işine geliyor ya yazın böyle saçma yazılar yok Nobre'ymiş falan adam 7 sezondur ülkemizde oynuyor ayrıca Türk statüsüne geçmeseydi zaten transfer edilmeyecekti bilip bilmeden konuşmayın.Drobnjak ülkemizde 4 sezon forma giyen bir oyuncu ama o sezon neden Preldziç'i hemen Türk yapan federasyon nedense Drobnjak'ı yapmadı.

Bu blogu günde en az 10-15 defa ziyaret ediyordum artık bırakıcam bu kadarda olmaz.

Ömer dedi ki...

Nobre hakikaten absürd bir örnek olmuş. Savunmaya bile gerek yok.

Helal olsun Hasan Bozkurter'e. Tekrar tekrar gündeme getirilmeli bu rezalet. Hatta birçok kulüp tarafından gündeme getirilmeli. Belki TBF fazla tepki gelirse açıklama yapma, kendini savunma gereği duyar. Gerçi nasıl savunacaklarını da bilmiyorum ama...

silahsız kuvvet dedi ki...

Konuşması gereken en son kişide konuşmuş. Hasan Bey Emir'in vatandaşlığından önce fb sponsorluk olarak ülkerden aslan payını alırken kulübü neden en az pasta payını almakta, bunun için ne çalışmalar yapmakta bunları açıklayabilirmi. Basket takımı her sene beklentilerin üstünde performans çizerken ülkerden gelen üç kuruş para futbola kaydırılırken sezon içinde takıma çomak sokmamak adına bu sene ne önlemleri var sayabilir mi? Yöneticisi olduğu takım taraftarları da körü körüne bu açıklamaları şakşaklamak yerine, bence bu sorunların üzerine giderse hem onlar hem türk basketbolu kazanır.

Adsız dedi ki...

Okocha'lardan başlayıp futbol basketbol masa tenisine kadar bu türk yapma olayını fenerbahce kadar kullanan var mı ? bi nobre mi örnek gösterilecek yani buna ?

shumpert Türk yapılacak mı çok merak ediyorum ?

intifada dedi ki...

şurdaki konuşmalara/zırvalıklara bakınca klasik bir memleket fotoğrafı çıkıyor karşımıza...
cahil cahil konuşanı desen var ırkçılık yapanı var üstelik buna göz yumup bunları yayımlayan sorumsuz bir site yöneticisi var...

Ihsahn dedi ki...

Yine herkes olaya fanatiklik katarak kendi takımını kayırırcasına yorumlar yapıyor. Basketbolda keşke böyle şeyler olmasa. Bana kalırsa da federasyon hatalıdır bu konuda ve sanırım Shumpert'i Türk yaparak işin içinden çıkmaya çalışacaklar. Tabii sonra bu tür isteklerin ardı arkası kesilmeyecektir ama bir yerde durması lazım bu furyanın. Ancak yapılan anti-sportif yorumlar bizim büyük taraftarlarımızın olaylara ne kadar at gözlüğüyle baktığının bir kanıtı. Ben de diyordum basketbol izleyen adam salonda gider kavga çıkarır mı.

dejavu dedi ki...

@intifada;

Elimizden geldiğince hakaret/küfür vs içeren yorumları yayınlamamaya çalışıyoruz. Ama malum insan eliyle bu sıcaklarda bu kadar oluyor. Makine değiliz yani biz de, gözümüzden kaçmış olabiliyor o kadar yorum arasından. Ucundan kıyısından herkese lafı sokuşturmak yerine bahsettiğin o postları yazarsan daha faydalı bir iş yapmış olursun.

Çağlar..

aytunc dedi ki...

emir türkiye'de üç sezonunu doldurmuş ve kanuni hakkı olarak Türk vatandaşlığı için başvurmuştur. Milli takımda oynatılmak istenmesinden de dolayı işlemleri hızlandırılmıştır. Eğer hızlandırılmasaydı bugün değil 2-3 ay sonra yine Türk vatandaşlığına hak kazanacaktı. Bunun neresi yanlış onu anlamak mümkün değil. Eğer geçmişte Beşiktaş Drobjniak'ı Türk vatandaşlığına geçirmek için çalışmışsa, GSCC da Shumpert'i Türk yapmak için uğraşıyorsa Emir'in de en doğal hakkıdır. Shumpert'in Türk vatandaşlığı için çalışmalarına ilişkin herhangi bir eleştiri yapamayanların Emir'e de söz söylemeye hakkı yok.

ercan dedi ki...

Drobnjak için uğraşılmış ama böyle jet hızıyla Türk statüsüne kavuşabilmiş mi?

Shumpert için uğraşılıyor ama o da böyle hızlı bu hakkı elde etmiş mi?

Seneye Chatman 3 yılı dolduracak. Ona da bu kadar hızlı bu hakkı verecekler mi ?

Bir de kafamı karıştıran şu var.

Kaunda 5 sene doldurulmasını gerektiren bir madde varken neden 3 yıl bekleniyor?

Bilgisi olan varsa açıklasın :)

bonzo dedi ki...

dejavu,
benim postu yayınlamakta kararlısın galiba

dejavu dedi ki...

@bonzo;

Yayınlamakta derken? :) Bundan başka yorum bıraktıysan eğer gözükmedi panelde..

Sevgiler,

Çağlar..

HotSauce21 dedi ki...

@dejavu

intifada'nın yorumuna aynen katılıyorum.sporun son dönemde en fazla dikkat çektiği konulardan biri olan ırkçılığa karşı güzel bir söylem olmuş!

ugur_braveheart kullanıcısının şu cümlelerinin yayınlanması tamamen dikatsizliktir diye düşünüyorum;

"keşke emir oynasa hido seneye milli takımı bırakıyor emir hem müslüman hem boşnak tıpkı mirsad ve ermal gibi ersan gibi..mehmet aurelio ve kolin kazım gibi zenci değil.elvan gibi değil."

atakan dedi ki...

Intifada ve HotSauce21 son derece hakli. Bildigin kafatasi avcisi yorumunun burada yeri yok hic bir yerde olmadigi gibi.

saLsa dedi ki...

@Intifiada @HotSauce21 @atakan

Haklısınız arkadaşlar, gözden kaçmış sanırım. Yorum kaldırıldı. Hassasiyetiniz için teşekkürler.

saLsa

murat dedi ki...

Bu beşiktaşlı arkadaşları anlamak zor ya Besşiktaş gibi oyuncularının parasını ödemeyen adamları surunduren bır klubun bu konuşmaları yapması kadar abes bişey olamaz...