12 Ağustos 2010 Perşembe

Dünya Basketbol Şampiyonası'na Hazırlıklar Ne Alemde?

Dünya Basketbol Şampiyonası'nın başlamasına takriben iki hafta kala insanların kafasını turnuvayı ne ölçüde bir organizasyonla gerçekleştirebileceğimiz sorusu meşgul ediyor. Dünya Basketbol Şampiyonası Organizatör Direktörü Emin Balcı'nın Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamalar ve Adidas İstanbul Cup üzerinden hazırlıkları değerlendirebiliriz.

Adidas Cup'ta ilk kez görücüye çıkan Sinan Erdem Spor Salonu 1993 yılında yapımına başlanan ve ne yazık ki yeni tamamlanabilen bir proje. Aradan geçen 17 senede salonun plan ve projesinde de farklılar yaşandı ancak günümüzde böylesi bir şampiyona için Sinan Erdem ideal bir salon. Adidas Cup'ı turnuvanın provası gibi gören yetkililer bu turnuvada önemli bir iş çıkardılar. Emin Balcı'nın "Hem genel anlamda, hem de sansasyonel, kamuoyunun aşırı ilgisine yönelik güvenlik önlemleri çok önemli. " diyerek güvenliğe ne kadar değer verdiklerini gösteren konuşmasını doğrular nitelikte bir iş çıkarıldı Adidas Cup'ta. Bunun yanında gönüllülerin organizasyonu da iyi yapılandırılmıştı. Salonun belli noktalarındaki klima arızalarını ve o iğrenç parkeyi göz ardı edecek olursak turnuva genelinde organizasyon noktasında ciddi bir sıkıntı yaşanmadı. Elbette üç-beş bin kişiye oynanan maçlarla on beş bin kişiye oynanan maçlar arasında, hatalara esneklikle yaklaşılabilen bir hazırlık turnuvası portföyüyle Dünya Şampiyonası portföyü arasında ciddi bir farklılık var ancak bu turnuva bizim bu işi kotarabileceğimizin de göstergesi olmuştur.

Turnuvaya hazırlanırken en büyük problemi tesis konusunda yaşadıklarını belirten Balcı, "En rahat olduğumuz yer Kayseri oldu. Orada hemen hemen hiçbir sıkıntı çekmedik. Ancak normal enerjimizin ve vaktimizin yüzde 80'ini tesislere ayırdık. Halbuki aynı olay İspanya, ABD veya Fransa gibi bir ülkede olsa bunlarla uğraşmazlar. Orada tesisler hazır. Sadece organizasyonlara yoğunlaşırlardı. " diyerek de hem Kayseri tercihinin sebebini açıkladı hem de bu turnuvanın sadece önümüzdeki Dünya Basketbol Şampiyonası için değil gelecekteki farklı organizasyonlar için de ülkemiz adına önemli olduğunu belirtti. Nitekim elimizdeki bu tesislere güvenerek 2014 Dünya Kadınlar Basketbol Şampiyonası için de bastırabiliyoruz.

İstanbul'da raylı sistem, karayolu ve denizyolu kullanılarak rahatlıkla ulaşılabilecek bir noktada bulunun Ataköy Sinan Erdem Spor Salonu bu yönüyle de basketbolseverlere çok sıkıntı yaşatmayacak gibi görünüyor. Ankara'da organizasyonun gerçekleştirileceği salonun şehrin göbeğinde olması da bir hayli önemli. Ankara'daki hazırlıkları ve yeni salonu da Efes Cup'la birlikte değerlendirme fırsatı bulabiliriz diye düşünüyorum. Ümit ediyorum ülke olarak alnımızın akıyla çıkabildiğimiz bir organizasyon olur.

5 Yorum Yapılmış:

Pınar İlik dedi ki...

Ankara'daki salon şehrin göbeğinde ancak ulaşım anlamında biraz sıkıntılı. Ankaralılar gara gitmek için mecburen ya taksiyi tercih eder - ki Ankara'da taksi pahalı, çok tercih edilmez; ya da metroyla gidip Ankara için hatırı sayılı bir mesafeyi yürürler. Bir seçenek de Ankaray'la gidilip yine garın arkasından, baya bir miktar yürüyerek o tarafa geçmektir. Geriye kalan tek seçenek otobüs için de; eğer yeni bir düzenleme yapmazlarsa şampiyona dönemine kadar, oradan tek bir hat geçer. O da sanıyorum 45 dakikada bir.
Salon da garın çaprazında. Çok merkezi, ama özel arabalarıyla gitmeyecekler için cidden sıkıntılı bir yer. Tabii daha önce Cumhurbaşkanlığı Kupası maçlarının da oynandığı, 2001'de de kullanılan ASKİ Spor Salonu düşünülünce Ankara Arena'nın ulaşımı yine çok pratik kalıyor... :)

OSMAN dedi ki...

Arkadasın dediği gibi şehrin en merkezi yerinde olsada toplu taşım ile çokta kolay olmayan bir yerde ankara arena. Benim burada asıl değinmek istediğim konu ise ASKİ Spor Salonubundan sadece 9-10 yıl önce yapılan ve muazzam paralar harcanan salon Dünya Şampiyonasında kullanılamıyor. Gene muazzam paralar harcanarak başka bir salon yapılıyor. 10 sene önce Avrupa Basketbol Şampiyonasında ASKİ Salonu yerine şu an Ankara Arenanın olduğu yere bir salon yapsalardı daha iyi olmazmıydı. !!!!

guepetto dedi ki...

SINAN ERDEM GÜZEL FERAH AYDINLIK SALON ... ANCAK SKORBOARDLAR BİR FELAKET ...
ÜST KATLARA GEÇMEK İÇİM MERDİVENLER FAZLA DİK VE DAR BASAMAKLI.SALON ALTINDAKİ TESİSLER BİR MİMARİ HARİKASI HER BÖLÜMÜN ALAKASIZ BİR YERİNDEN ÇELİK ÇAPRAZ PUTRELLER DİREKLER GEÇİYOR....
BELEDİYE SPOR AŞ NİN ELİNDE İLERDE NE İŞE YARAYACAK ?? LOCALAR,TRİBÜN KOLTUKLARI MÜKEMMEL. PARKE ŞİMDİLİK BALYOZ DARBELERİ İLE TAMİR EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR.ŞAMPIYONADA BİRİNİN AYAK DARBESİ İLE GÖÇMEZ İSE KENDİMİZİ ŞANSLI SAYMALIYIZ.
SIRBİSTAN MAÇINI 7000 BİLETLİ SEYRETMİŞ.ORGANİASYON,GÜVENLİK VE GÖNÜLLÜLER İYİ BİR SINAV VERDİ.FİNALLERDE DOLACAK ÜST TRİBÜNLER YABANCI SEYİRCİLERİN ÇOKLUĞU BASIN TV YORUMCU VE TAKIMLARIN KALABALIĞI ZORLAYABİLİR.
BU İŞİN ALTINDAN KALKARIZ....

dejavu dedi ki...

ASKİ ve rahmetli Ankaraspor'un stadı ASAŞ'a gitmek için ömründen saatler feda eden Ankara'lılarız biz.:) Tabii ki bu yolculukların her dakikasında Sevgili Belediye Başkanı'mızı da andık.

Bu arada yeni salona geliş yolu olarak Tandoğan metrosunda inip kısa bir yürüyüş de ideal gibi sanki hiç Batıkent metrosu tarafına ilişmeden..

Alperen dedi ki...

guepetto,

İşin gerçeği skorbord problemini belirtmeyi unutmuşum yazıda. Özellikle skorbordlardan bir tanesi felaketti. Masa hakemlerinin sağında kalan skorbord.

Ayrıca arkadaşların salona ulaşımın zor olduğu yönündeki söylemlerine pek katılmıyorum. En olmadı toplu taşıma aracından indikten sonra beş lira verirsin taksiye, ki ona bile gerek yok yürüyerek takriben on beş dakikaya otobüs ve dolmuşların olduğu yerlerden varılır. Umarım bunlara da gerek kalmaz, otobüs-dolmuş tarifeleri turnuva esnasında turnuvaya göre ayarlanır.