22 Ağustos 2010 Pazar

Devşirilen Yönerge ve İrlanda Formam

TBF'nin son bombası olarak kucağımızda bulduğumuz 'Devşirme oyuncular' ile ilgili kuralın yeni halini Cuma günü yazarken, geçen yılki kuralla bu yılki yönergede yer alan kuralın karşılaştırmasını yaparken, konunun bugünkü hale evrileceğini tahmin etmemiştik. O an için Preldzic hariç diğer tüm Türk statüsünde oynamayı bekleyen yabancı oyuncuların önünün sessiz sedasız kapatıldığını düşünen ben, dün ligler direktörü Ahmet Araşan'ın ağzından bu kuralın aslında yazıldığı gibi okunmadığını, bu konuda yazılandan epey bir farklı uygulamanın olacağını öğrendim. Kuralın aslında nasıl uygulanacağını hemen yazdım tabii. Sonra TBF, 9 Ağustos 2010 tarihinde yayınladığı 'Erkekler Birinci Lig 2010-11 Yönergesi' isimli resmi dökümanı yayından çekti. Yerine yenisi hala konmadı ama 24.6. maddesinde yapılacak mutlak değişiklikle birlikte yeni hali de yakında yayınlanır diye düşünüyorum. (Yayınlanınca eski yönerge ile karşılaştırmasını yaparım, nasılsa eskisi de kayıtlı bilgisayarda !)

Peki gerçekten bu dökümanın yazılımında bir yanlışlık mı yapıldı? Yoksa 2012-13 sezonunda uygulanacak bu kural herkesi çok heyecanlandırdı da 3 sezon önceden duyurusu mu yapılmak istendi? E ama böyle bile olsa kenarına köşesine bir not düşülür, bu kural 2012-13 sezonunda uygulanacaktır denirdi değil mi? Ki aradaki 2011-12 sezonunda da daha değişik biçimde uygulanacak bu kural. Aradaki sezonu pas geçip, o sezon hakkında bilgilendirme yapmadan 2013'e atlamak niye?

Yoksa yoksa... Yoksa TBF biz Cuma günü camiayı uyandırınca, sağlam bir tepki aldı da bir gece de yeni bir kural, haliyle de yeni bir yönerge mi devşirdi? Zihnimiz, mantığımız ve söz konusu kurumun bu zamana kadarki icraatleri bizi son ihtimale yaklaştırıyor olsa da sağlam bir 'Tövbe' çekip, 'Olmaz öyle şey, ufacık bir yazım hatasını büyütüyoruz' paranoyasında yaşamaya devam etmeliyiz değil mi? Hem yıllardır beklediğimiz Dünya Şampiyonası'na 5-6 gün kala ortalığı saçma sapan bir konuyla bulandırmaya, bu sıcak havalarda kıçımızdaki don bile vücudumuza fazla gelirken naylon İrlanda formasını üzerimize geçirmeye ne gerek var ki?

Nasılsa İrlanda formasını doğuştan sırtına geçirdiği gibi, bu memleket basketboluna her geçen gün biraz daha geçiren, ortalığın bulanıklığıyla beslenen birileri var. Onlar varken biz sırtımızdaki İrlanda formasıyla anca yedek otururuz.

Dip not: Yönerge konusunda iki gündür yaptığımız haberlere ve TBF'nin bu yönergeyi kendi sitesinden geri çekmesine 'kaynak olarak Salsabasket sitesini göstererek' yer veren Sabah ve HaberTürk gazetelerine kocaman teşekkürler. Başka gazeteler de yer verdiyse, rica ediyorum uyarın beni. Gözden kaçmış olabilir. Sağlıcakla.

7 Yorum Yapılmış:

KEREM dedi ki...

Ben de aynen senin gibi düşünüyorum. Bir anda ortaya çıkmasaydı o kural aynı kalırdı. Kimse kafanda komplo üretiyorsun diyemez. O kadar alıştırıldık ki böyle düşünmeye.

Bu arada hala çözemediğim bir olayı size de sormak istiyorum.

Bir oyuncu;
X takımında 2 sezon
Y takımında 2 sezon
Z takımında 2 sezon oynadı. Yerli statütüsüne geçmesi için 1 sezon daha mı oynayacak Z takımında. Başka bir takıma transfer olursa yerli statüsüne geçemeycek mi?

Aynı şekilde birinin 3 senede elde ettiği bir hakkı diğeri 7 senede mi elde edecek böyle bir durumda?

Kural koymak bu kadar basit olabilir mi? Her türlü boğluğu doldurmak gerekmez mi?

dilemma dedi ki...

hiçbir yabancı bu kadar uzun süre türkiye'de kalmayacağına göre bunu dert etmeye gerek yok ama haklsıın sonuçta.

FFM dedi ki...

bu kuralin türk basketboluna hic bir faydasi yok aksine zarari var bir tür oyuncun yerine bir yabanci yerli statüsünde oynucak

Miksiyon dedi ki...

Rezalete bak efes cup taki skorboard ların alınmasında kim aracılık etti acaba kesin çok ucuza alınmıştır:)

Kapkankağan dedi ki...

Turgay Demirel faaliyetlerine devam ediyor. bakalım daha ne saçma sapan kurallar ortaya çıkaracak.. Hadi Turgay zorla biraz knedini senden daha özel saçmalıklar bekliyoruz.

Sarıkaya dedi ki...

Forma yetmez!. TBL maçlarında İrlanda bayrağı sallamak lazım!:-((

Adsız dedi ki...

Boring ! , said Homer Simpson about this topic...